Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir? Hisseleri Nasıl Etkiler? - Oniki

Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir? Hisseleri Nasıl Etkiler?

Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir Hisselere Etkisi

İçindekiler

Tahsisli Sermaye Artırımı, finans dünyası içerisinde şirketin paylarını halka arz etmeden sermaye piyasa araçları vasıtasıyla tahsisli satışını ifade eden hisse senedi ihracı türü olarak finansal bir terime denir. Borsa İstanbul (BIST) üzerinden satışı tahsisli olarak yapılabilir: borsa da yer alan veya almayan tüm şirketler, tahsisli olmak kaydıyla sermaye artırımına gidebilir.

Bu içerikte, hisse fiyatlarını doğrudan etkileyen tahsisli sermayenin artırılmasının neden yapıldığı; piyasa katılımcısının pozisyonunu nasıl etkilediği ve sermaye artırımı olumlu mu sorularına cevap verilecektir.

Tahsisli Sermaye Artırımı Ne Demek?

Bir şirketin Tahsisli Sermaye Artırımı yapması veya yapacağını duyurması, bedelli sermaye artırımında olduğu gibi, ortaklarına bedeli karşılığında dağıtacağı rüçhan kuponlarına belli bir oranda kısıtlama getirerek, belli bir fiyatla, özel yada tüzel bir kişiye hisse senedi ihracı türünde satışının yapılması demektir. Şirket, tahsisli olarak sermaye artışına giderek halka arz edeceği hisseleri, bir nevi toplu olarak yurt içi veya yurt dışı şahıslara tahsis eder.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Tahsisli olarak sermaye artırımına giden şirket, piyasa fiyatına göre daha yüksek bir fiyatla yapılan satışlardan dolayı yeni sermaye koymak için satışa yönelir. Piyasa fiyatının üzerinde yapılan satışlardan dolayı, şirketlerin sermaye yapısı bozulabilir. Bu yüzden, sermaye artırabilmek için yurt içi ve yurt dışındaki insanlara yönelik satış denenerek sermaye artışı yapılır.

Şirketlerin tahsisli olmak kaydıyla sermaye artırımına gitmesi, paylara sahip olan piyasa katılımcısının elindeki hisselerin fiyat karşılığında değişiklik olmaz. Ancak, şirketin hisseleri üzerinde doğrudan etkili olan sermaye artırımı, piyasa katılımcısını doğrudan etkiler.

Tahsisli Sermaye Artırımı Neden Yapılır?

Tahsisli satışlar, borsa ve sektör değerlendirmesi içerisinde sermaye artırımı olarak kabul görmekle birlikte şirketlere pek çok fayda sağlar. Şirketler, sermaye yapısını düzenlemek ve yeni bir sermaye direnci belirlemek için aralıklı olarak satış yaparak sermayesini artırır.

Tahsisli olarak satışlarla sermaye artırımı neden yapılır?

 • Bozulan sermaye yapısını düzeltir ve yeni sermaye koyar.
 • Şirketin finansal esnekliğini artırır.
 • Şirketin büyüme stratejilerine uygunluk gösterir.
 • Şirket paylarına sahip olan piyasa katılımcılarının mevcut payları sulandırmasını engeller.
 • Yeni piyasa katılımcısı elde etmeye olanak sağlar.
 • Şirkete yönetim kontrolü sunar.

Piyasa katılımcılarının paylarına dokunulmadan, yeni piyasa katılımcıları elde edilebilmesi için tahsisli olarak satışlar tercih edilir. Şirketin yönetiminde söz sahibi olan hissedarlar, şirket kontrolünü elinde tutarak yeni yatırımcıların paylara katılması sağlanır. Böylece daha fazla sermaye elde edilirken yeni yatırımcılarla şirketin büyüme ve gelişmesi hedeflenir.

Tahsisli Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Finansal ihtiyaçları gidermek ve yeni piyasa katılımcılarıyla birlikte sermaye belirlemek için yapılan tahsisli satışlar, belirli bir grup yatırımcıya hisse senedi ihraç etmesini sağlar. Hisse senedi ihracı, şirketin finansal ihtiyaçlarını giderdiği gibi yeni piyasa katılımcılarıyla sermayesini kuvvetlendirir.

Halka arz olmayan şirketler tarafından sıklıkla kullanılan tahsisli satışlar veya hisse senedi ihracı, hisseyi nasıl etkiler?

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

 • Hissedarların hisse oranlarını azaltabilir.
 • Hisse fiyatları üzerinde spekülasyon yaratabilir.
 • Hisselerin değerlerini düşürebilir.
 • Hissedarların hisse üzerindeki yetkinliklerini kısıtlayabilir.
 • Yatırımcı likiditesini azaltabilir.

Bir şirketin halka arz olmamasıyla birlikte tahsisli satışlara yönelmesi, borsa da işlem görmemekle birlikte yatırımcıların hisselerini nakde çevirememesi nedeniyle piyasa katılımcısının likiditesini azaltmaktadır. Ancak halka arz olan bir şirketin tahsisli olarak satışa gitmesi, mevcut hisse değerini düşürebilir ve borsa da değer kaybına neden olabilir.

Tahsisli Sermaye Artırımı Avantajları ve Dezavantajları

Hisse senedi ihracı türünde değerlendirilen tahsisli satışlarla sermaye artırımı, piyasa katılımcısına ve şirkete pek çok avantaj sağladığı gibi dezavantajları da vardır. Bir taraftan sermaye artışı sağlarken diğer taraftan hisselerin değerini ve yatırımcılarını doğrudan etkileyebilir.

Tahsisli olarak gidilen sermaye artırımı, şirketlerin hissedar ve yatırımcılarına göre karar vermesi gerektiğini gösteren avantajları ve dezavantajları.

Tahsisli Sermaye Artırımı Avantajları

Her şirketin durumu farklı olduğu için, tahsisli sermaye artırımının avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirirken dikkatli bir şekilde analiz yapmak önemlidir. Profesyonel finansal danışmanlarla çalışmak ve şirketin spesifik ihtiyaçlarına en uygun finansman stratejisini belirlemek akıllıca olacaktır.

Bir şirkete ve piyasa katılımcısına tahsisli sermaye artırımının sağladığı avantajlar.

 • Mevcut hissedarları korur.
 • Hızlı ve düşük maliyetle finansman sağlar.
 • Hisse senedi likiditesini artırır.
 • Stratejik yatırımcılarla işbirliği sağlar.
 • Piyasa değerini artırabilir.
 • Denge ve ihtiyati önlem sunar.

Yukarıdaki avantajlar, her zaman gerçekleşmediği gibi bazen dezavantajlara da dönüşebilir. Her şirketin durumu, kendine özgü veya has olduğu için tahsisli satış kavramı oldukça sübjektiftir.

Tahsisli Sermaye Artırımı Dezavantajları

Hisse senedi ihracı, bazı şirketlere dezavantaj olarak dönebilir ve piyasa içerisindeki değerini olağanüstü bir şekilde azaltabilir. Özellikle halka arz olmayan şirketlerde gözlemlenen tahsisli satışlar, şirket değerlerini hızlıca düşürebildiği gibi piyasa katılımcılarının da paylarından uzaklaşmasına neden olabilir.

Tahsisli olarak sermaye artırımına giden şirketlerin ve piyasa katılımcılarının maruz kaldığı dezavantajlar.

 • Hisse senedinde düşüş ihtimali yaratır.
 • İtibar kaybına neden olabilir.
 • Kurumsal yönetim endişesi oluşturabilir.
 • Finansman maliyetlerini olumsuz etkileyebilir.
 • Vergi yükümlülüklerinde artışa neden olabilir.
 • Hisse senetlerinde değer kaybına ortam hazırlayabilir.

Sonuç olarak, Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir içeriğinde hisse senedi ihraç türünden bahsedildi.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.