Kurumsal Etkinlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Oniki

Kurumsal Etkinlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kurumsal Etkinlik

İçindekiler

Kurumsal etkinlikler; şirketlerin müşterilerine veya personellerine yönelik düzenledikleri organizasyonlardır. Bu etkinlikler; çalışanların motivasyonlarını arttırmak, üretkenliği arttırmak, kutlama, lansman, bağış gibi pek çok farklı amaçla düzenlenebilir. Kurumsal etkinlik fikirleri arıyorsanız ve şirket etkinliği düzenlemekle ilgili ayrıntıları merak ediyorsanız, bu hakkında önemli başlıkları sizin için derledik.

Kurumsal Etkinlik Türleri Nelerdir?

“Kurumsal etkinlik nedir?” sorusundan hemen sonra akla gelen soru, bu etkinlik türlerinin neler olduğuyla ilgilidir. Başlıca etkinlik türleri, aşağıda listelenmektedir:

Ekip Oluşturma Faaliyeti

Şirket içinde takım çalışmasını motive etmek ve şirket çalışanlarının birbirini daha iyi tanımasını sağlamak için, resmi olmayan ortamlarda düzenlenen ekip oluşturma faaliyetleri birebirdir. Kurumsal etkinlik türlerinden biri olan ekip oluşturma faaliyetleri, şirket dışında ve genelde açık havada gerçekleştirilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Kurumsal Yılbaşı Etkinlikleri

Kurumsal yılbaşı etkinlikleri, şirketin tercihine bağlı olarak sadece şirket personellerini veya şirket paydaşlarını dahil eden organizasyonlar olabilir. Bu kurumsal etkinlik türünde temel amaç, yeni yıla girerken şirket içi motivasyonu arttırmak, birlikteliği teşvik etmek ve yeni yıla enerjik bir başlangıç yapmaktır.

Konferans

Şirketler, hedef kitleleriyle bir araya gelmek için kurumsal etkinllik türlerinden biri olan konferanslara başvurabilir. Konferanslar genellikle eğitim veya motivasyon odaklıdır ve genellikle en az bir tam gün boyunca birden fazla konuşmacıya ev sahipliği yapar.

Fuar

Kurumsal şirket etkinlikleri arasında yer alan fuarlar, temel olarak şirketleri potansiyel müşterilerle bir araya getirmeyi amaçlar. Şirketler, bir fuara ev sahibi yapabileceği gibi katılımcı olarak da fuarlara dahil olabilir.

Kurumsal Motivasyon Etkinlikleri

Genellikle şirket personeline yönelik olarak düzenlenir. Şirketler, çalışanlarını motive etmek için açık hava etkinlikleri, spor faaliyetleri, kültürel etkinlikler, buluşmalar gibi farklı şirket etkinlik fikirleri bulabilir ve organize edebilir.

İletişim Etkinlikleri

Kurumsal iletişim etkinlikleri, temelde şirket içi iletişimi ve personel bağlarını güçlendirmeyi amaçlar. Bu etkinliklerde personellerin birbirlerini daha iyi tanımaları, daha iyi iletişim kurmaları ve sağlıklı bir şekilde bağ kurmaları hedeflenir.

Ürün Lansmanı

Lansmanlar, şirketlerin yeni ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak amacıyla organize ettikleri kurumsal etkinliklerdir. Bu etkinlik türüne personeller, müşteriler, hissedarlar, basın veya potansiyel müşteriler davet edilebilir.

Kurul Toplantısı

Kurul toplantıları, şirketlerin yönetim kurullarının bir araya geldiği kurumsal etkinlik türüdür. Bu organizasyonlarda yönetim kurulu şirketin performansını, stratejilerini, gelecek planlarını birlikte gözden geçirme fırsatı bulur.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Tören

Şirketler; çalışanlarına veya müşterilerine ödül vermek, sertifika takdim etmek, onlara taktirlerini sunmak için törenler düzenleyebilir. Törenler temaya ve şirketin tercihlerine göre farklı kültürel mekanlarda, restoranlarda, tatil yerlerinde veya sembol yerlerde organize edilebilir.

Spor Turnuvaları

Spor turnuvalarına şirket personelleri, personellerin aileleri, farklı departmanlar ve hatta farklı şirketlerden personeller davet edilebilir. Bu etkinlik türünün temel amacı, motivasyonu arttırırken aynı zamanda bağları güçlendirmek ve dostane rekabeti teşvik etmektir.

Kongre

Kongrelerin amacı konferans etkinliklerini andırır. Fakat kongrelerde konferanstan farklı olarak odak bir konu bulunur ve bu konu özelinde uzmanlaşmış konuşmacılar etkinlik boyunca sunumlarını gerçekleştirir. Şirketler, çalışanlarının belirli bir konuda uzmanlığını arttırmak için onları kongre etkinliklerine dahil edebilir.

Hissedar Toplantısı

Kurumsal etkinlik türlerinden biri olan hissedar toplantıları, şirketlerin hissedarlarıyla bir araya geldiği ve şirket performansı, gelecek planları, faaliyetleri, stratejileri hakkında hissedarlarıyla paylaşımda bulunduğu önemli organizasyonlardır.

Kurumsal Macera Etkinlikleri

Rutinleri kırmak ve farklı anılar yaratmak için şirketler, bir tam günü veya hafta sonunu kapsayan macera etkinlikleri düzenleyebilir. Bu kurumsal etkinlik türü doğa yürüyüşlerini, macera sporlarını, tatil beldelerinde yapılacak organizasyonları, kampları, macera parklarını ve gezileri içerebilir.

Kurumsal Piknik Organizasyonu

Açık havada ve doğanın içinde düzenlenen bir kurumsal etkinlik, şirket içi bağları güçlendirmenin harika bir yolu olabilir. Kurumsal piknik organizasyonlarının esas hedefi, resmi olmayan bir ortamda samimiyet sağlamak ve personeli motive etmektir.

Yeme&İçme Etkinlikleri

Farklı yeme içme mekanlarında bir araya gelmek; kahvaltılar, akşam yemekleri, tadımlar ve benzeri organizasyonlar, kurumsal etkinlik çeşitleri arasında en çok talep gören türlerdendir. Bu etkinliklere şirketin bir departmanı, personelin tamamı veya temaya bağlı olarak müşterilerin bazıları dahil olabilir.

Kurumsal Etkinliklerin Çalışan Performansına Etkileri

Şirket etkinliği düzenlemek, kısa ve uzun vadede şirkete pek çok yarar sağlar:

 • Çalışanların motivasyonunu arttırır.
 • Şirkete sadakati ve bağları kuvvetlendirir.
 • Çalışanların verimliliğini arttırır.
 • Takım çalışması teşvik edilir.
 • Şirketin görünürlüğünü arttırır.
 • Çalışanların gelişimi desteklenmiş olur.
 • Potansiyel müşterilerle ve halihazırda sahip olunan müşterilerle temas güçlendirilir.

Kurumsal Şirket Etkinlik Planlamasında Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Kurumsal etkinlik organize edilirken öncelikle etkinliğin hedef kitlesinin, amacının, planlanan bütçenin, etkinliğe dair iletişim stratejisinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Ayrıca etkinliğin tanıtımının doğru şekilde yapılması ve etkinlik sonrasında katılımcılardan geri bildirim alınması da oldukça önemlidir. Bunun dışında, aşağıdaki başlıklara dikkat etmek, iyi bir kurumsal etkinlik planlarken size yardımcı olabilir.

Etkinlik Mekanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal etkinlik düzenlerken en kritik noktalardan biri, etkinlik mekanını organize etmektir. Sonraki etkinliğiniz için şu kriterleri gözden geçirin:

 • Etkinlik mekanının konumunun katılımcılar için erişilebilir olduğuna ve eğer mümkünse, ofise yakın olmasına dikkat edin.
 • Katılımcıların kullanacağı bir otopark ayarladığınızdan emin olun.
 • Seçtiğiniz mekanın kapasitesinin, etkinlik katılımcıları için yeterli olup olmadığını kontrol edin.
 • Mekanın iç dekorunun ve yeterliliklerinin etkinliğinizin gerektirdikleriyle uyumlu olup olmadığını gözden geçirin.
 • Eğer konuşmacılara ev sahipliği yapacağınız bir kurumsal etkinlik planlıyorsanız, ses sistemi ve akustiğin yeterli olup olmadığını deneyin.
 • Mekandaki oturma planını gözden geçirin ve bir oturma planı kurgulayın.
 • Mekanın mevsime uygun olup olmadığından emin olun.
 • Mekanda çalışan personelin şirket kültürüne uyumlu olup olmayacağını ve etkinliğinizin gereklerini karşılayıp karşılamayacağını kontrol edin.

Ulaşım Planlaması

Kurumsal etkinlik düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri, katılımcıların etkinliğe nasıl ulaşabileceklerini organize etmektir. Bu doğrultuda etkinlik mekanınıza ait veya mekana yakın otoparkları katılımcılarınız için listeleyebilir, farklı konumlardan mekana giden servisler ayarlayabilir, toplu taşıma rotalarını ve yol tariflerini katılımcılarla paylaşabilirsiniz.

Catering Planlaması

Eğer etkinlik mekanınız doğrudan yiyecek/içecek hizmeti sunmuyorsa, bir catering planlaması yapabilirsiniz. Catering şirketleri toplu organizasyonlar için menüler sunar ve eğer gerekiyorsa, örneğin etkinliğiniz bir açık hava etkinliğiyse, bu hizmeti mobil olarak sağlayabilir.

Etkinlik Güvenliği

Kurumsal etkinlik düzenlerken katılımcıların güvenliğini sağlamak, organizasyonu yapan tarafın sorumluluklarındandır. Güvenliği sağlamak için etkinlik mekanının güvenliğiyle iletişime geçebilir veya özel bir güvenlik hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://oniki.net/webinar-nedir-ve-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.