Fırsat Maliyeti Nedir? Nasıl Hesaplanır? - Oniki

Fırsat Maliyeti Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Fırsat Maliyeti Nedir Nasıl Hesaplanır

İçindekiler

Fırsat Maliyeti, bir ürün veya hizmeti, farklı bir ürün veya hizmete tercih etme davranışında oraya çıkan finansal rakama denir. Bir yatırım seçeneğini, diğer bir seçeneğe tercih etmesi halinde kaçırılan potansiyel fırsat olarak tanımlanır.

Ekonomi ve finans alanlarında bir şirketin sattığı ürünü, büyütebilmek ve geliştirebilmek için bütçesini başka bir ürüne kullanması şeklinde özetlenir. Alternatif olarak görülen seçeneğe, en yakın ikinci alternatif seçenek olarak tercih edilerek fırsat maliyeti elde edilir.

Fırsat Maliyeti Nedir Kısa?

Kısaca Fırsat Maliyeti, kişinin veya şirketin, ürün veya hizmeti tercih etmek yerine alternatif olarak en iyi ikinci ürün veya hizmeti seçerek kaçırdığı potansiyel fırsat davranışına denir Seçim aşamasında kriter para, ürün görselliği veya pazarlama teknikleri olabilir. Ancak, fırsat maliyetinin belirlenebilmesi için bir ürüne alternatif bir ürün seçilmesi gereklidir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Finansal açıdan ziyade, kişinin okulda; evde veya restaurantta yaptığı ikincil tercihlerde fırsat maliyetini meydana getirebilir. Dolayısıyla, fırsat maliyeti hayatın her noktasında kişinin karşısına çıktığı gibi farkında olmadan da kullandığı teknik bir terimdir.

Kaçırılan potansiyel fırsat olarak açıklanan fırsat maliyeti, yapılan tercihin maliyetini ve kişiye olan faydasını değerlendirmek için kullanılır. İki alternatif arasında yapılan bir kararın hatalı veya isabetli olduğunu görebilmek için hesaplama formülü tercih edilir. Böylece ortaya 2 sonuç ortaya çıkar: kaybedilen yüksek fırsat maliyeti, kaybedilen düşük fırsat maliyeti.

Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Bir ürüne alternatif ürün tercih etme ile ortaya çıkan finansal rakamda fırsat maliyetinin hesaplanabilmesi için gerekli zemin oluşturulur. Fırsat Maliyeti Hesaplaması, bir seçeneğin maliyetinden diğer seçeneğin maliyeti çıkarılarak sonucun fırsat maliyetini vermesi halinde bulunur. Ortaya çıkan sonuç, seçeneklerin maliyetlerine göre karşılaştırılır ve fırsat maliyetinin kâr veya zarar olduğu çıkarımı yapılır.

Hesaplama, bir kişi veya kuruluş bir seçenek ya da eylem yolunu tercih ettiğinde, bu tercih nedeniyle vazgeçilen alternatif fırsatın sahip olabileceği değeri ifade eder. Ekonomi, işletme ve karar teorisi gibi alanlarda sıkça kullanılır. Bu kavram, kaynakların sınırlı olduğu ve alternatif kullanımları olduğu durumlarda, en iyi kararları vermek için yardımcı olabilir.

Hesaplama sonucu, her farklı alternatifler arasında yenilenebilir ve dolayısıyla sürdürülebilirdir. Ayrıca alternatiflere özgü olarak hesaplandığı için değerler ve maliyetler değişir.

Fırsat Maliyeti Hesaplama Formülü Nedir?

Fırsat Maliyeti Hesaplama Formülü, bir seçeneğin maliyetinden diğer ikinci seçeneğin maliyeti çıkarılarak elde edilen sonuca denir. Kısaca, bir seçeneğin maliyetidiğer seçeneğin maliyeti = fırsat maliyeti şeklinde formüle edilir.

Her maliyet, farklı iki alternatif arasında değişebileceği için fırsat maliyeti de değişir. Örneğin, bir işletme sahibi çalışanlarına fazladan mesai yapmalarını teklif edebilir ya da işlerin normal akışında devam etmelerine izin verebilir. Eğer işletme sahibi fazladan mesai yapmayı tercih ederse, bu durumda fazladan mesai yapmama seçeneği olan işçilerin kaybettikleri alternatif fırsatlar, fırsat maliyetini oluşturur.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Yatırımcılar tarafından hisse senetleri, tahviller gibi yatırım seçeneklerinin karşılaştırılmasında da kullanılan bu kavram, pek çok günlük yaşam örneğine de uygulanabilir.

Fırsat Maliyeti Örnekleri Nelerdir?

Hayatın her alanında kullanılan ve tercih edilen seçenekler, daha iyi bakıldığında ve analiz edildiğinde aslında kâr ve zarar olarak iki farklı yöne sahip olduğu görülür. Fırsat maliyeti için öne çıkan örnekler.

  • Okulu bırakarak çalışmak veya eğitimine devam etmek arasında sıkışıp kalan bir öğrencinin okulu bırakması durumunda maliyeti eğitimden mahrum kalmak, okula devam etmesi durumunda ise maliyeti potansiyel gelirden feragat etmek olacaktır. Bu senaryoda öğrenci, kişisel bir karar verme durumuyla karşı karşıya kalacaktır.
  • Bir öğrencinin seyahati kaçırma kararı, sınav hazırlığına harcadığı zaman ve potansiyel akademik başarı arasındaki fark olan fırsat maliyetini temsil eder.
  • Girişimcinin çevrimiçi mağaza açma kararı, geniş müşteri tabanına ulaşma avantajıyla birlikte fiziksel mağaza büyütme fırsatını kaybetme maliyetini içerir.

Sonuç olarak, Fırsat Maliyeti Nedir içeriğimizde, kaçırılan potansiyel fırsat konusuna değindik.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.