Online Konferans Sırasında 6 Farklı Network Oluşturma Yöntemi

Online Konferans Sırasında 6 Farklı Network Oluşturma Yöntemi

Online Konferans Sırasında Network Oluşturma Yöntemleri

İçindekiler

Sözlükteki tam karşılığı ile network, iki veya daha fazla bilgisayarın kablolu veya kablosuz bir şekilde birbirine bağlanarak veri alışverişinde bulunması anlamına gelmektedir ve network oluşturmanın pek çok yöntemi vardır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan network’ün en büyük örneği, hayatımızın her alanında kendine bir şekilde yer bulan internettir. Sosyal ve iş yaşamında kullanılan anlamıyla ise network oluşturmak karşılıklı olarak birbirine fayda sağlamak amacıyla iş hayatındaki profesyonel kişilerin ve çalışanların, potansiyel müşterilerle ilişkilerini geliştirmesi anlamına gelmektedir.

Sanal Etkinliklerin Kurumsal Açıdan Önemi

Pandeminin başlangıcıyla birlikte kurumsal firmalar başta olmak üzere serbest çalışanlar, üniversite etkinlik organizatörleri, eğitmenler gibi pek çok farklı sektör ve alandan birçok kişi sanal etkinlikler düzenlemeye başlamıştır. Birbirlerine kilometrelerce uzakta olan yüzlerce kişinin aynı çatı altında buluşabildiği bu etkinlikler, katılımcılar arasındaki etkileşim ve ilişkiyi diri tutmak, kurumsal firmanın faaliyetlerine aktif bir şekilde devam edebilmesini sağlamak ve müşteri profilini geliştirmek başta olmak üzere pek çok farklı amaca hizmet etmektedir.

Firmalar, hem erişim kolaylığı hem de daha fazla kişiye ulaşıp network oluşturmak adına sanal konferanslara ve çevrimiçi etkinliklere günden güne gittikçe artan bir önem vermektedir. Online etkinlikler ve sanal konferansların gittikçe yaygınlaşması ve girişimci network ağı oluşturmak adına sağlam bir yol olduğunun iş yaşamında daha da belirginleşmesi, büyük ya da küçük fark etmeksizin çoğu kurumsal firmayı sanal ortamda var olmaya karşı cesaretlendirmekte ve bu yönde adımlar artırmaktadır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Network Oluşturmak İçin En Etkili Yöntemler

Online konferans vermek, alanla ilgili profesyonel ve kurumsal sektörde ilerlemiş kişileri birleştirmek ve etkileşime sokmak için en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Online konferans esnasında katılımcıları birbirleri ile iletişime geçirmek, fikir alışverişi sağlamak, konferansın temasını oluşturan konu üzerinde farklı alanlardan farklı kişilerin yorumlarını ve düşüncelerini paylaşmak, beyin fırtınası gerçekleştirmek network ağını genişletmenin birincil yollarından biridir.

Kurumsal hayatta online konferans vermeye yeni başlayan kişilerin aklına, konferansı nasıl yöneteceklerine ve kısıtlı bir süre içerisinde network oluşturmayı nasıl sağlayacaklarına dair sorular takılabilmektedir. Bu blog yazımızda online konferans esnasında network ağını en etkili şekilde genişletmeye yarayacak birden fazla yöntemi derledik.

Toplantılar Planlama

Online konferanslara dair en önemli ve kritik noktalardan biri, online konferans sonrası toplantılar planlamakta yatmaktadır. Sanal ortamda gerçekleşen konferans, toplantı ya da etkinliklere katılım gösteren kişilerin öncelikli amaçları arasında kendi alanlarında faaliyet gösteren farklı kişileri tanıma imkanı bularak network oluşturmak istemeleri yer alır. İyi bir etkinlik organizatörü olmak demek, katılımcıların isteğine uygun planlamalar yaparak takvimde incelikli bir şekilde planlanmış toplantılar oluşturmak ve katılımcıların kendilerine en uygun ve bağlantılı gördüğü toplantılara katılımını sağlamak demektir. Etkili bir şekilde organize edilmiş toplantılar, potansiyel katılımcıların ve profesyonellerin dikkatini çekerek gelecek online konferans organizasyonlarına yönelik ilgi ve katılımı da arttırabilir.

Network Alanları

Yaratıcı ve disiplinli bir organizatörlük, kendi alanınıza dair gerçekleştirdiğiniz online konferanslara katılım gösteren kişileri en iyi şekilde nasıl etkileşime ve paylaşıma sokabileceğinizi keşfetmekte yatmaktadır.

Bunun en etkili yöntemlerinden biri, gerçekleştirdiğiniz online konferansın sonuna katılımcıların hangi sektörlerden geldiğini, hangi konulara ilgi duyduklarını, hangi amaçla düzenlenmiş olan online konferansa katıldıklarını ölçen minik bir anket uygulamak olabilir. Böylece, arama çubuğunda bahsi geçen konuya ilgi duyan ve amaçlar açısından paralellik gösteren yeni kişileri çekebilir ve katılımcılarınızı arttırarak network ağı oluşturabilir ve genişletebilirsiniz.

Sohbet Odaları

Sohbet odası oluşturmak, online konferans esnasında katılımcılarınızı en aktif ve etkili şekilde iletişime sokarak birlikte etkileşime girmelerini sağlayacak en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Online konferans esnasında kullandığınız platform üzerinde ayrı bir sohbet odası açarak katılımcıları bu odaya yönlendirebilir, konuşulan konu üzerine yapmak istedikleri katkıyı görmek istediğinizi söyleyerek insanları paylaşım yapmaya teşvik edebilir, katılımcıların pozitif ya da negatif olabilecek düşünce ve yorumlarını dinleyerek online konferans sisteminizi nasıl daha iyi bir hale getireceğiniz üzerine farklı fikirler edinebilirsiniz.

Birbirlerinin fikirlerini dinlemeye olanak bulan katılımcılar, bu sohbet odasının sağladığı imkanlar sayesinde alana dair farklı kişiler tanıyabilir, onlarla iletişim kurabilir ve böylece katılım amaçları arasında yer alan network oluşturma amacını da gerçekleştirmeye imkan bulabilirler. Tartışılan konu üzerine fikir belirtmek isteyen alanın önde gelen uzmanları, bu sohbet odası sayesinde fikirlerini paylaşabilir ve online konferansın daha dinamik bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilirler. Birbirlerinin yaptığı yorumlara katılan ve fikir birliğine varan katılımcılar, bu sayede alanda bulunan pek çok farklı kişi ile birlikte etkileşime geçerek yeni bir kişiyi daha kendi network ağına kazandırabilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Sanal Lobi

Tıpkı sohbet odaları gibi aktif bir iletişim ve etkileşime olanak sağlayan sanal lobi, online konferans esnasında etkinliğe katılım gösteren kişilerin iletişim kurarak fikir alışverişi yapmalarına ve bağlantı ağlarını geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Sanal lobi sayesinde katılımcılar, online konferans başlamadan önce konferansın içeriği ve bağlantılarına dair bir fikir edinebilir, konferansın organizatörleri ve konferansı yönetecek olan konuşmacıların iletişim bilgileri ya da sosyal medya hesapları gibi bilgileri görüntüleme imkanı bulabilir.

Sosyal medya üzerinde var olan hesapları sanal lobide tek tek sıralayarak göstermek, katılımcıların bahsi geçen firmaya nereden ve nasıl ulaşabileceğini bilmesi ve sonraki etkinliklere de katılım göstermesi açısından oldukça önemlidir. Böylece sanal lobi sayesinde firma ve kurumlar kendi reklamını yapabilir, katılımcıların gözünde profesyonellik ve itibarlarını etkili bir biçimde arttırabilir.

Oyunlaştırma

Online konferanslar, iş hayatına farklı bir bakış açısı ve etkinlik getiren, oldukça kullanışlı ve etkili bir network oluşturma yöntemidir. Ancak online konferans düzenlerken dinamik bir bakış açısına sahip olmak, online konferansı farklı yöntem ve yollarla renklendirmek daha fazla katılımcı çekmek ve ağ oluşturmak için gerekli olan özellikler arasında yer alır. Bunun en etkili ve iyi yollarından biri, online konferansı oyunlaştırma yoluyla çeşitlendirmekten geçmektedir.

Online konferans esnasında katılımcıların aktifliğini en iyi şekilde yükseltme yollarından biri, oyunlaştırma etkinliğidir. Oyunlaştırmaya başvurmak, online bir etkinliği düzenlemenin eğlenceli ve dinamik olan farklı yöntemlerini network ağına gösteren; katılımcıların katılım göstermeye dair kaygılarını en aza indirerek, onlara rahat bir şekilde etkileşim olanağı sunan oldukça iyi bir seçenektir.

Oyunlaştırma sayesinde online konferansınızda olan katılımcıların dikkati daha fazla konunun ve konuşmacıların üzerinde toplanacak, iletişim ve etkileşimi eğlenceli bir şekilde gerçekleştirerek network oluşturma konusunda doğal bir şekilde yardımcı olacaktır.

Canlı Anketler/Soru-Cevap Oturumları

Online bir konferans sonunda, katılımcıların konferansa dair geri bildirimlerini almak ve geliştirebilecek özelliklerin üzerinde durmak gelecek online konferansları geliştirmek açısından önem teşkil etmektedir. Soru-cevap kısmı sayesinde, konuşmacılar ve katılımcılar etkileşime geçer ve farklı fikirlerle beyin fırtınası gerçekleştirerek faydalı bir tartışma ortamı sağlayabilir.

Fikir alışverişinin artması ve birbirinden farklı birçok kişinin konuşmaya olanak bulması, network oluşturmak için uygun bir ortam sunarak farklı kişilerin etkileşime geçmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

Önceki yazımıza https://oniki.net/amazonda-satis-yapmak/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.