E-Ticaret Pazarlama Yöntemleri

Elektronik ticaret ya da kısaltılmış adı ile e-ticaret, en temel anlamı ile tarafların bir araya gelmeksizin elektronik araçlarla online bir platform aracılığıyla alım satım gerçekleştirmesi anlamına gelmektedir. E-ticaret gerçekleştiren markaların temel amacı, satışlarını mümkün olduğunca çok arttırarak geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak ve gerçekleşen alım satımlardan yüksek gelirler elde ederek firmalarını büyütmektir.

Rekabetin çok yoğun ve fazla olduğu dijital ticaret platformlarında hemen hemen her marka rakipleri arasından sıyrılabilmenin yollarını aramakta ve ön plana çıkabilmek için çeşitli pazarlama yöntemlerini araştırarak bilgi sahibi olmak istemektedir. Çeşitli satış arttırma yöntemlerini kendilerine entegre eden firmalar, dijital ticaretteki rakipleri arasında ön plana çıkarak müşteri profilini genişletebilir ve satışlarını arttırabilir. E-ticaret dünyasında firmaların alım satımlarının yükselmesini sağlayacak birçok farklı yöntem vardır.

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

E-ticaret dünyasında firmalara katkı sağlayacak birden çok pazarlama yöntemi bulunmaktadır. Bu stratejilerin en önde gelenlerinden biri, etkili bir pazarlama stratejisi geliştirmektir. E-ticaret yaparak alım satım oranlarını arttırmak isteyen markaların bu alanda atacağı ilk adım; detaylıca planlanmış, organize edilmiş ve harfi harfine takip edilen uygun bir pazarlama stratejisi oluşturmak olmalıdır.

Etkili ve doğru bir şekilde planlanarak hayata geçirilen pazarlama stratejileri, markaların ürünlerini dijital ticarette ön plana çıkarmalarını ve kendi markalarının tanıtımını yaparak tüketicilerin dikkatini çekmelerini sağlamaktadır. Doğru bir pazarlama stratejisi sayesinde markalar, tüketicilerin zihninde kendine bir yer bularak marka bilinirliğini arttırabilir ve markaya karşı olan ilgiyi yükselişe geçebilir. Size istenen sonucu verecek bir pazarlama stratejisi oluşturabilmek için üzerinde durmanız gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır.

  • Rekabet Analizi

Markayı ön plana çıkarmak demek, en basit tabirle markanızı aynı dijital ticaret piyasasında yer bulmaya çalışan diğer firmalardan farklılaştırarak özgün bir çizgiye doğru yerleştirmek demektir. Bunu yapmanın ilk adımı, içinde bulunduğunuz piyasayı etraflıca değerlendirmek, analizler yapmak ve bu analizlerin sonucuna göre aksiyon alarak hareket etmektir.

Rekabet analizi yapmak, kendi firmanızın eksi ve artı yönlerini ayırmaya yardımcı olarak hangi özelliklerin size pozitif, hangilerinin negatif bir etkide bulunduğunu saptamanıza da yardımcı olmaktadır. Dijital ticaretteki rakip firmaların ürün tanıtımları, ürün fiyatları ve bu ürünlerde ne kadar indirime gittiklerinin oranları, sosyal medyayı kullanış biçimleri, başvurdukları reklam modelleri gibi durumları analiz ederek sektörde ön plana çıkmanın adımlarını atabilirsiniz.

  • Farklılaşma

Dijital ticaret piyasasının analizini etkili bir şekilde yaparak rakip markalardan farklılaşmak, satışlarınızı arttırmanın ve marka bilinirliğini yükselişe geçirmenin en etkili yoludur. Ürün portfolyosu geliştirmek, farklı ürünleri katmak, reklam modelleri kullanmak, kampanya, promosyon ve kupon kullanımını sağlamak, çeşitli sosyal medyalarla işbirliği içine girerek markanızı tanıtmak gibi adımlar firmanızı rakip kuruluşlar arasından sıyırmaya yardımcı olabilmektedir.

  • Marka İmajı Oluşturma

Kullanıcı ve potansiyel müşteri kitlesinin markanıza denk geldiği anda gözlerine çarpan ilk unsur marka ismi, sloganı ve marka logosu olmaktadır. Markanızın imajını iyileştirmek ve müşterilerde olumlu bir etki bırakmak amacı ile logo ve tasarım konusunda işinde iyi olan tasarımcılarla birlikte çalışabilir, uygun bir slogan sayesinde dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

  • Hedef Belirleme

Markanız için belirlenmiş kısa ya da uzun vadeli amaçlar ve hedefler, firmanızın istikrarlı bir şekilde büyüyüp gelişmesine imkan sunmaktadır. Markanızın reklam, satış, pazarlama, müşteri temsilciliği ve müşteri memnuniyeti gibi alanları için çeşitli hedefler geliştirerek işinizi daha köklü bir hale getirip çalışanların performansını yükseltmesini sağlayabilirsiniz.

Hedef Belirleme

E-Ticaret Pazarlama Kanalları

Reklam tıklama başına ödeme (PPC), arama motorlarının pazarlanması(SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO), görüntülü reklamcılık, satış ortaklığı, e-posta ile pazarlama, etkili pazarlama e-ticaret pazarlama kanallarına örnek olarak verilebilir.

E-Ticarette Pazarlama Yöntemleri

E-ticaret alanında markanıza katkı sağlayacak, satışlarınızı arttırarak marka bilinirliğini yaymada etkili olacak pek çok farklı pazarlama yöntemi bulunmaktadır. Bu pazarlama yöntemleri arasında en çok öne çıkan ve dijital ticaretteki firmalar tarafından kullanım sıklığı en fazla olan bazı pazarlama yöntemlerini derledik.

SEO Çalışmaları

E-ticaret platformlarında kullanabileceğiniz, önde gelen e-ticaret pazarlama yöntemlerinden biri arama motoru optimizasyonudur. SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. SEO çalışmaları sayesinde markanızın e-ticarette satışa sunulacak olan ürünlerini ya da direkt olarak e-ticaretin gerçekleşeceği kendi sitenizi, kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda Google arama motorunun üst sıralarına taşıyabilirsiniz.

SEO çalışmaları, markanın bilinirliğini arttırmada ve potansiyel müşteri kitlesinin dikkatini çekmede kritik bir rol oynamaktadır ve pek çok firma tarafından tercih edilen bir yöntemdir. E-ticaret siteniz ya da ürünleriniz üzerinde gerçekleşen SEO çalışmaları ile daha fazla kullanıcı e-ticaret ürünlerinizle karşılaşabilir ve bu sayede e-ticaret alım satımlarında ciddi bir artış yaşanabilir.

Pazarlama Stratejisi Geliştirme

E-ticaret pazarlama yöntemlerinin arasında öne çıkan yöntemlerden biri, firmanızın bilinirliğini artıracak ve köklü bir marka olarak kullanıcıların aklında yer etmesini sağlayacak etkili bir pazarlama stratejisi geliştirmektir. Sağlam kurulmuş bir pazarlama stratejisine sahip olan markalar, kısa süre içerisinde rakip firmaların arasından sıyrılarak müşteri kitlesinin gözüne çarpar ve markanın satışlarının artmasına, dijital ticaret kâr oranının yükselmesine ve e-ticaret sektöründe önde gelen kuruluşlardan biri olmasına yardımcı olur.

E-Mail Pazarlaması

E-ticaret pazarlama yöntemleri arasında, e-ticaret alanında faaliyet gösteren markalar tarafından oldukça sık kullanılan bir diğer pazarlama tekniği e-mail pazarlamasıdır. E-ticaret pazarlama yöntemlerinin dikkat çeken tekniklerinden biri olarak öne çıkan e-mail pazarlama sayesinde, markalar daha önceden ürün satışı yaptıkları müşteri kitlelerinin aklında kalmak ve onları güncel fırsatlardan haberdar ederek dikkatlerini yeniden marka üzerine çekmek amacıyla e-mail pazarlama çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu e-mail pazarlama çalışmaları;

  • Çeşitli e-ticaret kampanya fırsatları (2 alana 1 bedava, 2. ürün 1 TL)
  • Promosyon ve kupon bilgileri (150 TL ve üzeri alışverişe 10 TL indirim)
  • İndirime giren ürünlerin haberi
  • Marka ile ilgili yaşanan gelişmeler
  • Talep gören konular hakkında blog yazıları
  • Müşteri memnuniyetine dair geri dönüşler gibi konularda olabilmektedir.

E-mail pazarlama sayesinde, marka güncel bir şekilde müşterinin aklına kazınır ve herhangi bir ürüne ihtiyaç duyulması halinde müşterinin ilk bakacağı dijital ticaret platformlarından biri olması kolaylaşır. Çeşitli e-ticaret kampanya yöntemleri ve promosyon fırsatları bazı müşterilerin dikkatini çekebileceği gibi, müşterilerin ürüne ihtiyaç duyan tanıdıklarını haberdar etmesine ve böylelikle markanın potansiyel müşteri kitlesinin genişlemesine de yardımcı olabilmektedir.

Alışveriş Reklamları

Neredeyse her marka tarafından kullanılan dijital ticaret ürün reklamları, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve başarıya ulaşmak isteyen herkesin mutlaka kullanması gereken bir e-ticaret pazarlama yöntemidir. E-ticaret alanında bulunan firmalar, çeşitli ürünlerinin tanıtım ve reklamlarını yaparak piyasaya sunmuş oldukları ürünlerin, ürüne ihtiyaç duyan kullanıcıların önüne düşmesine ve markanın daha çok bilinmesine neden olmaktadır.

Alışveriş reklamları, müşteri kitlesini genişletmek ve büyütmek, markayı daha çok kişinin öğrenmesini sağlamak, öne çıkan bazı ürünlerin satışını daha da arttırmak gibi pek çok farklı amaca hizmet edebilir. Ana amaç markanın gün sonundaki kârını arttırmaktır. E-ticaret ürünlerinize alışveriş reklamları sağlamak için Instagram, çeşitli oyun uygulamaları, Google Adwords, Facebook Business reklamları gibi reklamlar kullanarak ürünlerinizi piyasaya sunabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

E-ticaret pazarlama yöntemleri içerisinde yer alan ve önde gelen yöntemlerden biri olan bir diğer pazarlama tekniği, sosyal medya pazarlamasıdır. Teknolojinin gelişmesi ve her türlü internet bağlantısına erişimin yaygınlaşması ile birlikte, insanlar birden fazla sosyal medya platformunda üyelik açarak gündemi takip etmekte ve sanal dünyada aktiflik göstermektedir. İnsanlara ulaşmanın ve markanızı birileriyle buluşturmanın en kolay ve hızlı yolu sosyal medya hesapları üzerinden markanızı tanıtmak ve firmanızın bilinirliğini arttırarak her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaktır.

Potansiyel müşteri kitlenizin en sık kullandığı sosyal medya uygulamaları üzerinde aktif olarak ürünlerinizin reklamını yaptığınız zaman, insanların markanızdan haberdar olması da daha kolay olacaktır. E-ticaret pazarlama yöntemleri arasında önemli bir noktada yer alan sosyal medya pazarlaması, Twitter, Instagram, Facebook gibi çeşitli uygulamalar üzerinden oluşturulan firma hesapları ve bu uygulamalarda gerçekleştirilen ürün reklamları sayesinde yapılabilir.

Niş Pazarlama

E-ticaret pazarlama yöntemleri arasında yer alan niş pazarlama tekniği, İngilizce “niche marketing” olarak bilinmektedir. Markaların e-ticaret sektöründe satışını gerçekleştirdiği ürünlerin ve hizmetlerin, küçük çaplı bir müşteri kesiminin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş olduğu bir pazarlama stratejisidir.

E-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alan niş pazarlama tekniğini kullanan dijital ticaret markalarının üstünde durması gereken en önemli nokta, sektörde kullanıcıların önemle ihtiyaç duyduğu ürün kısmını saptamak ve bu ihtiyacı karşılayacak şekilde hızlıca hareket etmektir.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama tekniği, markanın bilinirliğini ve ürünlerin tanıtımını kişiler aracılığı ile gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir. Bu e-ticaret pazarlama tekniğinde, bazen kişiler birebir iletişime geçerek bazen de sosyal medya hesaplarındaki tanıtımlar aracılığı ile markanın yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktadır. Viral pazarlama tekniği sayesinde firmaların ismi hızlı bir şekilde yayılabilir, müşterilerde sağlam ve köklü bir marka algısı oluşturulabilir.

Önceki yazımıza https://oniki.net/e-ihracat-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.