Cenap Doğru – Papara Sunumu - Oniki

Cenap Doğru – Papara Sunumu

Cenap Doğru - Papara Sunumu

İçindekiler

Cenap Doğru Papara Hakkında Konuşuyor

Sunucu: Papara / Partner ve CFO’susayın Cenap Doğru geliyor alkışlarla…

Hoş geldiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

CENAP DOĞRU – Papara / Partner & CFO: Merhaba.

Herkese merhaba. Sayı biraz azalmış ama neyse… Halledeceğiz artık. İsmim Cenap Doğru öncelikle kendimi tanıtayım. Papara’nın partnerlerinden aynı zamanda COO’suyum. Çok kısa Papara hakkında bilgi vereceğim. Sonra da işinizi nasıl arttırabilir Papara, size nasıl yardımcı olabilir, birkaç tane örnekten bahsedeceğim, size faydası olması açısından.

“Rakiplerin bir adım önüne geçmek: İşletmeler için finansal kolaylığın öncülüğü”. Bu biraz anlaşılması zor bir kelime gibi geliyor ama burada anlatmaya çalıştığım şey, finansal hizmetlere daha kolay erişim aslında bir şekilde sizin rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlıyor. Ben birtakım şeylerden bahsettiğimde insanlar bu hizmetleri “Aa bu, buna benziyormuş.” diye kıyaslıyor ama aslında biz orada verilen işin daha farklılaştırarak, daha kolay hale getirerek birtakım bariyerleri kaldırmasını ve işinizi kolaylaştırmasını sağlıyoruz. Aslında amacı aynı ama işleyişi ve ilerleyişi farklı oluyor. Biraz bunun üzerinde duracağım.

Papara, 2016 yılında kurulmuş bir finansal teknoloji şirketi. Ne demek finansal teknoloji şirketi? Biz finansal ürünleri teknolojiyi kullanarak size daha kolay, daha hızlı, daha basit bir şekilde size ulaştırmaya çalışıyoruz. Bireylerden başlayan bir iş bizim işimiz. Sıfır bireysel müşteriden şu an 13 milyonun üzerine gelmiş müşteri sayısına sahibiz.

Bireyler neden Papara’yı tercih ediyor? Aslında kurulduğumuz günde çok basit bir sorunu çözmek üzere başladık. Anlık, kişiden kişiye para transferi… “Şu an böyle bir sorun mu var kardeşim?” diyebilirsiniz. Evet, o tarihte vardı. Anlık olarak bireyler birbirlerine para transferi yapamıyorlardı 2016 yılında. Dolayısıyla böyle basit bir sorunu çözmek için yola çıkıp onun üzerine birçok ürün ağını yine ödemeyle alakalı olarak ördük. Bireyler neden tercih ediyor? Çok basit ve pürüzsüz bir ödeme deneyimi yaşıyorlar. Yine çok basit ve pürüzsüz bir şekilde hesap açıyorlar 7/24 ve online olarak.

Düşünün, 2016-2017 yılında online hesap açmak diye bir şey zaten gündemimizde yoktu. Ama biz bunu yapabiliyorduk. Bir hesap bakiyesine sahip oluyorlar. Bu hesaba nakit ya da bankadan para transferi yaparak yani aslında cashidijitalize ederek anında para yatırabiliyorlar. Ve isterlerse kredi kartlarını burada saklayabiliyorlar. Dolayısıyla bireyler Papara’yı bu nedenle tercih ediyor. Eğer Papara hesabı açarsanız eminim içinde sizin çalışmanıza yol açacak, motive edecek bir iki etken bulabilirsiniz. Şu an burada bunları saymakla kalan 9 dakikamı heba etmeyeyim. Çünkü biraz daha kurumsal taraf üzerinde durmak istiyorum. Ama birey olarak kullanmaya başladığınızda neden kurumların tercih etmek istediğini daha iyi anlayacağınıza eminim.

Peki kurumlar neden tercih ediyor? Aslında birçok sebebi var. Tek bir entegrasyon, daha hızlı ve güvenli ödeme almak vs. bunlardan bahsettim. Daha düşük komisyon oranı kulağa daha hoş geliyor. Buna biraz daha sürdürülebilir komisyon oranı, ücretle diyebilirim. Daha insancıl ücretler, daha hesaplanabilir ücretler diyebilirim. Tek bir entegrasyonla birçok ödeme metodunu içeri alabiliyorsunuz. Nakit, banka transferi ya da kredi kartıyla ödemeyi aslında tek bir entegrasyonla sağlamış oluyorsunuz. Herkesin Türkiye’de plastik bir karta sahip olduğunu düşünüyorsanız eğer gerçekten yanılıyorsunuz. Bir sonraki slaytta bunu göstereceğim.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Herkesi kapsayabilmek için tek bir entegrasyonla aslında Papara ile ödeme almayı kabul ettiğiniz takdirde tek bir entegrasyonla birçok ödeme metodunu da kapsamış oluyorsunuz. Gecenin bir yarısında ATM’den birisi bir para yatırabilir ve bu parayı biz anında hesabına geçebiliriz. Ve size yine anında online ödeyebilir. Bunu başka türlü yapması mümkün değil. Kapıda ödeme, nakit ödeme gibi bir sürü yöntemlerle bunu ancak şu anda gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı kitlesi çok önemli bunun özellikle üzerinde durmak istiyorum. Papara online hesap açabildiği için çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Özellikle gençler çünkü dijital hesap açmaya çok istekliler. Ve göçmenler diyorum. Türkiye’den geçen, turist olarak gelen hatta Türkiye’ye yerleşmiş olan birçok yabancı Papara’yı tercih ediyor çünkü banka hesabına göre bizde hesap açmak daha hızlı, daha basit ve onlar açısından daha kolay. Bunu söylerken tabii ki şeyi kastetmiyorum, hani herkese hesap açabildiğimizi söylemiyorum. Yeterli kimlik bilgisine ya da burada yerleşime sahip olan kullanıcılar. Özellikle göçmenlerin çok tercih ettiğini söyleyebilirim. Ve tabii ki daha hızlı ödeme süresi. Bunda da kastım, bankadan ya da bir başka kuruluştan haftada, ayda vs. gibi kuralları beklemeden işlem anında ödemenin hesabınıza geçtiğini görebiliyorsunuz.

Peki biraz önce bahsettiğim mesele Worldpay’in bir araştırması var burada. Aslında araştırma şunu söylüyor, diyor ki; dijital ve mobil cüzdanlarla ödeme yüzdesi payını arttırıyor olacak. Yani alternatif ödeme metotları yükseliyor, klasik bildiğiniz metotlar, kartla ödeme, banka transferi vs. gibi metotlar yavaş yavaş azalacak. Burada dikkati çeken bir nokta daha “buy now, pay later” dedikleri aslında krediyle ödeme metodu, bu da aslında alternatif bir ödeme metodu. Bunu da onun içerisine katacak olursam dijital ödeme payının %53 ve üzerine geleceğini varsayabiliriz.

“Tamam sen bu kadar şey anlattın ama sizde hangi ürünler var?” dediğim şeyi aslında burada toplamaya çalıştım. Dört ana ürünü ticari işletmeler için sunuyoruz. Bireysel bireyler dışında… Bir tanesi Papara checkout. Papara checkout, sizin dönüşüm oranlarınızı arttırmak, daha hızlı ödeme almak için kullanabileceğiniz ödeme kabul yöntemi. Aslında bu bir ödeme butonu. Bu butona bastıktan sonra kullanıcı hesabındaki parayla, kartla ya da oradaki alternatif bir metotla ödemeyi size yapıyor, siz bu kısımla ilgilenmiyorsunuz, siz anında paranızın hesabınıza geçtiğini görüyorsunuz. Bu checkout’un altındaki diğer klasik olarak adlandırabileceğim ürünler şu an sahada da olan ürünler olduğu için bizden bir sanal pos çözümü de alabilirsiniz Papara checkout’u dışında.

Şu anda bizim yüz yüze ödemeleri gerçekleştirdiğimiz ÖKC dediğimiz Ödeme Kaydedici Cihaz: Bu aslında yazar kasa, pos gibi bankalardan da alabildiğiniz birtakım çözümleri ÖKC posla ya da Android telefonunuzu yine temassız ödeme alarak yüz yüze ödeme almanızı sağlayan çözümü de bizden alabilirsiniz. Bunlar bizim checkout ailemizin içerisinde.

Business card, bizim ticari firmalara verdiğimiz şirket kartı. Bunun şöyle bir farkı var, bankadan şirket kartı alamıyor musunuz, aslında sunumun başında da söylemiştim size. Birçok ürün benziyor. Burada business card var, bankada da var… Hayır. Bankadan şirket kartı alabilmeniz için –ben eski bir bankacıyım ama hala bankayla işim var- sizin bir şirket kredi limitiniz olması lazım.

Bizim burada size sağladığımız şey, ticari hesabınızın içerisindeki bakiyeyi kullanabileceğiniz onlarca, yüzlerce hatta binlerce sanal kart ya da fiziksel kart kullanıp çalışanlarınıza verebileceğiniz ya da işinizi görürken kullanabileceğiniz; ticari ödemeler yapmanız gerekiyor, şirketinize birtakım softwareler almanız gerekiyor bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz özel bir ürün. Özellikle reklam ajanslarının çok ciddi tercih ettiği bir ürün… Çünkü o dünyada çok dinamik, farklı sayıda kart sayısına ihtiyaçları var ve business cardla bu problemi çok rahatlıkla onlarca, yüzlerce kart yaratarak çözebiliyorlar.

Gift carda birazcık pazarlama açısından yaklaşıyorum. Bu bir hediye kart, aslında bireyler için dizayn ettiğimiz bir kart. Ben doğum gününde arkadaşıma hediye almak yerine ona atıyorum sadece Trendyolda geçerli bir gift card yollayabilirim. Aslında bu ön ödemeli bir kart, 16 haneli kart numarası ve sadece o markada harcanabiliyor. Ama siz şirket olarak diyebilirsiniz ki “Ben şirketimin hedef kitlesine ya da müşterilerine, sadık müşterilerine ya da tamamen rakibin kitlesine bir kart göndermek istiyorum.

Bana şu, şu kriterlere sahip papara kullanıcılarına 100 tane, içerisine 250 TL eklenmiş gift card yolla.” derseniz bu ürünle hedef kitlenize sadece sizin markanızda geçerli olacak – bu çok önemli- ya da belirlediğiniz markada geçerli olacak bir gift card yollayabilirsiniz. Bu da sizin açınızdan dediğim gibi hem sadakat yönetimi yapmanızı sağlıyor hem de hedeflediğiniz kitleye bir pazarlama bütçesiyle ulaşmak yerine direkt olarak harcama yapabileceği bir tutar gönderiyorsunuz. Dolayısıyla onun üzerine kendisi de bir rakam ekleyip harcama yapabiliyor.

Son olarak bahsedeceğim ürün Masspayment yani toplu ödeme, ödeme dağıtımı dediğimiz ürün. Bu ürün de aslında finansal kuruluşlarda var olan bir ürün. Yani siz isterseniz herhangi bir IBAN numarasına para gönderebilirsiniz. Bunu isterseniz yüzlerce IBANa da yapabilirsiniz, bankayla anlaşırsınız. Böyle bir ürün onlarca yıldır var. Biz farklı olarak ne sunuyoruz? Biz diyoruz ki siz parayı sadece IBANa dağıtabiliyorsunuz ama isterseniz Papara ile banka hesabı olmayan kitlelere de para dağıtabilirsiniz, bunu 7/24 anlık yapabilirsiniz, o kişinin de o parayı almak için bir banka hesabına ihtiyacı yok. İsterse gidip ATM’den çekebilir, isterse bir başkasına yollayabilir, isterse Papara hesabındaki ön ödemeli kartıyla ya da sanal kartıyla anlık olarak harcayabilir.

Burada da en önemli örnek ÜBER. ÜBER’in, Türkiye’de bütün taksicilere yaptığı ödeme dağıtım işini biz yapıyoruz. Onlar da banka hesabına yapabilirler bunu ama özellikle kullanıcı kitlesi banka hesabı kullanmak istemiyorsa ya da ödemesini istediği bankaya 7/24 almak istiyorsa… Örnek veriyorum X bankasına sadece EFT yapabiliyorsunuz ya da FAST yapabiliyorsunuz, belli saatlerin dışındaysa. Ama belli tutarın üzerinde yapamıyorsunuz. Fakat siz o kullanıcıya parayı gönderdiğinizde, kullanıcı o X bankasına parayı 7/24 bizimle alabilir. Dolayısıyla ödeme dağıtım çözümü de eğer küçük ve orta ölçekli kurumlara ya da bireylere ödeme dağıtıyorsanız sizin için birebir. Hem de başta söylediğim gibi çok ucuz ve uygun maliyetle.

“Peki tüm bunları anlattın, siz kimlerle çalışıyorsunuz?” dediğinizde burada referanslarımızı gösterebilirim. Buradaki firmalar bizim iş ortaklarımız ya da çalıştığımız firmalar. Papara’nın Masspayment ürünüyle çalışıyor olabilirler. Ya da ticari kart ünüyle çalışıyor olabilirler. Ya da Papara chechkout’u kullanarak farklı kitlelerden ödeme alıp conversion oranlarını arttırıyor olabilirler. Bu firmaları da dikkatinize sunmak isterim.

Süreyi bu kadar iyi kullanmakta gerçekten kendimi tebrik ediyorum, diyerek sunumu sonlandırıyorum. Son olarak, eğer sorunuz olursa dışarıda hemen köşede standımız var. Size yardımcı olmaktan ben ve ekibim mutluluk duyarız. Teşekkür ediyorum.

Sunucu: Teşekkürler.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.