Borsada Nemalandırma Nedir? Nasıl Yapılır? Kârlı Mı? - 2024

Borsada Nemalandırma Nedir? Nasıl Yapılır? Kârlı Mı?

Nemalandırma Nedir Nasıl Yapılır

İçindekiler

Borsada Nemalandırma, yıllık bazda yüksek faiz oranları ile sabitlenen getiri de günlük boşta duran bakiyenin kullanılmasıyla kârlı bir seçenek olarak hisse senedi üzerinden elde edilen faiz getirilerine denir. Yatırım hesabında bulunan TL cinsinden para birimleri, nakit bakiye konumunda ise nemalandırma amacıyla kullanılır.

Bu içerikte borsa üzerinde de gerçekleştirilen nemalandırma terimi nedir ve kârlı mı gibi sorulara yanıt verilecektir.

Nemalandırma Nedir?

Nemalandırma, borsa ve VIOP gibi işlemlerde yapılan yatırımın faiz getirisine ve boşta duran para biriminin nemalandırılarak gelir getirmesine denir. VIOP terimi ile ilk defa karşılaşıyorsanız VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) Nedir içeriğimize göz atabilirsiniz. Borsa veya finans sektörü içerisinde işlem yapıyorsanız, kullanılan terimler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerektiğimi unutmamalısınız.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Diğer borsa araçlarında ve işlemlerinde yatırılan miktar ve faiz oranları değişiklik gösterse de, nemalandırma işlemlerinde faiz miktarlarında değişiklik olmaz. Yatırılan para miktarınca bir faiz işlenir ve vadeli mevduat hesabında dönmesi sağlanır. Zarar oranı oldukça düşük gibi görünse de, nemalandırma işlemleri, başlangıç işlemlerinde yatırılan miktar üzerinden faiz uygulanması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Nemalandırma Ne İşe Yarar?

Faiz getirisi yani nemalandırma noktasında, hem bireyler hem de uluslararası düzeyde yaygın olarak kullanılan ve tartışılan bir yöntem olarak öne çıkar. Yatırılan paraya veya hisse senedine faiz getirisi kazandırmak için kullanılan borsa yöntemidir. Ayrıca, vadeli hesaplarla ilgili olarak, yatırılan miktarın artmasıyla faiz getirisinin de arttığını göz önünde bulundurarak, yatırımın daha karlı hale geldiği bir gerçektir.

Ayrıca, vadeli mevduat ve hisse senedi nema işlemleri arasındaki temel fark, yatırılan para miktarının faiz oranına etkisidir. Yani, bankadaki hesap miktarının değişmesi, işlemin faiz miktarında farklılıklara yol açar. Vadeli mevduat ile hisse senedi nema işlemleri birbirinden farklıdır. Hisse senedi nema işleminde, para miktarının değişmesi faiz ödemesini etkilemez ve sabit kalır. Vadeli mevduatta ise durum tam tersidir; faiz getirisi, hesaba yatırılan para miktarına bağlı olarak değişir.

Nemalandırma Nasıl Yapılır?

Borsa ve banka nemalandırma işlemleri, genellikle aracı kurumlar ve bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Birçok banka, yatırımcılara bu tür fırsatlar sunmaktadır. Nemalandırma işleminden faydalanmak için öncelikle Türk lirası cinsinden vadesiz yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Bu hesap sayesinde yatırımınıza faiz getirisi kazanmaya başlayabilirsiniz.

Borsada, fonlar, hisseler ve VİOP gibi araçlar üzerinden nemalandırma işlemi yapabilirsiniz. Benzer şekilde, bu araçları kullanarak nemalandırma işleminden faydalanmak için vadesiz TL hesabı açmanız gerekmektedir. Ayrıca borsada işlem yapmaya başlamak için talimat vermeniz de gerekecektir. Nemalandırma işlemleri konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili aracı kurum veya bankayla iletişime geçmek önemlidir.

Nemalandırma Nasıl Hesaplanır?

Nemalandırma hesaplaması, kullanılan finansal aracın türüne ve koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, spesifik bir nemalandırma türü için hesaplama yaparken ilgili formüllerin kullanılması gereklidir. Her banka, kendi hesaplama formülüne göre bir oran belirler ve bu orana göre hesaplama yapar.

Nemalandırma için tercih edeceğiniz banka veya borsa için araştırma yaparak nemalandırma oranlarını öğrenebilirsiniz. Hesaplamalar, basit faiz; bileşik faiz hesaplama, hisse senedi nemalandırma hesaplama ve vadeli mevduat hesaplama olarak dört farklı şekilde yapılmaktadır. Her hesaplama da faiz oranı değişmekle birlikte yatırılan paraya göre de farklılıklar oluşmaktadır. Dolayısıyla nemalandırma için istenilen miktarla birlikte ilgili kurum veya kuruluşlara başvuru yaparak güncel hesaplama ve faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.