Retention Nedir? Oranı Nasıl Artırılır? - Oniki

Retention Nedir? Oranı Nasıl Artırılır?

Retention Nedir

İçindekiler

Retention Nedir ve Retention Oranı Nasıl Artırılır konusu pek çok E-Ticaret sitesinde satışları artırmak için araştırılır. Markalar için istikrarlı ve yüksek gelirler elde etmenin ayrılmaz bir parçası, sadık müşterilerdir.

Ancak günümüzün rekabet dolu dünyasında, bunu başarmak markalar için oldukça zorlayıcı bir hale gelebilir. Neyse ki, markaların müşteri sadakatini oluşturmak ve onları vazgeçilmez kılmak için kullanabileceği çeşitli stratejiler bulunmaktadır.

Retention (Tutma oranı) Nedir?

Retention (Tutma oranı), bir işletmenin veya kuruluşun müşterilerini belirli bir süre boyunca elde tutma yeteneğini ölçen bir metriktir. Tipik olarak, belirli bir süre boyunca bir ürün veya hizmeti kullanmaya devam eden veya bir markaya sadık kalan müşterilerin yüzdesi olarak ölçülür.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Elde tutma, gelir artışıyla yakından bağlantılı olduğu için işletmeler için önemli bir ölçüttür. Yüksek elde tutma oranı, bir işletmenin müşterilerini etkili bir şekilde elde tuttuğu ve zaman içinde gelirinde bir artış görebileceği anlamına gelir. Öte yandan düşük elde tutma oranı, bir işletmenin müşteri kaybettiğini ve gelirini artırmakta zorlanabileceğini gösterebilir.

Örneğin, abonelik temelli işletmeler, elektronik eşya satan dükkanlar gibi tek seferlik alışveriş yapan işletmelere kıyasla daha yüksek bir müşteri tutma oranına sahip olabilir.

Retention ile elde tutulan müşteriye yeniden ürün pazarlamak gereklidir. Bu yüzden Remarketing En İyi Nasıl Yapılır içeriğimizi okumanızı öneririz.

Retention Neden Önemlidir?

Elde tutma oranı olarak bilinen bu pazarlama modeli, markaların pazarlama stratejilerini şekillendirmede son derece kritik bir metriktir. Bu, gelir artışıyla sıkı bir şekilde bağlantılıdır ve yüksek bir elde tutma oranı, işletmenin müşterileri etkili bir biçimde elde tuttuğunun ve sadık müşteriler sayesinde zamanla gelirde bir artış yaşama olasılığının işareti olarak kabul edilir.

Yeni müşteriler kazanmak maliyetli ve zaman alıcı olabilir ve sürekli olarak yeni müşteriler edinmek yerine, var olan müşterileri korumak genellikle daha ekonomiktir.
Üstelik, müşteri elde tutmanın, marka sadakatini artırmanın destekçisi olduğunu vurgulamak önemlidir. Memnun müşteriler, bir işletmeyi çevrelerine tavsiye etme olasılığının daha yüksek olduğu bir konumda bulunurlar.

Bu durum, ağızdan ağıza pazarlamanın güçlenmesine ve nihayetinde daha fazla satışa ulaşmaya katkıda bulunabilir. Elde tutma, aynı zamanda bir işletmeye, müşterileri hakkında değerli bilgiler sunmada da oldukça etkilidir.

Retention Oranı Nasıl Artırılır?

Retention Oranı; müşteri hizmeti sağlamak, kişiselleştirilmiş ve alakalı ürün veya hizmetler sunmak, güçlü bir marka ve itibar oluşturmak, olumlu bir müşteri deneyimi yaratmak ile artırılır. İşletmenin performansını anlamak ve uygun çözümleri uygulamak, elde oranını artırdığı gibi müşteri memnuniyetini de sağlar.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Retention oranı işletmenin performans ve önlemleri çerçevesinde nasıl artırılır?

1. Müşteriyi Elde Tutma Oranı (CRR) Düzenlenir

Belli bir zaman aralığı içinde bir ürünü veya hizmeti sürekli olarak kullanmaya devam eden veya bir markaya bağlı kalan müşterilerin oranını ifade eder. Bu oran, belirli bir zaman diliminin sonunda bulunan müşteri sayısının, aynı zaman diliminin başında bulunan müşteri sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır. Bu metrik, işletmelerin müşteri sadakatini ve müşteri ilişkilerini ölçmek ve analiz etmek için kullanılır.

Yüksek bir elde tutma oranı, işletmenin müşterilerini etkili bir şekilde tutabildiğini ve sadık bir müşteri tabanı oluşturabildiğini gösterirken, düşük bir oran, müşteri kaybının olduğunu ve müşteri sadakatinin zayıf olduğunu gösterebilir.

2. Müşteri Kaybetme Oranı Belirlenir

Müşteri kaybetme oranı, belirli bir dönem içinde aboneliklerini veya hizmetleri sonlandıran müşterilerin yüzdesini ifade eder. Kaybedilen müşteri sayısı, belirli bir dönem sonunda bulunan abone veya müşteri sayısına bölünerek hesaplanır.

Bu metrik, işletmelerin müşteri kaybını izlemek, kayıp nedenlerini anlamak ve müşteri ilişkilerini iyileştirmek amacıyla kullanılır. Düşük kayıp oranları, işletmenin müşteri tutma stratejilerinin etkili olduğunu ve sadık bir müşteri tabanının korunduğunu gösterirken, yüksek kayıp oranları, müşteri memnuniyetsizliğinin veya rekabetin arttığının bir işareti olabilir.

3. Zamana Dayalı Elde Tutma

Zamana dayalı elde tutma, müşterilerin bir ürünü veya hizmeti ne kadar süreyle sürdürdüğünü değerlendiren bir ölçüttür. Tipik olarak, bu süre günler, haftalar veya aylar şeklinde ölçülür. Bu metrik, işletmelerin ürün veya hizmetlerinin müşteriler üzerindeki etkisini anlamak, kullanım sürelerini değerlendirmek ve müşteri sadakatini ölçmek için kullanılır.

Örneğin, bir abonelik hizmeti sağlayıcısı, müşterilerin aboneliklerini ne kadar süre boyunca sürdürdüğünü izlemek ve bu süreleri artırmak için bu metriği kullanabilir.

4.Net Promoter Score (NPS) Ölçülür

NPS, müşteri memnuniyetini ve sadakatini değerlendiren bir ölçüttür. Müşterilere, bir ürünü veya hizmeti bir arkadaşlarına veya aile üyelerine tavsiye etme olasılıklarını sormak suretiyle hesaplanır. Müşterilere genellikle bir ölçekte 0 ile 10 arasında bir puan vermeleri istenir

NPS hesaplaması, Promotorların yüzdesinden Detraktörlerin yüzdesinin çıkarılmasıyla elde edilir (Elde edilen değer -100 ile +100 arasında olabilir). Pozitif bir NPS değeri genellikle müşteri memnuniyetinin ve sadakatinin yüksek olduğunu, negatif bir değer ise olası sorunları veya geliştirme alanlarını işaret edebilir.

5. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV) Hesaplanır

CLV,bir müşterinin tüm yaşam döngüsü boyunca sağlayacağı tahmini toplam geliri ifade eden bir ölçüttür. Bu metrik, bir müşteriyi elde tutmanın değerini anlamak ve iş kararlarını yönlendirmek için kullanılır.

Müşteri yaşam boyu değeri hesaplanırken, bir müşterinin satın alımlarının toplam değeri, müşterinin belirli bir süre boyunca devam edeceği varsayılan süre ve müşterinin her satın alma işleminden elde edilen kar dikkate alınır. Bu hesaplama, işletmelerin hangi müşterilere daha fazla odaklanmaları gerektiğini belirlemelerine ve pazarlama stratejilerini daha etkili bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olabilir.

Yüksek CLV değerleri, müşteri ilişkilerine yatırım yapmanın ve müşteri sadakatini artırmanın önemini vurgular. Müşteri memnuniyetini artırmak, tekrarlayan satın almaları teşvik etmek ve uzun vadeli ilişkileri desteklemek, CLV’nin artırılmasına katkıda bulunabilir.Formun Üstü

Retention ile Satışlarınızı Artırın

Müşteri elde tutma (retention), işletmelerin gelirlerini artırmak için önemli bir faktördür. Mevcut müşterilerinizi elde tutmak, sürekli olarak yeni müşteri kazanmaktan daha ekonomik olabilir ve uzun vadede daha yüksek gelir potansiyeli sunabilir.

Oniki’nin E-Ticaret ve E-İhracat Konferansları etkinliklerine katılarak online olarak satabileceğiniz ürün yada hizmetlerini nasıl geliştireceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca elde tutmanı oranı gibi pek çok metrikte uzman görüşleri alabilirsiniz.

Retention ile satışlarını artırmak;

  • Network Marketing Yapmak,
  • Müşteri deneyimini sağlamak,
  • Kişiselleştirilmiş pazarlama tekniği,
  • Düzenli ve güçlü iletişim,
  • Geri bildirimler ile sağlanır.

Sonuç olarak, Retention Nedir içeriğimizde elde tutma oranı hakkında bilgi verildi.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.