E-İhracat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En basit tanımı ile e-ihracat, ihracatın internet üzerindeki online platformlar ile gerçekleştirilmesidir. E-ihracat; çeşitli firmaların ürünlerini çeşitli siteler aracılığıyla ya da Amazon, Aliexpress gibi pazar yerleri üzerinden elektronik gümrük beyannamesi ile yurtdışında yaşayan müşterilere sattığı ticari faaliyet anlamına gelmektedir. E-ihracat nasıl yapılır ve konuda bilinmesi gereken en önemli noktalar nelerdir, e-ihracata nereden başlanır gibi soruların detaylı cevaplarına bu yazımızda yer verdik.

Neden E-İhracat?

E-İhracat, günümüzde pek çok marka ve firma tarafından tercih edilen bir ticaret sektörüdür. Her sektörde olduğu gibi, bu alanın da kendine ve ticaret yapan firmalara özgü avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bir e-ticaret firması sahibi olan kurumlar, markalarını olabildiğince geliştirmek ve büyütmek amacıyla hareket eder. E-ihracat, bir markanın aktif olabileceği en yüksek noktalardan biridir ve firmasını büyütmek isteyen pek çok kişiye bu nedenle çekici gelmektedir.

Tüm dünyadaki firmaların faaliyet gösterdiği bir alanda müşteri kitlesinin kendi ülkesindeki herhangi bir e-ticaret sitesi yerine Türkiye’deki e-ihracat markasını seçmesi, markanın oldukça prestijli olduğunu ve büyüme yolunda emin adımlar attığını göstermektedir. Yerel pek çok rakibi geride bırakmanın ve marka bilinirliğini arttırmanın yanı sıra, döviz üzerinden para kazanmak ve böylece markayı ekonomik anlamda çok daha hızlı ve etkili bir şekilde büyütmek de firma sahiplerinin e-ihracatı düşünme nedenlerinin başında gelmektedir.

E-İhracatın Avantajları

İnternet üzerindeki online platformlardan yurt dışına satış yapan büyük ya da küçük pek çok firmanın, e-ihracat sayesinde kazandığı birçok avantajlı durum bulunmaktadır.

 • E-ihracat gerçekleştiren bir markanın, geleneksel ihracat yapmaya devam eden firmalara göre gider maliyeti çok daha az olmaktadır.
 • Özellikle küçük çaplı işletmeler, e-ihracat sayesinde risk almaktan çekinmez ve herhangi bir olumsuz durum karşısında zarar daha az olur.
 • Her geçen gün gittikçe gelişen ve büyüyen teknoloji sayesinde e-ihracat yapan markaların pazarın en içine girmesi çok daha kolay gerçekleşmektedir.
 • İnternette her şeye çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabildiği için, markalar potansiyel müşteri kitlelerine daha hızlı ulaşarak müşteri grubunu büyütebilmektedir.
 • İşletmeler markalarını dünyaya tanıtabilmekte ve ülkemizi farklı ülkelerde temsil edebilmektedir.
 • E-ihracat yapabilmek için herhangi bir banka teminatına ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Online platformlar sayesinde markalar yurtdışındaki pazar yerlerine de ulaşabilir ve onların alanında da ön plana çıkma şansı yakalayabilir.
 • Herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın, ürünler sürekli olarak kullanıcılara açık kalır ve günün herhangi bir saatinde satış yapılabilir.

E-İhracatın Dezavantajları

Her sektörde olduğu gibi e-ihracat sektöründe de markaların ve firmaların karşı karşıya kalabileceği bazı dezavantajlı durumlar bulunmaktadır.

 • E-ihracat alanına girmek demek, dünyanın her yerinden pazaryerinde öne çıkmaya çalışan rakiplerle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu alandaki yarış ve markalar arasındaki rekabet yüksek boyutlardadır. Onların arasından sıyrılmak ve kendi müşteri kitlenizi oluşturabilmek için, e-ihracat yaptığınız ülke ve ülkelerdeki rakip firmaların detaylı bir analizini yaparak potansiyel rakiplerin önüne geçmeniz gerekmektedir.
 • İade ve değişim süreçleri e-ticarete kıyasla daha uzun sürebilir, karmaşık olabilir ve marka için maliyet yükselebilir.
 • Bu alan, hızlı bir şekilde çok iyi sonuçlar alınan sektörlerden birisi değildir. Firmaların satış yapmayı tercih ettikleri ülkenin pazarında kalıcı bir yer edinmeleri uzun sürebilir.
 • E-ihracat sektöründe ödeme alabilmek için online ödeme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. PayPal başta olmak üzere, benzeri ödeme sistemlerinde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle ödeme aşamasında çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.
 • Müşteri ilişkilerini yönetmekte zorluklar yaşanabilir. Saat farkı, yoğunluk gibi engeller nedeniyle müşterilerden gelen sorulara daima hızlı dönüş yapılamayabilir.
 • E-ihracatta tüm iletişim online platformlar ve seçenekler üzerinden ilerleyeceğinden dolayı, müşterinin markaya karşı güvenini kazanmak daha zor olabilmektedir.
 • Bu sektörde yer alan bazı operasyonel süreçler, e-ticaretle kıyaslandığı zaman daha maliyetli bulunabilir.

E-İhracata Uygun Sektörler

E-ihracatta başarılı olabilmenin en kritik noktalarından biri, pazar yerine gireceğiniz ülkeyi çok iyi tanımak ve o ülkenin hangi alanlarda ne gibi ihtiyaçlara gereksinim duyduğunu saptayarak buna yönelik aksiyon almaktır. Doğru ürünü seçmek demek, diğer süreçleri de doğru ve uygun şekilde yönetmeniz takdirinde e-ihracatta başarılı bir firma olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Hangi sektöre dair ürünleri satışa koyacağınıza karar verebilmek için, e-ihracat gerçekleştireceğiniz ülkede en çok tercih edilen ürünleri tespit etmelisiniz. E-ihracat platformlarına sunulacak ürünlere karar verirken, marka tarafından hedeflenmiş müşteri kitlesinin yaşadığı coğrafya, iklim koşulları, kültürel etmenler gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

E-ihracattan verim alabilmek ve markanızı büyütebilmek için katma değeri yüksek ürünler markalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir:

 • Bölgeye özgü yöresel ürünler
 • Ev tekstili
 • Otomobil parçaları ve aksesuarları
 • Giyim kuşam
 • Çeşitli takı ve aksesuar ürünleri

Seçilen kategori ne olursa olsun, markalar ürünün ülkedeki durumunu incelemeli, potansiyel ihtiyacı hesaplamalı ve analizlere göre hareket etmelidir.

E-İhracata Uygun Sektörler

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat en verimli ve başarılı olacak şekilde nasıl yapılır sorusu sektöre girmeyi düşünen birçok marka sahibinin aklına gelmektedir. E-ihracat sektörüne girmeye karar vermiş bir firmanın önünde farklı yollar bulunmaktadır.

E-İhracat Sitesi Açmak

Halihazırda var olan e-ihracat sitelerini kullandığınız zaman, tıpkı sizin gibi e-ihracat sektörüne girmeye karar vermiş farklı markalarla birlikte çeşitli pazar yerlerinde satış gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem hızlı ve kolay bir yoldur. Önde gelen e-ihracat siteleri arasında yer alan Amazon, Ebay ya da AliExpress gibi büyük pazar yerleri, bu sektöre adım atmış pek çok markanın ilk tercihi olmaktadır. Müşterilerin bu tarz büyük platformlara güveninin yüksek olması ve bu sayede sizin markanıza da şans verme olasılığının artması büyük bir avantajdır.

Sektöre ilk girdiğiniz zaman sadık bir müşteri kitlesine sahip olmak zaman alacaktır, ancak tüm dünyaya hitap eden e-ihracat sitelerinde satış gerçekleştirmek markanızın bilinirliğini arttıracağı gibi aynı zamanda sadık müşterilerin de oluşmasını yardımcı olmaktadır. E-ihracat sitelerinin marka ve kuruluşlara sağladığı en büyük avantaj budur.

E-ihracat sektöründe faaliyet gösterebilmek için kendi web sitenizi açmak başvurulabilecek bir diğer yoldur. Bu yöntemin en büyük avantajı, açılan web sitesinin tarzını firmanın kendisinin belirleyebiliyor olması ve firmaların ürünlerini diledikleri gibi sergileyebilme imkanına sahip olmalarıdır.

Ancak, daha önce e-ihracatta hiçbir tecrübesi olmamış ve sektöre direkt olarak kendi web sitesini açarak girmeye karar vermiş firmaların aldığı risk çok daha büyük olmaktadır. Çünkü aynı amaç ve hedeflere sahip binlerce rakip vardır ve herkes müşteri kitlesini kendi firmasına doğru çekmek için uğraşır, bu rakiplerin arasından sıyrılabilmek çok daha zordur.

Kendi e-ihracat sitesini açarak sektöre girmeye karar veren firmaların odaklanması gereken en önemli ve kritik nokta SEO çalışmalarıdır, arama motorlarında ön plana çıkmak son derece önem teşkil etmektedir ve bu alanda profesyonel bir destek alınmalıdır.

Şirket Kurulumu

Yurt içi e-ticarette olduğu gibi bu alan için de şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Marka tarafından yapılan tüm ticari etkinlikler bu şekilde devlet kontrolüne girerek kaydedilir ve uygun şekilde vergilendirilmesi yapılır. E-ihracat yapabilmek için birbirinden farklı şirketler kurulabilmektedir. Anonim, limited şirket ya da bireysel olarak şahıs şirketi kurmak bir markanın e-ihracata başlayabilmesi için yeterli görülmektedir.

E-İhracat Altyapısı Seçimi

E-ihracat sektöründe faaliyet gösterecek markaların dikkatli olması gereken en önemli noktalardan biri elektronik ihracat altyapılarını dikkatlice seçmektir. Seçilen altyapının, uluslararası ticaret prosedürlerine uygun olması ve aynı zamanda firmanın yararına olacak bazı özellikleri de içinde bulunduruyor olması gerekmektedir.

Site altyapısının güvenli olması, gerçekleşecek tüm alım satım işlemlerinde hiçbir problem yaşanmamasını sağlamak açısından kritik bir durum teşkil eder. Bu nedenle kullanılacak altyapının ne olacağına dikkatli şekilde araştırılarak, özenle karar verilmesi beklenmektedir.

Birçok e-ihracat altyapısı sadece İngilizce dilini destekler, ancak İngilizce evrensel bir dil olsa da maksimum müşteriye ulaşmak ve kullanıcı profilini olabildiğince çeşitlendirmek için en fazla dil seçeneğine sahip olan altyapıları değerlendirmek firmaya avantaj sağlayacaktır.

Dil unsurunun çok büyük önemi olduğu gibi para birimi ve ödeme biçimlerinin de yüksek düzeyde önemi ve satışı etkileyen kritik etkileri bulunmaktadır. Altyapının her açıdan çeşitli olması, daha çok müşteriye ulaşabilmek ve daha fazla satış gerçekleştirebilmek anlamına gelmektedir.

Stratejiler Oluşturmak

Tüm gerekli prosedürler tamamlandıktan ve güvenli, çeşitli bir altyapıya sahip olduktan sonra markalar nihayet onları diğer rakiplerinden öne çıkaracak olan reklam ve pazarlama stratejilerine başvurmaya başlayabilir. E-ihracatta yükselmek ve kendine sağlam bir konum edinmek isteyen her markanın detaylı şekilde düşünülüp planlanmış bir satış stratejisi olması gerekmektedir, çünkü sektördeki rakipler dünyanın her bir yerinden gelmektedir.

Marka ve firmalar, hedef kitlenin analizini iyi bir şekilde yapmalı, potansiyel müşterilerin yurt dışındaki yabancılar ya da hedeflenen yurt dışı alanında yaşayan yerli kişiler olabileceğini göz ardı etmemeli ve buna göre bir reklam kampanyası ve satış stratejisi düşünmelidir.

E-İhracat İçin Gerekli Belgeler

Elektronik ihracat, geleneksel ihracat biçimi ile kıyaslandığı zaman belge konusunda daha zahmetsiz bir alandır. E-ihracat yeri ile alakalı olan karmaşık belgelere ihtiyaç duyulmaz, ancak bunun için bir markanın sahip olması gereken belgeler arasında en kritiği Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı olmaktadır. Gümrük beyannamesi olarak tanımlanabilecek ETGB, taşıyıcı firmalar tarafından dijital ortamda hazırlanan bir belge şeklidir.

Elektronik ihracat sürecinde ilgili markanın yetkili ve doğru bir taşıyıcı firma ile birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Taşıyıcı firmalar, ilgili markadan bazı belgeler istemektedir:

 • İhracat bilgi formu
 • Dolaylı temsil yetki belgesi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Çeki listesi
 • Türkçe ve İngilizce fatura dökümü

E-İhracat Kargo ve Paket

Bu sektörde faaliyet gösteren dünya çapındaki pazar yerleri ve müşteri kitlesi için kargo süreci hassas ve önemli bir süreçtir. Güvenilir bir teslimat sağlayamayan markaların puanı düşer ve bu durum, gelecekteki müşterilerin firmaya ön yargı ile yaklaşmasına ve müşteri kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle güvenli ve hassas bir kargo süreci önem taşımaktadır.

Uygun kargo fiyatlarına sahip olmak ve pazaryeri ile işbirliği yapmak firmanın yararına olacaktır. Hangi kargo şirketi ile çalışılacağına detaylı bir araştırma sürecinin sonunda karar verilmesi gerekmektedir.

E-İhracatın Türkiye’deki Durumu

Tüm dünyada olduğu gibi online uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen alım satımlar, Türkiye’deki e-ticaret ve e-ihracat alanlarında faaliyet göstermek isteyen markaların dikkatini çekmeye başlamıştır. Yurt içinde gerçekleştirdikleri e-ticaret faaliyetlerinde istedikleri hedefe ulaşmak için bazı markalar Türkiye pazarının yanında yurtdışı pazarında faaliyet göstermek istemektedir, bazı markalar ise direkt olarak bu pazardan başlamayı seçebilir. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur.

E-İhracat Teşvikleri Nelerdir?

 • Son zamanlarda e-ihracat sektöründe yapılan bazı yasal düzenlemeler, bu alanda ilerleyecek firmalara devletin destek ve teşvikleri, e-ihracat sektörünün hızla gelişmesine neden olmaktadır.
 • Elektronik gümrükleme yetkinliklerinin karmaşıklıktan uzak, basit bir duruma gelmesi ile birlikte e-ihracat daha kolay bir hale gelmiştir.
 • Geleneksel ihracat yönteminde gümrük beyannamesi alınabilmesi için gümrük müşavirinin olması gerekmektedir. E-ihracatta ise ETGB belgesi yeterli olmaktadır.
 • E-ihracatı kolaylaştıran yaptırımlar ve e-gümrükleme ile birlikte sürecin çok daha hızlanması sağlanmış, teslimat süreleri 12 ila 48 saat arasına çekilmiştir.

E-İhracat Ödeme Şekilleri

Bu alanda kullanılabilecek birden fazla ödeme seçeneği bulunmaktadır. Yurt içi satışlar esnasında kullanıcılar tarafından kullanılan kartlı ve alternatif ödeme yöntemlerinin bir kısmı, e-ihracat esnasında da kullanılabilmektedir.

 • Kart ile Ödeme

İnternetten yapılan online alışverişler esnasında müşteriler tarafından en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi ve banka kartları olmaktadır. Ödemenin alınacağı kartın yurt dışı alışverişlerine açık yetkisi varsa ödeme başarılı bir şekilde gerçekleşir.

 • SWIFT

SWIFT, yurt dışındaki bir banka hesabına para gönderme işlemi olarak adlandırılmaktadır, uluslararası bir havale/EFT işlemidir. E-ihracat sektöründe faaliyet göstermeyi hedefleyen pek çok yerli firmanın ilk tercihi ödemeyi SWIFT ile almak olmaktadır.

 • Alternatif Ödeme Yöntemleri

Banka hesabı ya da banka kartı gibi etkinlik gösteren alternatif ödeme yöntemleri, güvenli yöntemler olduğundan müşteriler tarafından yurt dışı ödemelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Mobil Ödeme

Mobil ödeme her geçen günle birlikte insanlar arasında daha da yaygınlaşan bir ödeme biçimidir. Genellikle bankaların geliştirdiği mobil ödeme uygulamaları ile, yurt dışı alışverişleri için ödeme alabilmek mümkündür.

Önceki yazımıza https://oniki.net/e-ticaret-turleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.