Yatırım Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar Kazandırır? - Oniki

Yatırım Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar Kazandırır?

Yatırım Fonu Nedir

İçindekiler

Yatırım Fonu, birçok yatırımcının birikimlerini birleştirerek profesyonel fon yöneticilerinden oluşan bir ekip tarafından yönetilmesini sağladığı bir yatırım aracına denir. Fonlar, yatırımcının tercih ettiği çeşitli yatırım araçlarına yatırılarak risk dağılımı yardımıyla getirileri yatırım aracına dâhil olan yatırımcılar arasında paylaştırılır.

Fon Nedir?

Fon, Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemelerine göre yatırım yapılabilecek alanlarda, hedefler ve risk profillerine göre yatırım olarak değerlendirilebilecek ve birikimlerin büyümesini sağlayabilecek bir yatırım aracına denir. İlk olarak Amsterdamlı işadamı Abraham van Ketwich tarafından ortaya çıkarılan fonlar, birimleri bir araya getirmek ve çeşitlendirmek için kullanılır.

Yatırım aracı olarak kullanılan fonların temel işleyişleri arasında;

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

 • Bir yatırım fonuna dahil olmak,
 • Fonda yatırımları toplamak,
 • Yönetimi profesyonel liderlere bırakmak,
 • Fonları çeşitlendirmek,
 • Yatırım ve getiri hesabı yapmak,
 • Yatırımcılara geliri dağıtmak yer alır.

Fonların işleyişlerinde, yatırımcı fona birikimini yatırıp sektör kararı verildikten sonra başka bir işlem yapmamaktadır. Fon, profesyonel liderler tarafından yönetilir ve sektörel olarak yatırım gelirinin dağıtımını yapar.

Fon Hesabı Nedir?

Fon hesabı, yatırımcıların çeşitli fonlara geleceğe yönelik yatırım yapabilmeleri için açtıkları finansal bir hesaptır. Bu hesaplar, yatırımcıların belirli bir fonun getirisine katılmak ve o fonun yatırım stratejilerinden yararlanmak amacıyla kullanılır. Yatırımcılara çeşitlendirilmiş portföyler oluşturma ve profesyonel fon yöneticilerinin kararlarına dayalı olarak yatırım yapma fırsatı sunar.

Bireysel yatırımcıların daha geniş ve çeşitli yatırım fırsatlarına erişimini kolaylaştırırken, aynı zamanda profesyonel yönetimden yararlanırlar. Yatırımcılar, kendi risk toleransları ve yatırım hedefleri doğrultusunda farklı fonları seçerek portföylerini yönetebilirler.

İleriye dönük yatırım hedefleri olan bireyler tarafından tercih edilen bir hesap türü olarak ifade edilebilir. Her yatırımcı, sahip olduğu fonun içine katılım sağlamaktadır. Fon hesaplarının içeriği yatırım stratejilerine göre özelleştiği bilinmektedir. Özellikle sınırlı birikimlere sahip olan bireyler arasında, yatırım fonları büyük bir talep görmektedir. Küçük yatırımcılar, birikimlerinin sınırlı olması nedeniyle sundukları hizmetlerde kısıtlamaların olduğu fark edebilirler.

Yatırım Fonu Ne İşe Yarar?

Yatırım fonları, birikimlerinizi çeşitli varlık türlerinde değerlendirerek kar elde etme imkanı sunar. Bir yatırım fonuna yatırım yaptığınızda, adeta halka açık bir şirketin hisselerini alır gibi o fonun içinde bir veya birden fazla birim satın alırsınız. Bu birimlere “katılma payı” denir. Farklı yatırımcıların birikimleri bir araya getirilir ve böylece katılma payları oluşturulur.

Katılma paylarının değeri, fonun toplam varlıklarının birim sayısına bölünmesiyle hesaplanır ve genellikle her gün sonunda güncellenir. Bu değer, fonun yatırım yaptığı varlıklara göre artabilir ya da azalabilir.

Fonun hangi varlıklara yatırım yapacağı, profesyonel fon yöneticileri tarafından riskler, getiriler ve beklentiler gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu noktada, bireysel olarak hisse senedi almakla kıyaslandığında fark, yatırımınızı büyütmek adına profesyonel fon yöneticileri tarafından gerçekleştirilen analiz ve karar yönetimidir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Yatırım Fonu Türleri Nelerdir?

Günümüzün finansal dünyasında, yatırım yapmak artık daha erişilebilir ve çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak daha kolay hale gelmiştir. Bu amaçla yatırımcılar, yatırım fonlarını tercih ederken birikimlerini profesyonel yönetimlere bırakmaktadırlar. Yatırım amaçlı kullanılan fonlar, birikimleri farklı varlık türlerinde değerlendirerek riskleri dağıtmak ve potansiyel getiriyi artırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Yatırım amaçlı kullanılan fonların türleri.

 • Borçlanma araçları şemsiye fonu
 • Hisse senedi şemsiye fonu
 • Para piyasası şemsiye fonu
 • Kıymetli madenler şemsiye fonu
 • Değişken şemsiye fonu
 • Garantili şemsiye fonu
 • Koruma amaçlı şemsiye fonu
 • Serbest şemsiye fonu

Yukarıdaki fonlar, belirli riskleri içerir ve bunlar genellikle risk skalasına uygun olarak değerlendirilir. Ancak, yatırım fonları farklı yatırım araçlarına dağıtılarak riskler dengelenir, bu da benzer yatırım araçlarına göre daha düşük bir risk seviyesi sunar.

Yatırım Fonu Ne Kadar Kazandırır

Yatırım fonu kazancı, sektörel olarak değişmekle birlikte getirisi pek çok faktöre bağlı olduğu için ne kadar kazandıracağı tahmin edilemez. Örneğin, hisse senedi ağırlıklı bir yatırım fonu, hisse senetlerinin yanı sıra vadeli işlemler, nakit teminatları ve ters repo gibi dengeleyici araçlara da yer verebilir. Bu nedenle, doğrudan tek bir hisse senedi satın almak yerine, endeks tabanlı bir borsa yatırım fonu veya hisse senedi ağırlıklı bir yatırım fonu tercih etmek, daha az riskli bir yatırım seçeneği sunabilir. Böylece yüksek kazançların gelmesi beklenebilir.

Ancak, yatırım fonlarının getirisi karmaşık bir kombinasyonun sonucudur ve önceden kesin bir tahmin yapmak zordur. Her yatırımcının risk toleransı, hedefleri ve mali durumu farklı olduğundan, getiri beklentileri de kişisel tercihlere göre değişebilir. Yatırım yaparken, uzman tavsiyeleri almak ve kendi finansal durumunuzu dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.