İthalat Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Avantajları! - Oniki

İthalat Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Avantajları!

ithalat nedir?

İçindekiler

İthalat Nedir? ve İthalat Nasıl Yapılır? içeriğimizde, İthalat yani bir ülkenin yabancı bir ülkeden hizmet veya ürün alması anlamına gelen dış alım terimine daha yakından bakacağız. Dış alım veya dış ticaret olarak da bilinen İthalat, girişimciler veya ticaret ile ilgilenen kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Türkiye’nin en özgün ve kapsamlı networking odaklı hibrit etkinlik deneyimi projesini sunan oniki firmasının gözünden dış ticaret kavramına bakmaya hazır mısınız?

ithalat ihracat

İthalat Nedir?

İthalat, bir ülkenin yabancı bir ülkeden belirli antlaşmalar gereğince dış alım veya dış ticaret kapsamında ürün ve hizmetleri belirli bir bedel karşılığında satın alarak kendi ekonomisinde kullanmasına denir. İthal (yabancı bir ülkeden almak) edilecek ürünlerde sınır veya kapsam olmadığı gibi ticaret yapmak isteyen işletmeler ve ülkeler tarafından gerçekleştirilen ticari bir işlemdir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

İthalat Nedir Kısaca, İthalat, bir ülkenin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri başka bir ülkeden dış ticaret gereğince temin etmesine yardımcı olan ve ticaret hacmini artırarak ekonomik büyümeyi sağlayan dış alıma denir.

Petrol, doğal gaz, kimyasallar, ilaçlar, oyuncaklar ve teknolojik cihazların pek çoğu ithal için sıklıkla kullanılan eşyalardır. Bir ülkenin yerli üretimi azsa veya üretimi yapabilecek potansiyeli bulunmuyorsa genellikle ithalat yolunu tercih etmektedir. İthalatın yoğun olduğu ülkelerde ise ticaret hayatında rekabetin oldukça yüksek olduğunu da söylemek mümkündür.

Ayrıca İthalat Nedir? içeriğinde ithalat kavramı ile sıklıkla karıştırılan dış satım terimiyle de ilgili bilgi almak için “İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Herkes İthalatçı Olabilir Mi?

İthalat, ülkelerin belirli yasal ve ticari gerekliliklerine göre düzenlendiği için Türkiye’de şirket kurmadan, yerel ticaret odalarına bağlanmadan, İthalatçı Birliği’ne (İHB) ve Ticaret Bakanlığı’na kayıt olmadan herkes ithalatçı olamaz. İthalat yapmak isteyen kişi veya kuruluş, yasal düzenlemelere uygun olarak bir yapılanmaya girdikten sonra şartları taşıyorsa ithalatçı olabilir. Bu şartlar, aynı zamanda ithal edilmek istenilen ürünün bulunduğu ülkeye göre de değişiklik gösterebilir.

Türkiye içerisinde ithalat işi yapmak için yasal düzenlemeler izlenmeli, kayıtlar ve izinler alınmalı, büyük sermayeler gösterilebilmeli, antlaşmaların yapılabilmesi ve gümrük işlemlerinin de gerçekleştirilebilmesi gereklidir.

Ayrıca, İthalat yapmak isteyen kişilerin, yasal olarak belirlenmiş ithalat vergilerini ödemesi gerekmektedir. Bu vergiler, ithal edilen ürünün türüne ve miktarına göre değişebilir. Sonuç olarak, Türkiye’de ithalat işi yapmak için yasal, finansal ve ticari gereklilikleri karşılamak gerekmektedir. Bu nedenle, ithalat işi yapmak isteyen kişilerin bu gereklilikleri araştırmaları ve uygun şekilde hazırlanmaları önemlidir.

ithalat nasıl yapılır?

İthalat Nasıl Yapılır?

İthalat Nasıl Yapılır? noktasında, İthalat, “serbest dolaşıma giriş rejimi” çerçevesinde şirket, vergi mükellefliği ve gerekli izinlerin alınmasıyla yapılır. İthalat yapmak oldukça karmaşık bir süreçtir ve doğru bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle, ithalat yapmadan önce, ülkenizin ithalat politikalarını, yasal gereklilikleri, vergileri ve diğer masrafları öğrenmeniz gerekmektedir. Bu noktada izlenmesi gereken bir takım resmi prosedürler bulunmaktadır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Adım Adım İthalat Nedir ve Nasıl Yapılır?

1. Adım: Ürünü Belirleyin

İthal edilecek ürünlerin belirlenmesi, birçok faktöre bağlıdır ve genellikle bir pazar araştırması yaparak başlar. Araştırma içerisinde öncelikle hangi pazar içerisinde hangi ürüne talep olduğunu belirlemek gereklidir. Hangi ürünlerin talep gördüğü, hangi ürünlerin ithal edilmediği, hangi ürünlerin potansiyel olduğu gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Bulunulan ülkenin ithal edilecek olan ürüne nabzı ölçülmeden risk almanın mantığı olmayacaktır. Nihayetinde, pazaryerlerinde talep edilen ve edilmeyen ürünler, araştırma sonucunda elde edilebilmektedir. Araştırma içerisinde fiyat ve kâr marjı, hedef kitle analizi, yasal ve regülasyon faktörleri ve rekabet analizi oldukça önemli yer tutmalıdır.

2. Adım: Yasal Gereklilikleri Yerine Getirin

Bir ülkeye ithalat yapmak için birtakım yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi gereklidir ancak yasal prosedürler ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Nitekim, ithal edilecek ürünün bulunduğu ülkenin de ithalat kavramına bakış açısını bilmek gereklidir. Ancak, genel olarak girişimciler veya kuruluşların izlediği belirli yasal gereklilikler bulunmaktadır.

İthalat işlemleri için, ülke tarafından belirlenmiş olan gümrük vergileri ve diğer masraflar ödenmelidir. Bu masraflar ülkeye göre değişebilir ve ithal edilecek ürünün türüne göre farklılık gösterebilir. Bazı ürünlerin ithalatı için izin belgesi veya ruhsat gerekebilir. Örneğin, ilaç, gıda ve kimyasal ürünler gibi bazı ürünlerin ithalatı için özel izinler gerekebilir. İthalat işlemlerinin başlatılması öncesinde, ilgili izinlerin alınması gerekmektedir. İthal edilecek ürünlerin ambalajlama ve etiketleme kurallarına uygun olması gerekmektedir. Örneğin, gıda ürünlerinin ambalajlaması ve etiketlemesi için belirli kurallar vardır.

3. Adım: Tedarikçi Listesi Oluşturun

Tedarikçi listesini oluşturmak “Hangi tür ürünlere ihtiyacım var?” sorusunu cevaplamakla başlar. Girişimcinin veya kuruluşun hangi tür ürüne ihtiyacının olduğunu belirlemesiyle birlikte fiyat, kalite, teslim süresi ve ödeme yöntemleri gibi çeşitli parametrelere bakılabilir.

Tedarikçinin sunduğu ürünün kalitesi, işletmenizin sunacağı hizmet veya ürünlerin kalitesini doğrudan etkileyeceği için kalite standartlarının öncelikli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Fiyatların nispeten uygun olması ancak kaliteden ödün vermeyen bir hizmet politikasına sahip olması çok önemlidir. Bununla birlikte ürünün teslimat süresi içerisinde gönderilebilmesi ve iletişim kanallarını etkili bir şekilde kullanması gereklidir.

Referanslar kontrol edilerek nihai karar vereceğiniz tedarikçide ödeme yöntemlerinde antlaşma sağlanması da nakit akışı açısından oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

4. Adım: Ödeme İşlemlerini Tamamlayın

Ödeme işlemlerinin tamamlanması, satın aldığınız ürün veya hizmetin size teslim edilmesi için önemlidir. Bu nedenle, ödeme işlemlerini doğru ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek önemlidir.

Öncelikle, satın aldığınız ürün veya hizmetin faturasını kontrol etmelisiniz. Fatura, satın alınan ürün veya hizmetin adı, miktarı, birim fiyatı, toplam fiyatı ve satıcının bilgilerini içermelidir. Faturada hatalar veya eksiklikler varsa, satıcıyla iletişime geçerek düzeltme yapılması gerekmektedir

Ödeme yöntemini seçmeniz gerekmektedir: ödeme yapabileceğiniz farklı yöntemler arasında nakit, kredi kartı, banka havalesi, eft gibi seçenekler bulunmaktadır. Satıcı, ödeme yöntemleri konusunda size bilgi verebilir. Ödeme zamanı, satıcıyla yapılan anlaşmaya bağlı olarak belirlenir. Ödemenin ne zaman yapılacağı, ödeme tutarı ve ödeme şekli fatura üzerinde belirtilmelidir. Ödemeyi, anlaşmada belirtilen zamanda yapmaya özen göstermelisiniz.

5. Adım: Gümrük Prosedürlerini İzleyin

Gümrük prosedürlerini izlemek ithal edilecek ürünü, istenilen ülkeye getirebilmek için oldukça önemlidir. Uluslararası ticarette de önemini koruyan bir kavram olarak ithalat izinlerinin alınması gereklidir. İthalat izinleri, ürünlerin özelliklerine, üretim yerine, ülkelere göre değişebilir. Bu izinleri almak için, ülkenizin ilgili bakanlığı veya kurumları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İthalat yapacak olan kişiler veya şirketler, ithalat işlemi öncesinde gümrük beyannamesi doldurmak zorundadır. Bu beyanname, ithal edilecek ürünlerin ayrıntılarını ve ödenecek vergi tutarını içermektedir. Gümrük beyannamesi üzerinde belirtilen ürünlerin ithalatında vergi ve gümrük ücretleri ödenir. Bu ücretler, ülkelere ve ürünlere göre değişebilir. Gümrük vergisi, ithal edilen ürünün değerine, ağırlığına, miktarına ve kategorisine göre belirlenmektedir.

Gümrük yetkilileri, ürünlerin ithalat öncesinde kontrol ve muayenelerini gerçekleştirirler. Bu kontroller, ürünlerin kalitesini, sağlığa zararlı olup olmadığını ve standartlara uygunluğunu kontrol etmek amacıyla yapılır. İthal edilen ürünlere ek olarak ithalat vergisi ödenebilir. Bu vergi, ürünün kategorisine, miktarına ve değerine göre belirlenmektedir.

ihracat ve ithalat nedir?

İthalat ve İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir ülke içerisinde ithalat ve ihracat kavramlarının dengeli olması, ekonomik kalkınma veya sürdürülebilir bir büyüme için oldukça önemlidir. Çünkü ithalat ve ihracat kavramları, uluslararası ticaretin ve ekonominin iki ana bileşenidir.

İthalat, bir ülkeye dışarıdan ürünlerin getirilmesi anlamına gelirken, ihracat ise bir ülkeden ürünlerin diğer ülkelere satılmasıdır. Bu tanım üzerinden arasındaki farkları daha net görebilirken aynı zamanda ticaret yönünün de zıt olduğunu ortaya koyabiliriz.

İşte İthalat ve İhracat Arasındaki Farklar şöyle özetlenebilir

 • İthalat, ürünlerin yurt dışından ülkeye getirilmesi anlamına gelirken, ihracat ürünlerin yurt içinden başka bir ülkeye satılması anlamına gelir
 • İthalat, ürünlerin yurt dışından ülkeye getirilmesi için yapılan ödemeleri ifade ederken, ihracat ürünlerin yurt içinden başka bir ülkeye satılması için yapılan ödemeleri ifade eder. İthalatta para çıkışı, ihracatta ise para girişi söz konusudur.
 • İthalat, bir ülkenin dışarıdan ürünleri getirerek, yurt içinde ihtiyacı olan ürünleri sağlamasına olanak sağlar. İhracat ise bir ülkenin yurt dışına sattığı ürünlerden gelir elde etmesine olanak sağlar. İthalat ve ihracat arasındaki fark, bir ülkenin ticaret dengesini etkileyebilir.

İhracatın mikro olanı ile ilgili karşılaştırma yapabilmek için “Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Şartları!” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İthalatın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir ülkeden başka bir ülkeye dışarıdan ürün veya hizmet getirmek olarak tanımlanan ithalat, pek çok avantajı ve dezavantajı kendi içerisinde aynı anda barındırmaktadır. Ticari bir kavram olmakla birlikte riskleri elbette bulunan ithalatın, girişimciler veya kuruluşlar tarafından sıklıkla tercih edildiği de unutulmamalıdır. İşte ithalat kavramının avantajları ve dezavantajları:

İthalatın Avantajları

 • İthalat, çeşitlilik açısından ülke içerisine pek çok ürün sokacağı için ihtiyaçlar karşılanabilir.
 • Düşük maliyetle daha kaliteli veya daha uyguna ürün bulmak mümkündür.
 • İthal edilen ürünler, yerel pazarlarda bulunmayan daha yüksek kalite ve daha ileri teknoloji özelliklerine sahip olabilir.
 • İthalat, ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunabilir. İthalat sayesinde, yurt dışından gelen mallar ve hizmetler yerel pazarlar için daha fazla rekabet oluşturabilir ve yerel şirketleri inovasyon ve verimlilik artışı için teşvik edebilir.

İthalatın Dezavantajları

 • İthalat, yerel pazarda rekabeti azaltarak bazı yerel şirketlerin işlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bu durum, yerel işsizliği artırabilir.
 • İthalatın fazla olması, ülkenin ulusal güvenliğine zarar verebilecek mal ve hizmetlerin ülkeye girmesine neden olabilir. Bu nedenle, ithalatın düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekebilir.
 • İthalatın fazla olması, bir ülkenin dış ticaret açığını artırabilir. Dış ticaret açığı, ithalatın ihracattan daha fazla olması durumunda ortaya çıkar ve ülkenin ekonomik dengesini bozabilir.
 • İthal edilen ürünlerin kalitesi ve güvenliği, yerel piyasaların düzenleyici kurumları tarafından denetlenmeyebilir. Bu durum, tüketicilerin güvenliğini riske atabilir.

Sonuç olarak İthalat Nedir içeriğimizde dış alım veya dış ticaret anlamına gelen İthalat kavramının girişimciler ve kuruluşlar tarafından uluslararası ticaret kapsamında kullanıldığından bahsettik.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.