Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler - Oniki

Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler

Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler

İçindekiler

İnternetin yaygınlaşması ve pandeminin de getirdiği alışkanlıklar ile online alışverişe olan istek ve ihtiyaç artmıştır. Hızlı kargo sistemleri, online ödeme kolaylığı ve birkaç tıkla binlerce ürüne erişebiliyor olmak birçok kullanıcıyı online ticaret pazarlarına doğru çekmektedir.

E-ticaret siteleri sayesinde ülkeler arası alışveriş yapımı sağlanması ve ulaşılan kitlenin çok daha global olması birçok satıcıyı online satışa teşvik eden bir unsur hâline gelmiştir. Bu yazımızda Türkiye’de en çok satılan ürünlere, e-ticaret sektöründe öne çıkan kategorilere ve bir satıcı olarak dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.

E-ticarette Geçtiğimiz Yıl Nasıldı?

BKM ve TBB verilerine göre geçtiğimiz sene gerçekleşen kartlı ödeme miktarının 1.44 trilyon TL olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar aracılığıyla yapılan ödemelerin %103 oranında arttığı gözlemlenmiştir. 2022’nin ilk yarısında kredi kartı sayısı 95 milyon adede, banka kartı ise 164 milyon adede ulaşmış durumdadır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Diğer ödeme yöntemlerine göre daha az tercih edilen ön ödemeli kartlar, güncel olarak 66 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Toplam kart sayısını yüzde 16 oranında artarken 325 milyon kartın kullanımda olduğu belirtilmiştir.

E-ticarette En Çok Satılan Ürünler

E-ticaret ve e-ihracat yaparak para kazanmanın yollarını arayan kişiler, Google Trends gibi çeşitli platformlarda en çok satılan ürünleri araştırmaya özen gösterirler. Amazon’da satış yapmak ya da Alibaba’da satış yapmak isteyen birçok işletmecinin ilk aksiyonu, internette en çok satılan ürünlerin tespitini sağlamaktır.

Böylelikle en avantajlı seçeneklerin bir listesi çıkarılmış olur. Kâr marjı ve ihtiyaç talebi yüksek ürünlerin peşinde olan satıcılar, besinden bilişim sektörüne dek pek çok farklı kategoriye yoğunlaşmaktadır. E-ticarette en çok satılanlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Akıllı saatler
  • Hazır yemek
  • Spor kıyafetleri
  • Ev dekorasyon ürünleri
  • Bebek bezi
  • Telefon aksesuarları
  • Evcil hayvan malzemeleri
  • Outdoor malzemeleri
  • Temizlik ürünleri
  • Çocuk oyuncakları

Yukarıda bulunan maddeler, Türkiye’de en çok satılan ürünler arasında yer alır. İlgili maddelerin detaylı açıklamaları için yazımızın devamında yer alan başlıklara göz atabilirsiniz.

E-ticarette en çok satılan ürünler

Akıllı Saatler

E-ticaret ve e-ihracat, son yıllarda hızla büyüyen bir sektör hâline gelmiştir ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Akıllı saatler de bu ürünler arasında yer almaktadır. İlgili ürünler, insanların günlük hayatlarını kolaylaştıran pek çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Birçok tüketici; akıllı saatleri sadece bir saat olarak değil, aynı zamanda fitness takip cihazı ve akıllı telefonlar ile entegre bir biçimde çalışabilen bir cihaz olarak da sıklıkla kullanmaktadır. Çok işlevli yapısı ve aynı zamanda bir moda aksesuarı hâline gelmesiyle akıllı saatler, son yıllarda en çok satılan e-ticaret ürünleri arasında kendine yer bulmayı başarır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Hazır Yemek

Hazır yemekler, hızlı üretilmesi ve tüketilmesi sebebiyle ülkemizde en fazla tercih edilen gıda ürünleri arasındadır. Mobil uygulamaların en ücra yerlere bile ulaşabilmesi sayesinde büyük bir e-ticaret kolu olan yemek sektörüne olan talep her geçen gün artmaktadır. Çeşitli hazır yemek uygulamalarının sağladığı kupon ve kampanyalar, hazır yemek alımının ve uygulama kullanım sıklığının artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Spor Kıyafetleri

Spor salonlarının yaygınlaşması, pandemi, diyetisyen tavsiyeleri, spor takımlarımızın ve oyuncularımızın başarılarının artışı gibi sebeplerle spora olan ilgi artmaktadır. Neredeyse her spor, bir ya da daha fazla ekipman eşliğinde yapılır. Sadece sağlık açısından değil konforuyla da ilgi çeken spor kıyafetleri, yaş sınırı olmaksızın en çok satan ürünler arasında yer almaktadır. Güvenilir araştırma şirketlerinin ileriye dönük yaptığı projeksiyonlarda sporun gelecekte pek çok insanın yaşamına entegre olacağı tahmin edilmektedir.

Ev Dekorasyon Ürünleri

İnternette en çok satılanlar başlığındaki bir diğer kategori, ev dekorasyon ürünleridir. Bunlara örnek olarak raf, ayna, sehpa, masa ve dolap gibi mobilya kategorisinde yer alan ürünler verilebilir. Aynı zamanda küçük dekoratif ürünler de e-ticaret pazar yerlerinde yüksek bir satış oranına sahiptir. Dekorasyon ürünleri; mum, vazo, askılık, tablo, yastık kılıfı, yastık, küllük, saklama kabı, masa örtüsü, çiçek ve halı olarak sıralanabilir.

Bebek Bezi

Çocukların en az iki yaşına gelene kadar ihtiyaç duyduğu bebek bezi, satışı her daim yüksek olan ürünler arasında yer almaktadır. Her gün doğan binlerce bebek, bu sektördeki ihtiyacı canlı tutmaktadır. Ebeveynler, söz konusu ürünleri toplu hâlde almak ve indirimden yararlanmak istediği için internetten alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Dolayısıyla bebek bezleri, Türkiye’de en çok satılan ürünler arasında ön sıralarda bulunmaktadır.

Bebek Bezi

Telefon Aksesuarları

Yeni çıkan telefon modelleriyle birlikte telefon satışının artışı, tamamlayıcı aksesuarların satış artış hızının yükselmesinde etkili olmuştur. Tamamlayıcı telefon aksesuarlarına örnek olarak şarj aleti, kulaklık çeşitleri, kılıflar ve taşıma aksesuarları verilebilir. Aynı zamanda powerbank, ekran koruyucu, kılıf stickerları ve akıllı saatler de Türkiye’de en çok satılan ürünler arasında yer alır.

Evcil Hayvan Malzemeleri

Evcil hayvan malzemeleri, Türkiye’de en çok satılan ürünler grubundaki bir diğer alt başlığı oluşturmaktadır. Evimizde yaşayan küçük dostlarımızın farklı alanlarda birçok ihtiyacı bulunduğundan dolayı internetten evcil hayvan malzemeleri satışı, e-ticaretin de yaygınlaşmasıyla birlikte artış göstermiştir.

En çok satılan evcil hayvan malzemelerine örnek olarak kedi kumu, kedi maması, köpek maması, mama kabı, takviye macunlar ve tüy tarağı verilebilir. Tüy toplayıcı rulo, tırmalama tahtası, tırnak makası ve çeşitli oyuncaklar da en çok satılan evcil hayvan malzemelerindendir.

Evcil Hayvan Malzemeleri

Outdoor Malzemeleri

Outdoor aktivitelerine kayak, dalış, kamp, yelken, mağaracılık, kaya tırmanışı, dağcılık ve yamaç paraşütü örnek verilebilir. Alana yönelik ihtiyaçların göze çarptığı faaliyetler olarak öne çıkmaktadır. Birden fazla aktivite olduğu için kişilerin ihtiyaç duyduğu outdoor malzemeleri de oldukça çeşitlidir. Bu kategori özelinde internette en çok satılanlar; sırt çantası, termal içlik, mont, eldiven, termal çorap, çadır, kamp sandalyesi, uyku tulumu, mat ve fener olarak sıralanabilir.

Temizlik Ürünleri

Temizlik malzemeleri de Türkiye’de en çok satılan ürünler arasında yer alır. Sirkülasyon hâlindeki satışın devamlı olduğu kategorilerden biridir. Ürünler bittikçe yenilerini satın alma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Temizlik ürünleri kategorisi; ıslak mendil, dezenfektan, mikrofiber bez, yüzey temizleyici, cif, leke çıkarıcı, yağ sökücü, çamaşır ve bulaşık deterjanı gibi çeşitli ürünlere sahiptir.

Çocuk Oyuncakları

Çocuk oyuncakları, e-ticaret dünyasında devamlı olarak satışı gerçekleşen ürünler arasında yer almaktadır. Eğitici oyuncaklar, sesli masal kitapları, legolar, peluşlar, bebekler, araba çeşitleri, yapbozlar ve müzik kutuları gibi birçok farklı türde oyuncak bulunmaktadır. Çocukların sosyalleşme becerilerine katkıda bulunarak bedensel, zihinsel ve psikolojik açıdan gelişmelerine yardımcı olan bu oyuncaklar, Türkiye’de en çok satılan ürünler arasında kendine yer bulmaktadır.

ABD’de NPD Group tarafından yayınlanan verilere göre 2021’in ilk yarısında online çocuk oyuncağı satışları yüzde 35 oranında artarak 3,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam, tüm oyuncak satışlarının yüzde 53’üne karşılık gelmektedir. En büyük oyuncak pazarlarının başında ise Çin, ABD ve İngiltere gelmektedir. Pandeminin başlamasıyla birlikte insanların ihtiyaç duyduğu her ürünü online platformlar aracılığıyla satın almaya başlaması verilerin artışa geçmesindeki en önemli etkenlerden biridir.

Önceki yazımıza https://oniki.net/yesil-lojistik-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.