Amazon Satış Teknikleri - Oniki

Amazon Satış Teknikleri

Amazon Satış Teknikleri

İçindekiler

Amazon, geçtiğimiz yıllarda gittikçe artan bir popülariteye kavuşmuş olan ve ülkemiz dahil olmak üzere onlarca ülkede milyonlarca insan tarafından her türlü alışveriş için kullanılan çevrimiçi bir pazar yeri uygulamasıdır. Amazon uygulaması üzerinden ev eşyaları, giyim, elektronik aletler, gündelik hayatta kullanılan her türlü ürün, mutfak aletleri, kırtasiye malzemeleri, bebek eşyaları gibi birbirinden farklı pek çok kategoride ihtiyacınız doğrultusunda alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Amazon’un günden güne büyüyen popülaritesi ve kullanıcı sayısının artması nedeniyle markaların birçoğu Amazon’da satış yapmak yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Bu markalar arasında küçük bir yatırımla firma açan ve Amazon’da satış yapmak isteyen yeni markalar da vardır. Bu yazımızda yeni başlayanlar için Amazon’da markanızın ve ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayacak çeşitli satış tekniklerine ve Amazon satış teknikleri konusuna yer verdik.

Amazon Sponsorlu Ürün Reklamları

Küçük bir markanın Amazon üzerinden ilk kez satış yapmaya başlaması demek, en kısa süre içerisinde satılması planlanan ürünlerin kullanıcıların dikkatini çekmesi ve hedeflenen müşteri kitlesine ulaşması gerektiği anlamına gelmektedir. Bunu gerçekleştirmenize en büyük katkıyı sağlayacak unsur olan reklam, Amazon içerisinde pek çok farklı şekilde markalar tarafından kullanılabilir ve ürünler bu reklamlar sayesinde daha çok göz önüne çıkarak kullanıcılar ile hızlıca buluşabilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Birbirinden farklı pek çok reklam çeşidi bulunmaktadır. Amazon’da satışa sunduğunuz ürünlerin reklamını yapabilmek için firma adınıza tanımlanmış olan bir satıcı hesabınız yani bir seller account ya da vendor account’a sahip olmanız gerekmektedir. Amazon’da satış yapmak için kullanabileceğiniz birbirinden farklı reklam çeşitlerinin neler olduğuna, Amazon satış teknikleri ve nasıl kullanılabileceklerine dair ayrıntılardan yazımızın geri kalanında bahsediyor olacağız.

Amazon Satış Stratejileri

Amazon satış teknikleri çeşitlilik göstermektedir. Amazon içerisinde ürünlerinizin tanıtımında kullanabileceğiniz birden fazla reklam çeşidi bulunmaktadır.

 • Sponsored Product Ads

Kısaca kısaltma adıyla SPA olarak bahsettiğimiz reklam biçimi, potansiyel müşterilerin internet üzerinde arattığı ilgili ürün terimlerinin sonuçlarında ürünlerinizin çıkması olarak tanımlanabilir. Kullanıcı ilgili terimi girdiği zaman, önüne çıkan sonuçlar sayfasında firmanın bağlantılı ürünleri en üstte ya da en alt kısımda belirmektedir.

SPA reklam biçimi, ilgili ürünle alakalı en çok sorgulanan anahtar kelimeleri belirleyerek aramanın ürün ile bağlantısını kurup, ürünü kullanıcı ile buluşturma amacına dayanmaktadır. Amazon satış teknikleri arasında en çok başvurulan yöntemlerden biri olan bu reklam biçiminde, günlük bütçe belirleyerek ekonomik bir planlama gerçekleştirebilir ve reklam sıklığına buna göre karar verebilirsiniz.

 • Headline Search Ads

Tıpkı SPA reklam biçimi gibi anahtar kelimeler ile ürünler arasında bağlantı kurulması dinamiğine bağlı olarak gelişen bu reklam biçimi, kategori odaklı reklamlar için en uygun reklam modelidir. Çünkü Headline Search Ads reklam modelinde firmalar reklamını yapacakları minimum 3 ürüne reklam vermek zorundadır. Örnek olarak outdoor eşyalarının satışını yapan bir firmanız varsa; çadır, tulum ve mat modelleri yan yana görüntülenecek şekilde seçilebilir.

Seçilen 3 ürün yan yana bir kolaj oluşturarak kullanıcının arama sonuçlarında belirir. Ürünler ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyen ve ilgisini markanıza yöneltmiş olan kullanıcılar, ürünlerin sıralandığı reklam kolajına tıklayıp Amazon üzerinde bu 3 ürünün yer aldığı satış sayfasına yönlendirilmektedir. Bu reklam modelini kullanabilmek için firmanın vermesi gereken miktar günlük minimum 10 dolardır.

 • Amazon Product Display Ads

Kısaca PDA olarak bilinen ve Amazon satış teknikleri arasında sıkça kullanılan yöntemlerden biri olan bu reklam türü sayesinde potansiyel müşteri kitlesinin ilgi alanına veya satılmak istenen belirli bir ürüne yönelik hedefleme yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, tost makinesi satışı yapılmak hedefleniyorsa mutfak eşyaları kategorisini inceleyen kullanıcılar hedeflenebilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Başka bir reklam kullanımına örnek olarak, belli bir tost makinesi ürününü seçip, belirlenmiş olan bu ürünün reklamının rakip markaya ait ürünün sayfasında yer bulması örnek verilebilir. Bu reklam modelini kullanabilmek için, satıcının sahip olması gereken minimum bütçe 100 dolardır. Bu reklam modelini etkili bir şekilde kullanabilmeniz ve yararlanabilmeniz için “Amazon Marketing Services” hesabınız olması gerekmektedir.

 • Enhanced Brand Content(EBC)

Amazon satış teknikleri arasında kendine yer bulan reklam türlerinden bir diğeri de EBC olarak kısaltabileceğimiz Enhanced Brand Content reklam modelidir. EBC reklam türünü kullanabilmek için satışı yapılmak istenen ürünlerin Amazon’a kayıtlı bir markaya ait olması bir zorunluluktur. Bu duruma örnek olarak şu durumu verebiliriz.

“The North Face” markasına ait bir mont satışı yapıyorsanız markanın sahibi olmadığınız sürece bu reklam modelini ürün üzerinde kullanabilmeniz mümkün değildir. EBC reklam modelini kullanmanın şu an için herhangi bir ücreti bulunmamaktadır, Amazon’da kaydı bulunan her marka, kendi ürünleri için bu reklam modelini kullanabilmektedir.

 • Early Reviewer

Hangi site üzerinden olursa olsun satışını yaptığınız bir ürünün daha çok tanınmasını, ön plana çıkmasını ve her şeyden daha önemlisi potansiyel müşterilerinizin markanıza karşı güven oluşturmasını sağlayacak en önemli husus müşterilerden alınan geri dönüşler; yani kullanıcı yorumlarıdır. Kullanıcı yorumları, ürününüzü satın almaya çekinen ya da aklında soru işareti olan pek çok müşterinin aklındaki tereddüdü silebilir ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayabilir. Ancak tüm istatistikler gösteriyor ki ürün satın alan kişilerin ürün üzerine bir geri bildirim vermesi oldukça az görülmektedir.

Amazon satış teknikleri içerisinde yer alan ve çok önemli bir probleme çözüm sunan Early Reviewer reklam modeli, her çeşit markaya bu konuda yardımcı olmaktadır. Reklam modelinin ücreti olan $60 bedelini ödeyip reklam paketini satın alabilirsiniz. Bu reklam türünde kısaca Amazon, sizin markanıza ait ürün satın almış kişilerin kataloğundan müşteriler seçip ürün hakkında yorum yapmalarını sağlamaktadır.

Yapılan yorumun karşılığı olarak, müşterilerin Amazon hesaplarına site üzerinde gerçekleştirecekleri sonraki alışverişlerinde kullanıma açık olan 1–3 dolar arası kredi yüklemektedir. Müşterilerin yorumlarının pozitif geri dönüşler içerebileceği gibi aynı zamanda negatif tutumlar içerisinde olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Early Reviewer

Promosyonlar

Amazon’da satış yapmak ve uygulama üzerindeki ürün gösterimlerinde kullanılabilecek birden fazla promosyon çeşidi bulunmaktadır.

 • Lightning Deals

Amazon satış teknikleri arasında yer alan bu reklam modeli, kısıtlı bir sayıda belirlenmiş ve satışa sunulmuş bazı ürünleri, önceden kararlaştırılmış sınırlı bir tarih içerisinde geçerli olacak şekilde ve yine önceden belirlenmiş bir indirim oranıyla “Amazon Deal” sayfasında müşterilere sunmanızı sağlamaktadır.

Belirlenen ürünler, yalnızca kısıtlı bir süre için indirimde olacağından müşterilerin dikkatini çekecek ve daha hızlı bir şekilde satışın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu reklam modelini kullanırken indirime girecek ürünleri seçip, indirim oranlarını da yazarak onaylanmaları için Amazon’a iletirsiniz.

 • Kuponlar

Kuponlar, belirli bir ürün veya ürünler için belli bir miktar üzerinden ya da yüzde hesaplaması yapılacak şekilde oluşturulabilecek kodlardır. Amazon satış teknikleri içerisinde kullanılan kuponlarla satışa sunulan ürünler, ürünü daha uyguna aldığını düşünen müşteri kitlesinin ilgisini çekmekte ve alıma yönelik motivasyonu arttırmaktadır.

 • Diğer Promosyonlar

Amazon’da satış yapmak için kullanılabilecek satış teknikleri arasında yer alan ve rakipleriniz arasından sıyrılmanıza yardımcı olup, markanızın bilinirliğini arttıracak başka promosyon yöntemleri de bulunmaktadır. Ürün satışı sırasında potansiyel müşteri kitlenizle buluşturabileceğiniz “Kargo Bedava”, “1 Alana 1 Bedava”, “2. Ürün Sadece 1 TL!” gibi çeşitli promosyonlar, satışlarınızı arttırmak için etkili yollar arasında yer almaktadır. Bu promosyonlar, önde gelen Amazon satış stratejileri arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Reklamların Avantajları

Günümüz dünyasında pek çok marka, kurum ve kuruluş dijital dünyada kendine bir yer edinmeye çalışarak satışlarını arttırmaya, potansiyel müşteri kitlesini geliştirmeye ve rakiplerini geride bırakmaya çalışmaktadır. Teknolojinin, bilinilirliğin ve çeşitliliğin sürekli olarak arttığı böyle bir zaman diliminde rakipler arasından sıyrılarak kendine bir yer açmak zorlu bir süreçtir.

Sponsorlu reklamlar sayesinde sonsuz bir liste olarak uzanan markalar arasında ön plana çıkabilir, bir müşterinin bile dikkatini markanıza çektiğiniz zaman bu durumun kelebek etkisi görevi görmesine olanak sunabilir ve markanızın güçlü bir kuruluş olma şansını arttırabilirsiniz.

Amazon’da SEO Kullanımı

SEO kelimesi, Türkçe olarak ”Arama motoru optimizasyonu” açılımına sahiptir. SEO çalışmaları sayesinde bahsi geçen uygulama üzerinde ilgili markanın ve markaya ait olan ürünlerin arama sonuçları sayfasında üst sıralarda kendine yer bulmasını ve müşterinin ilgisini öncelikli olarak kendine çekebilmesini sağlar.

Amazon’da satış stratejileri arasında kendine önemli bir yer bulan bu yöntem, potansiyel müşteri kitlenizi genişletmek, daha fazla kişinin ilgisini markanız üzerine çekmek için kullanılabilir. Diğer reklam ve promosyon yöntemlerine ek olarak SEO çalışmalarına da ürünleriniz üzerinde yer vermeniz oldukça önemlidir.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak olan SEO çalışmaları yapılırken mümkün olduğu kadar çok organik arama trafiği amaçlanmalıdır. Satıcı markanın sahipleri, arama motoru optimizasyonu çalışmalarını gerçekleştirirken Amazon arama algoritmasının içerisinde ürünlerinin üst sıralarda kendine yer bulmasını sağlayacak kadar iyi olduğunu göstermelidir.

Amazon’da SEO Konusunda Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amazon’da satış yapmak ve Amazon uygulamasında satışa sunulan ürünler üzerinde SEO çalışması gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, anahtar kelimelerin nereye ve nasıl yerleştirileceğidir. Anahtar kelimelerin kullanılma biçimi, SEO’nun etkili bir şekilde çalışması açısından kritik bir önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda ürüne atılan başlık, ürünün özelliklerinin tek tek sıralanması ve ürün açıklaması kutucuğunun doldurulması, kullanıcıyı ürüne götürecek anahtar kelimeler, ürünün fotoğrafları gibi diğer özellik ve detaylar SEO sıralamasında önem teşkil edecektir.

Müşteri İlişkileri ve Satış Sonrası Hizmet/Destek

Rekabetin çok olduğu bir ortamda rakipler arasından sıyrılmak ve kendi adınızı oluşturmanın en kritik noktası, müşterilerinizden olumlu geri bildirim alarak mağaza puanınızı yükseltip satıcı güvenilirliğini arttırmaktan geçmektedir. Bu yüzden satıcıların öncelikli amacı, diğer satıcılardan daha fazla yorum alarak müşterilerin gözünde ön plana çıkmak, belirli bir alanda ilk tercih edilen kişi olmaktır. Bunu sağlamanın hassas noktalarından biri müşteri ile olan ilişkilerinizi dinamik tutmaktan geçmektedir.

Satış yapmak kadar, satış sonrasında müşterilerinize yardımcı olmak ve onlardan olumlu geri dönüşler almak da aynı ölçüde önem taşımaktadır. Satıcılar, öncelikli olarak üç konuda müşteri ile etkileşime geçmelidir.

 1. Müşteri Mesajları: Bir satıcının müşteri mesajlarını cevaplama süresi, Amazon tarafından mağaza puanının hesaplanmasında kullanılan başlıca kriterler arasında yer almaktadır. Müşteri alakasız bir soru sorduysa ya da cevap verilmesi gerekmiyorsa, satıcı bu tarz mesajlara “No response needed” seçeneğini tıklayarak karşılık vermelidir. Eğer bu seçeneğe tıklanmadıysa uygulama tarafından müşteriye cevap vermediğiniz düşünülecek ve bu durum mağaza puanınıza yansıyacaktır.
 2. Problem Çözümü: Sorun yaşayan bir müşterinizin problemini, müşteri Amazon’a ulaşmadan önce çözüme kavuşturmanız gerekmektedir. Eğer ki müşterinin problemine bir çözüm bulamazsanız ya da süreci çok önemsemezseniz, müşteri sorunun çözümü için Amazon’a başvuracaktır ve bu markanız için olumsuz bir durum yaratacaktır.
 3. Geri Bildirim: Müşterilerinizin sattığınız ürünler hakkındaki fikirlerini almanız oldukça önemlidir. Geri bildirimler sizi daha ileriye taşıyacaktır. İlgili bir satıcı olmanız hem müşterinin sizi yeniden tercih etmesine olanak tanıyacak hem de yapılan yorumlar gelecekteki potansiyel müşteriler için güven teşkil edecektir.

Önceki yazımıza https://oniki.net/etkinlik-yonetimi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.