Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? - Oniki

Webinar Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Webinar Nedir?

İçindekiler

Webinar Nedir, Webinar Ne İşe Yarar ve Webinar Nasıl Yapılır içeriğimizde Webinar olarak bilinen internet tabanlı seminer, toplantı ve konferans benzeri organizasyonları içeren bir terimi inceleyeceğiz.

Günümüzde, çevrimiçi veya online olarak ifade edilen internet ortamında seminer, konferans, etkinlik veya organizasyon düzenlemek oldukça önemli hale gelmiştir. Geçmişten bugüne, internet kullanan kişi sayısındaki muazzam artış, girişimleri veya etkileşimi “Web” olarak adlandırılan ortama taşımıştır.

Webinar terimi de İngilizce “Web” ve “Seminar” kelimelerinin birleşmiş halinde anlam bularak karşımıza çıkmaktadır. Peki, sıkça duyulan ve görülen Webinar terimi gerçekte nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır?

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Webinar Nedir?

Webinar, internet ortamında düzenlenen seminer, konferans, etkinlik veya organizasyonları tanımlamak için İngilizce dilindeki “Web” ve “Seminar” kelimelerinin birleşmesinden oluşan sosyal bir web konferansına denir. Genellikle bir sunumla birlikte konuşmacı veya sunucu tarafından başlatılır. Sunum sırasında, konuşmacı, sesli veya görsel olarak bilgileri sunar ve katılımcılara çeşitli konular hakkında bilgi verir.

Ayrıca, Webinar ile öğrenme, eğitim, işletme, pazarlama ve birçok farklı konuyla ilgili olarak düzenlenebilir. Coğrafi sınırlamalara tabi olmadığı için dünyanın herhangi bir yerinden katılımcıların bir araya gelmesini sağlar. Bununla birlikte, katılımcıların canlı olarak sunuma katılmaları ve sunucuyla etkileşimde bulunmaları mümkündür. Soru-cevap oturumları, anketler veya anlık mesajlaşma gibi iletişim araçları kullanarak katılımcılarla etkileşime geçilebilir.

Webinar Ne Demek noktasında Webinar, eğitim ve bilgi paylaşımında interneti etkili bir araç olarak kullanarak uzaktan eğitim ve online konferanslar gibi platformlar aracılığıyla uzmanlar arasında bilgi alışverişi, güncel gelişmelerin paylaşılması ve toplulukların bir araya gelmesi için kullanılan bir alan demektir.

Webinar Ne İşe Yarar?

Etkili bir iletişim ve eğitim aracı olan Webinar, eğitim ve öğretim; bilgi paylaşımı, iş ve meslek gelişimi, ihracat ve ithalat konferansları, pazarlama ve satış, girişimcilik ve topluluk oluşturma gibi konularda değer katmaya yarar. Bu etkinlikler, insanların bilgilerini güncellemelerine, uzmanlardan doğrudan öğrenmelerine ve global ölçekte iletişim kurmalarına olanak tanır.

Mekan ve zaman sınırlılıklarına bağlı kalmadan, global ölçekte ve esnek bir şekilde iletişim kurulmasını sağlar. Eğitim kurumları, öğretmenler, eğitimciler ve öğrenciler, webinarlar aracılığıyla interaktif ve gerçek zamanlı öğrenme deneyimleri yaşayabilir. Webinarlar, yeni becerilerin öğrenilmesi, konuların derinlemesine incelenmesi ve katılımcıların uzmanlardan doğrudan geri bildirim almasını sağlar.

Webinarlar, uzmanların ve akademisyenlerin araştırma sonuçlarını, bulgularını ve bilgilerini paylaşmak için kullanabileceği bir platformdur. Bilimsel seminerler, konferanslar ve sunumlar, webinar formatında gerçekleştirilebilir ve bilimsel topluluklar arasında bilgi alışverişini teşvik eder.

Bununla birlikte, Webinarlar, iş dünyasındaki profesyonellerin ve çalışanların sürekli öğrenme ve mesleklerini geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Liderlik becerileri, pazarlama stratejileri, satış teknikleri, iş verimliliği ve diğer konular hakkında eğitici webinarlar, katılımcılara yeni bilgiler sunar ve becerilerini güncellemelerine yardımcı olur.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Webinar Nasıl Yapılır?

Webinar Nasıl Yapılır konusu, amacın netleştirilmesi; hedefin belirlenmesi, içeriğin ve sunumun hazırlanmasıyla birlikte Skype, Zoom, WhatsApp, Google+Hangouts ve Adobe Connect ile yapılır. İnternet ortamında toplantı, seminer, konferans ve organizasyon düzenlenmesine yeterli teknolojik altyapıyı kullanan pek çok program ve uygulama bulunmaktadır. Ancak Webinarın oluşturulması için sadece programı bilmek yeterli midir?

Webinar üzerinden etkili bir seminer nasıl yapılır?

  • Hedef kitleye uygun amaç belirlenir.
  • İçerik planlanır.
  • Görsel, slayt ve grafikler ile iyi bir sunum hazırlanır.
  • Kullanıcılar etkileşime teşvik edilir.
  • Zaman ve süre yönetimi yapılır.
  • Teknik ve iletişim sorunları varsa çözümlenir.
  • Geri bildirimler dikkate alınır ve geliştirilir.

Yukarıdaki adımlarla birlikte webinarların etkili bir şekilde düzenlenmesi için amaç belirleme, hedef kitleyi tanımlama, içeriği planlama ve sunumu destekleme gibi adımları takip etmek önemlidir. Etkileşimi teşvik ederek katılımcıların webinar boyunca aktif bir şekilde katılımını sağlamak da büyük önem taşır. Doğru planlama ve uygulama ile webinarlar, bilgi paylaşımı, eğitim, pazarlama ve topluluk oluşturma alanlarında değerli bir iletişim aracı haline gelebilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.