Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Yapabilir? - Oniki

Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Yapabilir?

network marketing nedir?

İçindekiler

Network Marketing Nedir, Network Marketing Nasıl Yapılır ve Network Marketing Kimler Yapabilir konulu içeriğimizde, ürün veya ağ pazarlama olarak bilinen Network Marketing konusuna daha yakından bakacağız.

Bir satış modeli olarak öne çıkan ağ pazarlama, ürünlerin doğrudan tüketiciye satıldığı pek çok pazarlama modellerinden farklıdır. Pek çok sektöre uygulanabilirliği ile birlikte yeni nesil satış modeli olarak Türkiye’de sıklıkla tercih edilmektedir.

İçeriğimiz, yeni nesil satış modeli olarak bilinen ağ pazarlama üzerine satış deneyimi olmayan veya satışlarını artırmak isteyenlere yönelik hazırlanmıştır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Network Marketing Nedir?

Network Marketing, ürünlerin doğrudan müşterilere pazarlama, tanıtım veya satılma amacıyla bağımsız satıcılar veya distribütörler tarafından aracılık ücreti vasıtasıyla yapılan satış modeline denir. Her bir bağımsız satıcı bir ağa sahip olur ve diğer satıcılar ile iletişime geçerek satışlardan pay alarak gelir elde eder. Kendi isteğine, hızına ve ağının genişliğine göre elde ettikleri gelir artabilir veya azalabilir.

Network Marketing iş modeli, 18 yaşını doldurarak vergi mükellefi olmaya hak kazanan ve T.C yasaları ışığında gerekli görülen vergisini ödeyen herkes için yasaldır. Birçok ülke tarafından desteklenen ağ pazarlama veya Network Marketing, ticari bir girişim olarak değerlendirilir ve gerekli vergilerin ödenmesi halinde yasal olarak yapılabilir.

Yeni nesil satış modeli olan ağ pazarlama, özellikle evden çalışmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu model, herhangi bir ofise gitmek yerine evde çalışmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, bu modelde bir iş kurmak için büyük bir sermaye yatırımı yapmak zorunluluğu yoktur. Bunun yerine, genellikle küçük bir üyelik ücreti ödeyerek başlanabilir.

Doğrudan satış konusunda deneyimi olmayan kişiler için de uygun bir seçenektir. Şirketler, bağımsız satıcılarına ürünlerin nasıl satılacağı ve pazarlanacağı konusunda eğitim verirler. Bu eğitim, satıcıların ürünleri doğru şekilde tanıtmalarını ve satmalarını sağlar.

Ağ pazarlamayla birlikte ağ kurma konusunu da öğrenerek iş hayatında başarınızı artırabilmek için “Network Nedir?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Doğrudan satış modelini benimseyerek ürün veya hizmet satışı yaptıran ağ pazarlama, çalışanların kendi işlerini kurmalarına ve bağımsız bir şekilde çalışmalarına izin verir. Bu noktada deneyimli olarak işe başlamak elbette çok büyük kazanımların daha erken gelmesine neden olacaktır. Ancak, deneyim sahibi olmadan da network yapabilmek ve işleri büyütebilmek mümkündür.

Network Marketing işi, bir şirket belirleme; ürünler hakkında bilgi alma, network bağlantısı kurma ve satış sunumu hazırlama adımlarını tamamladıktan sonra belirli bir komisyon karşılığında belirlenen şirketin ürünlerini satarak yapılır. Network Marketing Yapmak, bir şirketin ürünlerini doğrudan satış imkanıyla iletişim becerileri gelişmiş birey tarafından yüz yüze gelerek veya sosyal medya kanalları aracılığıyla satmak anlamına gelir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Bu noktada ağ veya ürün pazarlama olarak bilinen Network Marketing sistemini yapmak için izlenmesi gereken adımlar vardır.

1. Adım: Doğru Şirketi Seçin

Network marketing yapmak istiyorsanız, doğru şirketi seçmek çok önemlidir. İyi bir şirket, kaliteli bir ürün veya hizmet sunar, adil bir plana sahiptir ve dürüst bir şekilde çalışır. Şirketin itibarı, finansal durumu, ürünlerin kalitesi ve ödeme planı gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Bir şirketin dürüstlük, şeffaflık ve müşteri memnuniyetine verdiği önem, şirketin itibarını belirleyen faktörlerdir. Şirketin itibarı, üyelerin işlerine başlamalarına ve başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, şirketin size sağlayacağı eğitim ve destek, işinizi yaparken daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, Network Marketing şirketlerinin finansal durumlarına bakmak da önemlidir: şirketin finansal durumu sağlıklı ve istikrarlı olmalıdır.

2. Adım: Satacağınız Ürüne Karar Verin

Bir network marketing işinde başarılı olmak için, satacağınız ürün veya hizmet konusunda bir karar vermeniz gerekmektedir. lgilendiğiniz konulara ve ürünlere odaklanmak, işinize tutku ve motivasyon getirecektir. Bu nedenle, satacağınız ürün veya hizmet konusunda ilgi duyduğunuz alanları dikkate almanız önemlidir.

Ayrıca, seçtiğiniz ürün veya hizmetin pazarının büyüklüğü, işinizin büyümesine yardımcı olacaktır. Popüler ve büyüyen bir sektöre veya pazarlama trendine odaklanmak, daha fazla müşteri ve potansiyel üye çekmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte sunduğunuz ürün veya hizmetin kalitesi, müşterilerin tekrar satın almalarını ve işinizi arkadaşlarına önermelerini sağlayacaktır. Kaliteli bir ürün veya hizmet, müşteri memnuniyetini artıracaktır.

3. Adım: Network Yapın

Network Marketing Nasıl Yapılır noktasında network kurmak oldukça önemlidir ve Network Marketing temelde ağ kurmaya dayanır. Başlangıçta, aile, arkadaş ve iş arkadaşları gibi yakın çevre ile başlanabilir. Onları ürününüz hakkında bilgilendirin ve onları satmaya veya ağınıza katılmaya teşvik edin. Ağınızı genişletmek için, sosyal medya gibi diğer kanallardan da yararlanabilirsiniz. Ancak, bir süre sonra bu ağın oldukça yetersiz kalacağını veya istenilen düzeye gelemeyeceğini fark edeceksiniz.

Bu noktada, oniki projesi olan networking odaklı hibrit etkinlik projesine dâhil olarak networking yapabilir ve ürün bilgileriyle birlikte yeni şirketlerle tanışabilirsiniz.

4. Adım: Satış Sunumu Hazırlayın

Satış sunumunu hazırlamanın en temel yolu, hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi ve analiz edilmesinden geçer. Hedef kitleniz kimlerdir, hangi sorunları çözmeye çalışıyorlar, üreticiden talepleri nelerdir ve ürünün gündelik yaşantıda kullanılabilirliği ne kadardır gibi satış sunumunuzun onların ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamak için bu sorulara yanıt vermeniz önemlidir.

Etkili bir hedef kitle belirlemek, pek çok sektörde veya satış yönteminde etkilidir ve yöntemin temelidir. Bu nedenle, “Hedef Kitle Nedir ve Nasıl Belirlenir?” içeriğimize göz atarak pazarlama tekniğinizdeki etkinliğinizi artırabilirsiniz.

Network Marketing

Network Marketing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok kişi, ek gelir elde etmek için network marketing yöntemini tercih etmektedir. Bu yöntem, bir şirketin ürünleri veya hizmetlerinin, bir ağ oluşturarak satılması ve bu ağa katılan kişilerin kendi satışlarını yaparak para kazanmalarını sağlayan bir satış yöntemidir. Ancak, network marketing yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Network Marketing yaparken başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi, hedef kitlesine başarıyla ulaşabilen veya kullanıcı üzerinde başarısız bir görüntüsü olmayan şirkete karar vermek yer alır. Şirketlerinin geçmişini araştırmak gereklidir çünkü şirketler arasında dolandırıcılık veya sahtekârlık yapanlar olabilir. Bu nedenle, katılmadan önce şirketin geçmişini araştırmak ve itibarını kontrol etmek oldukça akıllı bir davranış olacaktır.  Bununla birlikte şirketin ürünlerine bakmak, kontrol etmek veya tüketicinin ürünlere karşı ilgisine hâkim olmakta dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alır.

Network Marketing içerisinde başarının tamamı ağ kurmaktan yani networking yapmaktan geçmektedir. Dolayısıyla iyi bir ağa sahip olan pek çok kişi işlerini zamanla büyütmüş veya başarıyı daha kısa sürede yakalamıştır. Bu nedenle, networking konusuna oldukça fazla zaman ve emek harcamak gereklidir.

Network Marketing yaparken sıklıkla karşılaşacağınız CEO kavramı hakkında bilgi almak için “CEO Nedir?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Network Marketing Kimler Yapabilir?

Network Marketing sistemini, girişimci ruha sahip; satış ve pazarlama konusunda yeteneği olan, ilham alabilen, zorluklara karşı direnç gösterebilen 18 yaşını doldurmuş herkes yapabilir. Herkesin ağ pazarlama sanatını yapabilmesine karşın, başarıyı yakalayanların sayısının oldukça az olduğu da oldukça açıktır. Araştırmalara göre, motivasyon ile bir kişinin network işlerine başlaması ve devam etmesi 3 gün sürmektedir. Ancak 3 günden sonra kişide günden güne girişimcilik ruhunun giderek azaldığı ve network marketing yapmayı bıraktığı görülmektedir.

Başarıyı yakalayabilmek ve herkesin yapabildiği bir meslekte tutunabilmek için, kişinin içerisinde arzu ve isteğin olması gereklidir. Kişi, bu mesleği yapmak istemesinin gerçek nedenini içerisinde bulabilirse, başarının gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla, her meslek grubunda olduğu gibi, yeni nesil pazarlama ağında da birtakım becerilerin kişide olması gereklidir.

Network Marketing yapmak için kişide gerekli olan beceriler

 • Üst düzey iletişim becerisine sahiptir.
 • Girişimcilik ruhu vardır.
 • Kendine güvenir.
 • Motivasyonla doludur.
 • İç yaşantısında mesleğe karşı istek ve arzu duyar.
 • Öğrenmeye ve ilham duymaya açıktır.
Network Marketing Örnekleri

Network Marketing Örnekleri Nelerdir?

Network Marketing Örnekleri konusunda, Amway; Herbalife, LR Health  & Beauty veya Natura gibi sağlık ve güzellik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ev bakım ürünleri, gıda takviyeleri veya teknolojik cihazlar üzerinde şirket bulunmaktadır. Ürünlerin çoğunda veya bazılarında, perakende satış noktası olmayabilir ve bu nedenle bağımsız satıcılar, tüketicilere özel ürünler sunma fırsatına sahip olabilirler.

Ağ pazarlama yapanlar, genellikle bir mentorun rehberliğinde çalışırlar ve mentorlar, genellikle daha önce iş modelinde başarılı olan diğer satıcılardan oluşur. Bu kişiler, satıcıların eğitimine yardımcı olur, iş stratejilerini paylaşır ve genel olarak işlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Genellikle üst düzey satıcılar veya liderler olarak bilinirler ve altlarındaki satıcılarının da başarılı olmasını sağlamaya çalışırlar.

İşte bu noktada Türkiye’de network marketing konusunda önde gelen şirketlerin örnekleri şunlardır

 • Modere
 • Rain International
 • Kannaway
 • B-Epic
 • Vasayo
 • Pruvit

Sonuç olarak, Network Marketing Nedir? içeriğimizde, doğru bir şirket ve ürün bulunduğu takdirde ağ pazarlama mesleğinde düşlerin gerçeğe dönüşerek özgürlüğe doğru adım atılabileceğinden bahsettik.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.