Anıl Gökçen ve E-Ticaret İşletmeleri İçin Finansman Çözümleri Hakkındaki Görüşleri - Oniki

Anıl Gökçen ve E-Ticaret İşletmeleri İçin Finansman Çözümleri Hakkındaki Görüşleri

Anıl Gökçen ve E-Ticaret İşletmeleri İçin Finansman Çözümleri Hakkındaki Görüşleri

İçindekiler

Yapay zeka destekli yeni nesil etkinlik deneyimi Oniki’nin İstanbul’da gerçekleşen ilk etkinliği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nda WorqCompany Kurucu Ortağı Anıl Gökçen Körpınar da konuşmacılar arasında yer aldı.  Anıl Gökçen Körpınar, WorqCompany’i ve hizmetlerini aktardı.

Anıl Gökçen E-Ticaret İşletmeleri İçin Gelire Dayalı Finansman Çözümleri Hakkında Konuşuyor

Ben sizlere WorqCompany’i anlatacağım. Biz elektronik ticaret ve fintech alanlarında hızlı gelişen şirketlere yatırım yapıyoruz. Yaklaşık 12 yıldır bu işi yapıyoruz ve bu 12 yılın sonunda edindiğimiz tecrübelerle Türkiye’deki Elektronik ticaret satıcılarına yeni ve değişik bir  finansman ürünü yarattık, bununla ilgili WorqCompany özelinde konuşacağım. Gördüğünüz üzere toplam elektronik ticaretin normal perakendeye oranı %22. Bunu önceki sunumlarda da gördünüz. Ayrıca bu oran gitgide büyüyor. Ama ivmesi düşüyor.

Burada pandeminin ilk önce pozitif, daha sonra negatif etkilerinin olduğunu görüyoruz. İnsanlar biraz dışarıda da bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama çok büyük zorluklar var. Örneğin benzin fiyatlarının artması, normal ticaretteki lojistik zorlukları, çeşitli fiziksel zorluklar (Örneğin Zorlu AVM’ye gittiğinizde otoparka girmeye çalışırken bir polis köpeği tarafından arabanızın etrafının aranması) gibi durumlar elektronik ticarette inanılmaz bir potansiyel yaratıyor. 2023’teki beklenti elektronik ticaretin bütün dünyada 6 milyar dolara gelmesi. Yani bunlar çok ciddi rakamlar ve burada yerinizi almanız çok önemli. Tabi bunun da negatif tarafları var. Çok fazla insan elektronik ticarete giriyor, rekabet artıyor. Bununla ilgili önlemler almanız gerekiyor, data ve lojistikle ilgili çözümler bulmanız gerekiyor.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Türkiye elektronik ticaret büyümesinde son üç yıldır %20 büyümüş durumda. Dünyanın bir numarasıydı hatta, son iki yıldır Brezilya ve Arjantin’in gelmesi ile hafif bir dengeleme oldu. Hala baktığımızda global büyümenin %11’lik oranına göre %20 büyüme oranı çok çok iyi. Türkiye’nin gayrı safi milli hasılasının da üç dört yılda büyüme oranını düşünürsek çok doğru yerdesiniz hepiniz. Biz de burada yerimizi sağlamlaştırmaya çalışacağız.

Peki WorqCompany ne yapıyor? Öncelikle size envanter finansmanı sağlıyor. Kısaca envanter finansmanı şirketi olarak düşünebilirsiniz. Ne yapıyor? Tedarikçilerinden almayı planladığınız ürünlerinin finansmanını yapıp tedarikçilerinizden ürünleri size göndermesini sağlıyoruz. Aslında normalde bankacılık yollarıyla yapabileceğiniz finansmana karşı hem hızlı hem daha hedefli finansman sağlamanızı yaratıyor WorqCompany. Bunun yanında data ve marketle ilgili öngörüler sağlıyor size, bu çok önemli çünkü rakipleriniz var. Yani birçok insan sizin yaptığınız işi yapıyor, dolayısıyla veri çok önemli. Bu veri üzerinden hareketle gelecekte otomatik bir şekilde size bile sormadan pazar yerlerindeki davranışlarınızı, fiyatlarınızı, cironuzu değiştirecek WorqCompany, bunları da planlıyoruz.

Türkiye’de satış yapmanız da yetmiyor, enflasyon ve dolar kurunun durumundan dolayı. Aslında en basit bir elektronik ticaretçinin bile “yurt dışında bu işi yapmam gerekli” fikrini yaratıyor bu durum insanlarda. Burada da Amerika ve İngiltere pazarlarına açılmanızı, bu pazarlarda sizin için gerekli ve önemli enstrümanları ücretsiz sağlıyoruz. Çünkü bizim için önemli olan sizin oradaki büyümenizi gerçekleştirmeniz. Burada sizin ürününüzün pazar yerlerinde nasıl satıldığına bakıyoruz. Yani sizinle görece bir işimiz yok. Geçmiş datanıza ya da findex’inize bakmıyoruz, çünkü bizim için findex eski bankacılık ve bu ölmeye yüz tuttu. Bu aslında bizim sağladığımız yeni bir bankacılık türü, banka değiliz ama burada her şey hız üzerine kurulu. Bu size daha iyi bir nakit akışı sağlıyor. Özel günlerde çok hızlı bir şekilde çeşitli hamlelerde bulup size finansman sağlıyoruz. Toplu olarak aldığınız için aslında maliyet etkin bir çözüm oluyor. sizin tedarikçinizle daha büyük miktarlarda alım yaptığınız için daha az maliyetle bu alımı gerçekleştirmenizi sağlıyor. Gizli bir maliyeti yok, hizmet bedeli üzerinden çalışıyor. Cironuza ortak oluyor gibi düşünebilirsiniz ama büyük marjlarda çalıştığınızda aslında çok büyük bir rakam olmuyor bankalara göre. Son olarak da çok basit bir geri ödeme metodu var, siz sattıkça geri ödüyorsunuz, dolayısıyla banka gibi yakanıza yapışmıyoruz.

Peki gelecekte ne olacak? Bizim gördüğümüz, gelişen piyasalarda ortak fonlarla beraber gördüğümüz şeyler, aslında çok ciddi bir uluslararası piyasalara akış olduğu. Lojistik ortaklarımız Navlungo’nun depolarından faydalanıyoruz. Başka finansman mekanizmaları getirmeye çalışıyoruz sizlere. Buradaki sorunlardan biri pazar yerlerinde sadece satmak, çünkü ciddi bir marj kaybediyorsunuz. Dijital pazarlama finansmanı ya da lojistikle kaybettiğiniz süreleri finanse edebileceğiniz mekanizmalar getireceğiz. Kısaca WorqCompany bu, hepinizi bekliyoruz erişilebilir finansmana.

Anıl Gökçen’in Oniki Konferans Konuşması

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.