Ziya Kızıltan - Oniki Sunumu - Oniki

Ziya Kızıltan – Oniki Sunumu

Ziya Kızıltan - Oniki Sunumu

İçindekiler

Ziya Kızıltan Oniki Hakkında Konuşuyor

Sunucu: Oniki Kurucu Ortağı ve CEO’su sayın Ziya Kızıltan alkışlarınızla geliyor.

Hoş geldiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

ZİYA KIZILTAN – Oniki / Kurucu Ortak & CEO: Değerli dostlarımız, değerli katılımcılar hepiniz hoş geldiniz. Sefalar getirdiniz. Çok teşekkür ediyoruz size. Bizim bu ikinci etkinliğimizde bizi yalnız bırakmadığınız ve bizimle birlikte olduğunuz için. Ve ayrıca bütün sponsorlarımıza da teker teker teşekkür ediyoruz. Onların desteği ve emeğiyle çok güzel bir program hazırladık sizlere.

E-ticaret sektöründe benim yaklaşık 10. yılım ve çalıştığım neredeyse tüm kurumlarda çalıştığım pozisyon gereği eğitimler, etkinlikler, aktiviteler, sponsorluklar ve eğitmenlikler yaptım. Katıldığım bütün organizasyonlarda bir derdim vardı; etkinliğe katılan firmaların da katılımcıların da o etkinlikten nasıl maksimum verimi alabileceği, nasıl daha faydalı etkinlikler yapabileceğimiz… Yıllarca aslında bu dertle dertlendim. Aynen Merve Hanım’ın da söylediği gibi bu pandemi hayatımıza girdiğinde bu teknoloji artık bizi dönüştürmeye, kitleleri, hepimizi dönüştürmeye başladığında dedim ki “ Artık bu teknoloji, etkinlik dünyasına, etkinlik endüstrisine el atmalı ve bu etkinlikleri daha keyifli, verimli hale getirmeli.”. Ve yaklaşık iki yıl önce başladı bizim bu taraftaki yolculuğumuz.

İki yıl önce pandemi bizi evlere kapattığında Türkiye’nin ilk dijital tanışma etkinliğini organize ettik, Oniki dakika markasıyla. Sevgili Ömürden Sezgin ile yaptık, mutlaka tanıyanlarınız vardır. Ve inanılmaz bir karşılık buldu. Herkes evinde otururken bir hafta, on günlük bir duyuruyla 29 ülkeden yaklaşık 4.500’ün üzerinde iş insanı online bir platformda bir araya geldi ve on iki dakikalık tanışmalar yaptık. İnanılmaz ticari değerler çıktı. Sonrasında tabii pandemi etkilerini azalttı, fiziksel etkinlikler başladı. Fiziksel etkinliklerin gücü apayrı… Bunları doğru bir kurguyla nasıl bir araya getirebiliriz, nasıl verimliliği arttırabiliriz diye kafa yormaya başladım ve aslında Oniki ortaya çıktı.

Baktığımız zaman hepimizin birtakım hayalleri var, ulaşmak istediğimiz noktalar var, hedeflerimiz var. Hepimiz bu hedefleri “Oniki”den vurmaya çalışıyoruz. Aslında Oniki’nin hikayesi de biraz burada ortaya çıkıyor. İş hayatında Oniki’den vurmak isteyenleri bir araya getirdiğimiz bir konsept oluşturmak istedik Oniki çatısı altında.

Peki Oniki’nin logosu ne anlama geliyor? Oniki’nin logosunun rengi Türk bayrağından geliyor, kırmızısı ve beyazı. Kırmızı dünyayı temsil ediyor ve yuvarlağın içerisindeki o beyaz bloklar da bir araya getirdiğimiz kişi ve kurumları sembolize ediyor. Aslında biz doğru insanları bir araya getiren ticari bir platform hayata geçirmek istiyoruz, oluşturmak istiyoruz. Bunu dijital dünyayla birleştirip bütün dünyaya ölçekleyebilecek bir model haline getirmek istiyoruz.

Merve Hanım’ın da en başta söylediği gibi çözdüğümüz en büyük problem bu. Biz zaman problemini çözüyoruz. Buradaki herkesin zamanı gerçekten çok kıymetli, iş insanlarının… Düşünün ne kadar başarılı olursak olalım, ne kadar varlıklı olursak olalım bırakın bir günü, bir dakikayı bir saniyeyi bile satın alamayız, geriye çeviremeyiz. Bazen iş hayatında doğru bir kontakla tanışmak için yüzlerce kilometre uçuyoruz; belki onlarca kişiyle öğle yemeği, akşam yemeği yiyoruz; fuarlara katılıyoruz, on binlerce lira para harcıyoruz sadece doğru bir bağlantıyla işimizi bir sonraki seviyeye çıkartabilmek için.

İşte biz bugün sizi, bu salonun içerisindeki en doğru Oniki kişiyle bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Yani size belki de onlarca görüşmede, onlarca gün ve ciddi rakamlar harcayarak elde edeceğiniz kontakları tek bir noktaya getirdik ve sizin aslında parayla satın alamayacağınız bir şeye ulaşmanızı, elde etmenizi sağlıyoruz, zaman kazanmanızı sağlıyoruz. Bunu da arka tarafta yapay zekayla sağlıyoruz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Belki bilirsiniz bunu şimdiye kadar dernek toplantılarımızda hep manuel yapıyordum. Hatta geçen de bir dernek toplantımız vardı. Buradaki arkadaşlarımızdan biriyle şakalaştık. Birbirleriyle tanışması gereken insanlar var ama birbirlerinden haberdar değiller. Hemen tutuyorum kolundan, “Ahmet bey, sizi Mehmet beyle tanıştırmalıyım. O şöyle yapıyor, siz de böyle yapıyorsunuz. Güzel bir işbirliği çıkabilir.” diyorum. Bunu yıllarca manuel yaptım, şimdi artık yapay zekayla yapıyoruz.

Etkinliğe katılmadan önce doldurmuş olduğunuz başvuru formlarında aldığımız o bilgiler sayesinde sizin nelere ihtiyacınız olduğunu, neler yaptığınızı ve kimlere bunu sunmanız gerektiğiyle alakalı bilgileri aldık. Aslında yapay zekamızı biraz besledik sonrasında da en doğru insanları çıkartıyoruz karşınıza. Bunu yaparken de zamana çok dikkat ediyoruz. Az sonra göreceksiniz bizim etkinliğimizdeki bütün sunumlar 12 dakikayla sınırlı. Burada mesela benim 12 dakikalık sınırımı da başlatabiliriz. Bu da ısınma turu olmuş olsun. Hatta başladı galiba bakın 8 dakikaya düşmüş bile benim 12 dakikalık sunumum.

Devam edelim… Sonrasında bunu hybrid yapıyoruz. İşin en güzel kısmı bu… Fizikselde aramıza katılamayan dostlarımız var şu anda Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından 400’ün üzerinde insan bizi izliyor. Nasıl ki fizikseldekileri kendi aralarında tanıştıracağız, online’da bizi izleyenler de kendi aralarında tanışıyor olacaklar. Hybrid bir modelle bütün dünyaya ulaşıyoruz.

Aslında biz dünyanın dört bir tarafına dağılmış olan Türk iş insanlarını bir araya getiren ticari bir platform Diasporanın ticari buluşma noktasını inşa ediyoruz birlikte, geleceğe yönelik.

Peki bunu e-ticaret, e-ihracat dikeyinde mi yapacağız? Bu bir başlangıç ve bu bir roadshow’a dönüşecek. Anadolu’ya gideceğiz hep birlikte. Ticaretin kalbinin attığı şehirlere dokunacağız markalarımızla.

Ama farklı konularda da talepler var. Örneğin, biz ilk etkinliğimizi yaptıktan sonra bir anket yaptık; “Bir sonraki etkinliğimiz hangi dikeyde olursa katılmak istersiniz?” dedik. En çok puanı networking başlığı aldı. Yani hiçbir dikey olmaksızın iş insanlarının bir araya gelip tanışmak istediği etkinlikler olsa katılmayı istiyor katılımcılarımız. Daha sonra Fintech, Metaverse, Startup ve Gayrimenkul tarafıyla alakalı dikeylerde etkinlikler yapmayı planlıyoruz önümüzdeki günlerde.

Şunu oturtmak istiyoruz aslında; Oniki’nin bir eventine katılan bir katılımcımız eğer Oniki’nin düzenlediği Metaverse eventi varsa faydayı ve verimi bildiği için, konu ilgisini çekiyorsa mutlaka oraya katılmak isteyecek. Gayrimenkul ilgisini çekiyorsa mutlaka oraya katılmak isteyecek. Bunu da partnerlerle birlikte yapacağız, hepsini biz yapmayacağız. Önce ülkemizde, sonra globalde de bu etkinliklerimizi ölçeklemek istiyoruz.

Bunun yanında, biliyorsunuz, pandemi hayatımıza canlı yayınları, webinarları kattı. Biz şimdi önümüzdeki günlerde webinar2.0’ı lanse edeceğiz. Nasıl? Geliştirdiğimiz bu teknoloji, webinarları bir sonraki seviyeye taşıyor. Oniki.net üzerinden bizi canlı izleyen, webinar yaptığımızda izleyen kitleyi biz kendi aralarında tanıştırma alt yapımız var, teknolojimiz var. Yani artık interaktif ve yeni insanlarla tanışabildiğimiz webinar serilerine başlayacağız. “Master Talks” adıyla yapıyor olacağız bunu.

E-ticaret, e-ihracat dikeyi; bugün İstanbul’dayız. İlkini 20 Haziran’da yapmıştık. 29’unda Kayseri’deyiz hep birlikte. Kayseri Ticaret Odası’nın liderliğinde yapıyor olacağız bunu. 27 Aralık’ta İzmir’deyiz. 2023 planımızı çıkarttık, markalarımızla görüşüyoruz, onların önceliklerini alıyoruz. 2023’te de İstanbul, yaklaşık senede belki iki, belki üç kere olmak kaydıyla hep birlikte yine Anadolu’yu geziyor olacağız firmalarımızla.

Bugün bu etkinliğe katılan herkes uygulamasını indirdi. Hem IOS’ta hem Android’de. Uygulamalarımızı indirdik ve sorularımızı cevapladık. Bizi onlineda izleyenler ya da şu anda izleyen arkadaşlar, uygulamasına girdiğinde hemen “canlı etkinlikler” butonuna tıkladığında orada etkinlikle alakalı bir “check in” butonu görecek, şu anda. Hatta ben az önce baktım 50 kişi onu fark etmiş, check in yapmış.

Hemen uygulamamızı açarsak “canlı etkinlik” bölümüne tıkladığınızda, etkinlik check ini yaptığınız anda biz sizin salonda olduğunuzu anlıyoruz ve etkinliğe kaydınızı, kaydınızı demeyelim de önümüzde yapacağımız eşleşmeler için hazır olduğunuzu bize bildirmiş oluyorsunuz. Onlinedaki arkadaşlar bunu yaptı bile. Ama salondaki arkadaşlarımızın bunu yapmasını bekliyoruz. Bakın hemen şurada, sağ ve soldaki ekranlarda gördüğünüz gibi check in işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Sonrasında sunumları bitirdikten sonra, sponsor firmalarımızın keynote sunumları bittikten sonra sizlere iki tane soru gelecek yine uygulamanız üzerinden. Aynen bu örnekte gördüğünüz gibi bu sorulara cevaplar veriyor olacağız. Vermiş olduğumuz cevaplar aynı zamanda bize puanlar kazandıracak arka tarafta. Etkinliği sonunda çok güzel ödüllerimiz var. Yaklaşık 100 bin lira değerinde. Ödülleri dağıtacağız. Ödülleri almanın şartı da var az sonra bahsedeceğim ben onlardan.

Eşleşmelere geçmeden önce, sponsor sunumlarımızdan sonra tanıdıklarınızı seçmenizi isteyeceğiz. Dışarı çıkıp her girdiğimizde size bir kere tanıdıklarınızı seçtireceğiz ki karşınıza eşleşmelerde tanıdığınız birini getirmeyelim. Bizim algoritmamız bilmiyor sizin kimi tanıdığınızı, sizin bize bunu öğretmeniz lazım. Fizikselde ve onlineda herkes bunu seçtiğinde algoritmamız bir daha çalışacak ve sizi tanımadığınız en doğru insanla bir araya getirecek. Ve B2B eşleşmelere geçmek için de her seferinde check in yapmanızı isteyeceğiz çünkü salonda olduğunuzu ve hazır olduğunuzu teyit etmemiz lazım. Aksi takdirde eşleştirirsek ve siz dışarıda olursanız karşınızdaki kişinin masası boş kalacak onun vaktini boşa harcamış oluruz. Mutlaka her seferinde bir check in yapmanızı isteyeceğiz.

Check in sonrasında fizikseldeki arkadaşlarım aynen bu ekranlarda gördüğünüz gibi bir masa yönlendirmesi çıkacak. Diyecek ki; 1 numaralı masaya gidin, 5 numaralı masaya gidin, 10 numaralı masaya gidin. Orada yaklaşık 2-3 dakikamız var. Herkes kalkacak, yerlerimizi değiştireceğiz ve tanışacağımız arkadaşla olacağımız masaya oturacağız. Yani bugün sizi hop oturtacağız, hop kaldıracağız. Yerinizde duramayacaksınız. On iki farklı sandalyeye oturtacağız sizi. Çok keyifli, çok eğlenceli olacak. Yani zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız, öyle söyleyeyim size.

Çünkü bir etkinlikte aradığınız her şey burada var, dışarıya çıkmanıza gerek yok. En doğru sunumlar, en kısa içerik, en faydalı içerik ve en doğru insanlar. Hepsini burada size getirmiş olduk. Bu tanışma seansları 6 dakika sürecek. Önerimiz şu, üç dakika siz konuşun, üç dakika karşı taraf konuşsun. Burada amaç işi bağlamak değil, gelecekte ticari bir fırsat olur mu olmaz mı onu anlayabilmek. Kartvizit alışverişi yapmanıza gerek yok, tüm iletişim bilgilerini uygulama üzerinden, tanıştığınız kişiler bölümünden görebiliyorsunuz. Daha sonra onların bütün bilgilerine erişebiliyor olacaksınız. Etkinlik sonrasında bir toplantı organize edip ticari işbirliklerinizi başlatabilirsiniz.

Sizden bir ricamız var; buradaki ticari işbirliklerinizin başarı hikâyelerini lütfen bizlerle de paylaşın. Biz de ilham olalım, Oniki’nin ortaya çıkardığı değerleri çevremizdekilerle bizler de rahatlıkla paylaşalım.

Sonrasında tanışma seansı bittikten sonra, herkesin bir değerlendirme yapmasını isteyeceğiz. Uygulamadan bir değerlendirme ekranı gelecek. Üç soru…

Birinci soru şu: Eşleşmeyi nasıl buldunuz? Her iki taraf da buna cevap veriyor olacak. Bu arada birbirimizin verdiği cevapları görmüyoruz, merak etmeyin. Ben de 5 yıldız verdim, siz de 5 yıldız verdiniz; algoritma şunu anlıyor, bu iki profil birbiriyle tanışmalı ve benzerlerini ben tanıştırmalıyım, bunu öğrenmeye başlıyor. İkimiz de 1 yıldız verdiğimizde bu sefer birbirimizle tanıştırmamaya gayret ediyor algoritma. Yani her geçen gün daha iyi, daha iyi, daha iyi eşleşmeler yapan bir konsept haline geleceğiz. Amaçlarımızdan, vizyonlarımızdan biri de dünyanın en iyi ticaret eşleştirmelerini yapan bir platform inşa edebilmek birlikte.

İlk sorudan sonra ikinci ve üçüncü soru da karşınızdaki kişinin zamanı ne kadar iyi kullandığı, ne kadar profesyonelce yaklaştığı gibi sorular olacak. Bunu da şöyle düşünebilirsiniz; nasıl bir taksiye bindiğimiz zaman biz taksi şoförünü puanlıyoruz, taksi şoförü de bizi puanlıyor ya, reytingimiz oluyor, buradaki puanlar da etkinlik sonunda bize fayda sağlıyor. Aklınızda olsun ama karşı taraf bu puanları görmüyor, buraya dikkat edelim.

Sonrasında bir öğle yemeğimiz olacak, bir tane de cafe aramız olacak. O aralarda stand ziyaretleri yapabilirsiniz. Hatta burayı da teşvik etmek adına standlara birer tane karekod yerleştirdik, önünüzde gördüğünüz numaralara benzeyen. Standlara gidip aynen bu örnekte olduğu gibi önce karekodu okutup telefonunuzdan, sonra standdaki kişiyle bir tanışma seansı başlatırsanız ekstra puan kazanıyorsunuz, bu puanlar da yine etkinliğin sonunda size ödüller kazandırıyor olacak.

Peki bu ödülleri nasıl kazanıyor olacağız? Bütün kazanılan puanlar toplanacak, etkinliğin sonunda bir leadersboard oluşuyor. Buna herkes katılabiliyor yani sponsor olan firmalarımızın çalışanları da katılabilir, buradaki herkesin katılabileceği bir yarışma bu. Açıyoruz, en yüksek puan sıralamasına göre bakıyoruz. Bu ödülleri alabilmeleri için salonda olmaları gerekiyor, yani atıyorum Ziya Kızıltan 1. oldu, soruyoruz “Ziya Bey salonda mısınız?” yok. O zaman kaybetti, 2.ye geçiyor sıra, Mehmet bey varsa Mehmet Bey’i alıyoruz. Sahneye on iki tane kutu çıkartıyoruz. Bu on iki kutu içerisinde on iki tane özel hediyemiz var. Ve istediği kutuyu açıyor –bunu da şeye benzetiyorum ben, Acun’un bir programı vardı, Var mısın Yok musun gibi, böyle keyifli oluyor- kendi hediyesini kendisi seçiyor ve içerisinden ödülünü alıyor. Ve on iki tane ödülü de burada birlikte dağıtmış oluyoruz.

Özetle; bugün size şimdiye kadar hayatınızdaki en verimli ve en keyifli etkinlik deneyimini yaşatıyoruz.

Tekrar ayağınıza sağlık, çok ama çok teşekkür ediyorum.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.