Mersis No Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir? - Oniki

Mersis No Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Mersis NO Nedir?

İçindekiler

Mersis No, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ile işletmelere dijital çözüm sunar. Mersis ile ticari amaçla kurulan işletmeler, kayıt veya değişiklik gibi çeşitli işlerini dijital olarak yürütebilir. Dijitalleşme kapsamında geçilen elektronik kayıt sistemleri, ihtiyaç duyulan tüm bilgileri bir numara üzerinden sunulmasını sağlamaktadır.

İçeriğimizde, Mersis olarak kısaltılan dijital kayıt sistemi nedir, ne işe yarar ve nasıl öğrenilir sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Mersis No Nedir?

Mersis (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) No, şirketlere ve ticari işletmelere ait kayıt ve değişiklik işlemlerini elektronik ortam üzerinden yürütmek için kullanılan 16 haneli bir numaradır. Mersis numarası ile ticaret sicil kaydı ile tescil ve ilan edilecek olan içerikleri düzenli olarak depolanır ve elektronik ortamda erişilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

MERSİS tüzel kişiliklerin yanı sıra serbest meslek erbabı, meslek örgütleri, tacirler, dernekler ve vakıflar gibi diğer ekonomik birimlerin, tek bir numara aracılığıyla ortak bir sistemde birleştirilmesidir. Bu sayede kamu kurumları, tüzel kişiliklerle ilgili bilgilere ihtiyaç duyduklarında tek bir kaynaktan ulaşabilirler.

MERSİS numarası, e-dönüşüm sürecine ait önemli projelerden biridir. Ayrıca Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, Ulusal Adres Veri Tabanı, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi gibi kamunun elektronik hizmetleri için tasarlanan temel veri tabanlarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Mersis No Almak Zorunlu Mu?

T.C Ticaret Bakanlığı kararlarına göre tüzel kişilik veya ticari alanda faaliyet gösteren işletmeler için Mersis’e kayıt olmak ve Mersis no almak zorunludur. Kamu kurumlarının işletme hakkında bilgilere elektronik ortamda ulaşması ve kolay denetleyebilmesi için işletmelerin Mersis sistemine kayıt olması ve numarayı tanımlamaları gereklidir.

Mersis Numarası Kimlere Verilir?

Mersis numaraları, tüzel kişiliklere ve ticari alanda faaliyet gösteren işletmelere yönelik verilir. İşletme kaydı olmayan bir faaliyetin mersise kaydı olmayacağı gibi numarası da olmaz. Vergi mükellefi olmak için herhangi bir hak mahrumiyeti olmayan her işletmenin Mersis numarası bulunmalıdır.

Mersis No Nereden Bulunur?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi veya diğer bir tabirle Mersis’e ait no, kayıtlı bir işletme olacağı için Ticaret Bakanlığı web sayfasının Mersis hizmetleri alanından bulunur. Firma veya şirket sorgulama alanından işletmenin bağlı olduğu Ticaret Sicil Müdürlüğü seçilerek sorgulama yapılır. Doğrulama bilgileri içerisinde Firma Ünvanı, Vergi Numarası ya da Ticaret Sicil Numarası girilerek Mersis numarası bulunur.

Mersis No Nasıl Alınır?

Mersis no veya numarası, T.C. Ticaret Bakanlığı Mersis web sayfasından sisteme üye olunarak alınır. Kimlik numarası, geçici kimlik belge numarası, mavi kart veya pasaport numarası ile üye kaydı yapılır. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra kuruluş başlatma seçeneğine gidilerek bağlı olunan Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne iletildikten sonra Mersis No alınır.

Mersis numarası veya Mersis No;

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

 • T.C. Ticaret Bakanlığı Mersis hizmetleri,
 • Üyelik işlemleri,
 • Başvurular,
 • Kuruluş başlat,
 • Ticaret Sicil Müdürlüğü başvuru bilgileri iletilerek alınır.

Mersis numarasının alınması için T.C. Ticaret Bakanlığı üzerinden Mersis kaydının alınması gereklidir. Başka bir başvuru şekli olmayan Mersis numarasının işletmenin bağlı olduğu Ticaret Sicil Müdürlüğünce verilir. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili bilgilerle birlikte müdürlüğe başvuru yapılmalıdır.

Mersis No Ne İşe Yarar?

Mersis, işletmelerin pek çok işlemi tek bir noktada gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olarak bilinir. Bürokratik işlemleri azaltarak zaman tasarrufu sağlayan bu sistem, bakanlıklar ve borsa kurumları tarafından sıkça tercih edilir.

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) No ne işe yarar?

 • İşletme kuruluş işlemleri yapılabilir.
 • Şirket sözleşmelerinin elektronik imza veya mobil imza aracılığıyla TSM’ye aktarabilir.
 • Acente işlemleri görülebilir.
 • Birleşme, bölünme, tür değişikliği, genel değişiklikler ve ticari işletme devri,
 • Tasfiye, tasfiyeden dönme, terkin, ihya, merkez nakli işlemleri,
 • İflas, yönetim kayyımı, denetim kayyımı, internet sitesi tescili,
 • Konkordato işlemleri, ad ve soyad değişikliği, iç yönerge tescili gibi işlemler yapılabilir.

Mersis numarası kullanılarak gerçekleştirilebilen bu işlemler, sistem kullanımı öncesinde birçok bürokratik engel ile karşılaşılabiliyordu. Ancak Mersis sistemi sayesinde, istenilen herhangi bir yerden internet aracılığıyla hızlıca erişilebilen bu sistem, aynı anda birden fazla işlem yapabilme olanağı sunar. Bu sayede evrak maliyetlerinden de tasarruf edilebilir.

Mersis No Sorgulama ve Öğrenme

İşletmeler, MERSİS numarası aracılığıyla resmi işlemlerini gerçekleştirebilir ve güncel kayıtlarını takip edebilir. MERSİS numarası, her işletmenin benzersiz kimliğini temsil eder ve devlet tarafından sağlanan bu kimlik, işletmelerin yasal işlemlerini kolaylaştırır ve izlenebilirliği artırır.

MERSİS numarasıyla ilgili sorgulama işlemi, işletme sahiplerine veya ilgili yetkililere işletmelerinin kayıt durumunu ve mevcut durumunu öğrenme imkanı sağlar. İşletme sahipleri, MERSİS numaralarını kullanarak çeşitli işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirler. Ayrıca işletmenin vergi durumu, ticari sicil kaydı, ve diğer resmi belgeleri bu numara üzerinden takip edilebilir.

İşletmeye ait Mersis için numara sorgulama.

 • Mersis için sisteme giriş yapılır.
 • Firma arama ile sorgulama alanına girilir.
 • Sorgulama için numara girilir veya E-Devlet seçeneğiyle bağlantı sağlanır.

Mersis numarası sorgulama işlemi Ticaret Bakanlığı’nın Mersis hizmetleri içerisinde Şirket/Firma Sorgulama alanıyla yapılır. Bağlı olunan Ticaret Sicil Müdürlüğü seçildikten sonra  Firma Ünvanı, Vergi Numarası ya da Ticaret Sicil Numarası girilerek Mersis No öğrenilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.