Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır? - Oniki

Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Tahvil Nedir? Nasıl Alınır?

İçindekiler

Tahvil, yatırım ile ilgilenenlerin nedir sorusunu yönelttiği bir yatırım aracı olarak öne çıkar. Kamu veya özel kuruluşların, finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla değişken veya sabit faiz oranıyla borç verdiği bilinmektedir. Faizlerden vade sonunda belirli bir getiri beklenmektedir ve yazılı bir senet olarak öne çıkan tahviller bir nevi borçların senedidir.

Tahvil Nedir Ne İşe Yarar?

Tahvil denilen yazılı senetler, devlet veya özel kuruluşların bir borçlanma aracı olarak çıkardığı tahvili alanın borç veren, tahvili çıkaranın ise borç alan olduğu borç senedine denir ve tahvil alan taraf için finansman kaynağı sağlamaya yarar. SPK onayıyla çıkarılan tahviller, vadesi bir yıldan fazla olmak kaydı ile ana para ihtiyacını karşılayabilmek için belirlenen vadelerde piyasa katılımcısına sunulur.

Devlete ait borç senetleri, devlet tahvillerinin borç alan veya veren taraflardan birinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi (temerrüt) riski taşımaz. Ancak kuruluşların borç senetlerinde rist bulunur ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi istenir.  Her iki borç senedinde de yılda 2 defa (altı ayda bir) belirli bir miktarda faizi faiz getirisi sunar. Faiz getirileri, borç senedine sahip olan yatırımcıya elindeki senede göre ödenir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Tahvil Ne Demek?

Borç senedi veya tahvil, devlet ya kuruluşların finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla sabit veya değişen vade ve faiz oranlarından çıkardığı yazılı bir senede denir. Senet, belirtilen vade sonunda faiz getirisi sağlar ve tahvili alan taraf faiz getirisini alarak sabit getirili menkul kıymete sahip olur.

Kısaca borç alan ve borç veren arasında gerçekleşen yazılı senetler, borç alanın faiz getirisi olarak borç verene ödeme yaptığı menkul kıymete denir. Faiz getiri sabit olmakla birlikte altı ayda bir borç alan tarafından ödenir. Ancak borç alan tarafın vade süresi değiştirilebilir. Kuruluş açısından bakıldığında kısa süreli finansman açığı kapatılırken yatırımcı gözünden bakıldığında ise ana para vade sonunda teslim edileceği için faiz getirileri kâr olarak kalır.

Borç senetlerinin yatırımcı veya kuruluş tarafında birtakım faydaları ve avantajları bulunmaktadır: risk toleransı hesabını yapabilmek için içeriğimizi okumaya devan edin.

Tahvil Ne İşe Yarar?

Menkul kıymet statüsünde verilen yazılı senetler, satın alan taraf için satanın uzun vadeli faiz getirisinin alacaklısı olarak kâr payı ortağı olmaya yarar. Devlet, belediye veya kuruluşlar tarafından çıkarılabilen borç senetleri, önceden getirisinin hesabı yapılması açısından oldukça önemlidir.

Tahvili veren şirket kâr veya zarar üzerinde bir sorumluluğu olmasa da sabit bir getiri sağladığı bilinmektedir. Menkul kıymetler üzerinde ana paranın üzerine faiz getirisi getiren tahviller, yatırımcılar için kâr sağlarken kuruluşlara da finansman vermesi açısından önemlidir.

Ayrıca, tahviller sabit veya değişkenli faizli olarak satışa çıkarılabilir: sabit faizlilerde tahvilin çıktığı zaman bellidir ve değişmez. Ancak değişkenli tahvillerde faiz zamanla değişebilir: endeks ve hesaplama yöntemine göre açıklama yapılır.

Tahvil Faizi Nedir?

Tahvil faizi, 1 ile 10 yıl arasında değişen vade oranlarıyla vade süresi beklenmeden belirli faiz oranlarından alınıp satılır. Ana para ve faiz ödemelerinin yapıldığı borç senetlerinin faizleri de arz ve talebe göre değerlendirilir. Günlük, haftalık ve aylık olarak faizleri değişir. Özel sektör olarak adlandırılan borç senetleri, 1 yıldan uzun süreli olarak satışa çıkarılır: riskin boyutuna göre gelir de yüksektir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Devletin sunduğu borç senetlerinde ise 1 ile 10 yıl arasında değişen vadeler ve vadeye bağlı olarak faiz oranları uygulanır. Faiz oranları, kuruluşların borç senetlerinin aksine, belirli garantilerle girişimcileri korumaya aldığı için daha güvenilirdir. Vade süresince faiz oranının hangi aralıkla olacağı ve ne kadar getireceği belirlidir. Kuruluşlarda ise belirsizdir: kuruluşlar kâr veya zarar kavramlarını dikkate almaz.

Tahvil Nasıl Alınır?

Borç senetler, devlet, belediye veya özel kuruluşlar tarafından verilebilir ve borç alan taraf senetlerin şartları üzerinde de söz sahibi olabilir. Ancak, kamu kurumlarının sunduğu borç senetlerinin sıklıkla alındığı platformlar bulunmaktadır.

Borç senedi olarak bilinen tahvil nasıl alınır?

  • Devlet tahvilleri için devlet bankaları veya T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurularında yer alan platformlardan alınır.
  • Özel kurum veya kuruluşların tahvilleri, lisansı olan aracı yatırım kuruluşları üzerinden alınır.

Yatırımcı, risk toleransına göre devlet veya özel borç senetleri üzerinde karar kıldıktan sonra devlet bankalarından veya lisansı olan aracı yatırım kuruluşundan tahvil sahibi olabilir. Özel tahvillere yönelim olursa, aracı kurumun güvenilirliği ve sunduğu hizmetlerin dokümanına mutlaka bakılması gereklidir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.