Hakan Gerin - Yuppion Sunumu - Oniki

Hakan Gerin – Yuppion Sunumu

Hakan Gerin - Yuppion Sunumu

İçindekiler

Hakan Gerin Yuppion Hakkında Konuşuyor

HAKAN GERİN – Yuppion / Founder: Evet, sadece 8 dakika öyle mi? Ziya Bey beni iple aşağı indirecekti ama indirmedi.

Arkadaşlar toplantı bitti mi? Yoksa durduralım süreyi. Çünkü önemli konular konuşacağız. Online ticaret yapmak istersiniz, bir de dünyaya açılmak istersiniz. Bunu biz nasıl yapıyoruz? Evet, bu çok önemli bir şey… Ama şu an hali hazırda başlayan var mı, bunu yapan var mı ve sizlerle birlikte burada üretici varsa, satıcı olmak isteyen varsa onlarla birlikte ne yapabiliriz aslında en çok konuşmak istediğim konu bu. Tabii bunu sahnede konuşamayız, standımızda konuşacağız. Yuppion olarak yaka kartlarına sponsor olduk. Bizim enerjimizi hissetmenizi istedik, bundan dolayı sponsor olduk. Öyle değil mi Ziya Bey? Nereye gittiniz Ziya Bey? Tamam.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Şimdi, Etsy’de satıcı olan var mı? Yok mu? Koca salonda Etsy’de satıcı olan yok. Olmak isteyen var mı? Olmak isteyen de 3-4 kişi var. Tamam. Arkadaşlar, Etsy’yi bilen var mı? Tamam, gene az. Peki, tamam, tanıtalım biz de Etsy’yi size…

Arkadaşlar Etsy; Amerika menşeili, 2005 yılında Amerikalı üreticiyi, küçük işletmeleri, desteklemek ve onları dünyaya açmak için kurulmuş bir satış platformu. Ama tabii ki geldiğimiz noktada artık tek bir panelden dünyaya açıldığınız bir platform haline geldi ve tek kanaldan dünyaya bütün ürünlerinizi servis edebileceğiniz hem en mantıklı hem de en hızlı satış kanalı diyebiliriz aslında Etsy için.

Biz Etsy’de ne yapıyoruz, hemen 1 dakika da bundan bahsedeyim size. Etsy’de biz, satış yapmak isteyenlere kendi üretim atölyelerimizde 4 kategoride sorunsuz bir şekilde üretim yapmayı hedefliyor, sorunsuz bir şekilde de lojistik sunmayı hedefliyoruz. Biz yılda 200 bin paket kargo çıkıyoruz Etsy’de ve bu paketlerin %80’i kişiselleştirilmiş ürün. Bunu şundan dolayı söylüyorum; Etsy’de kişiselleştirilmiş ürün bolca satabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ürün üreten var mı aranızda? Tamam, standda niye görüşmüyoruz o zaman? Standda sizinle görüşelim, olur mu? Birlikte neler yapabiliriz konuşalım.

Arkadaşlar Etsy bugün geldiğimiz noktada Türk üreticisinin 70 bin satışçı sayısını geçtiği bir platform. Ama bu 70 binden 4 bin kişi burada her gün sipariş alabilir pozisyonda. Yani aslında 4 bin kişi demeyeyim, 4 bin mağaza diyeyim. Belki kişi sayısı binlerde belki de daha aşağıda çünkü bilgi eksikliğimiz çok fazla. Nasıl hareket edeceğimizi de bilemiyoruz. Çünkü bununla alakalı gerçek kaynak yok.

Kaynak sunanlara bakıyorum, mağazalarını inceliyorum, e satış da yapamamış. İki tane satış yapmış, bakmış olmuyor biraz da ağzı laf yapıyorsa ben danışmanım demiş çıkmış piyasaya. Ama biz Etsy’de nasıl satış yapılır konusunda da yeni dönemde harika bir eğitim çıkartacağız. Baştan sona, sıfırdan… Bir mağazayı da göstereceğiz. Mehmet Bey Amazon’da harika noktada, Etsy mağazasını da bizimle birlikte açmıştı. Biz onunla “sıfırdan bir milyona” serisi yaptık. Bugün onu da tamamlamış durumdayız. Birazdan fotoğrafımızı da paylaşacağız. Oradaki yükselişi de sizlere anlatacağız.

Bugün bizim istediğimiz şey şu, “Türkiye’de üretim yapan bir güçsen, hedefin dünyaya da açılmaksa Etsy’de olmalısın.” diyoruz. Ama burada Etsy’de olmalısınız derken de tek bir çatı altında hareket edebileceğimize inanıyoruz. Bunun için de Yuppion’u kurduk. Aslında Yuppion kuruluydu ama Yuppion ismi henüz yeni geldi. Startupımız bugün geldiği noktada 3. ismi. Global ismiyle çıktı.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Şimdi biz şunu yapacağız arkadaşlar sizlere; Etsy’de mağaza kurmak istiyorsunuz, ürününüz yok, nasıl satış yapacağınızı bilmiyorsunuz… Biz de size diyoruz ki “Gelin, ürünlerimiz var. Yatırım bütçenizi de getirin. Size, seçeceğiniz herhangi bir kategoride ürünlerinizi hazırlayacağız. Ürünlerinizi fotoğraflayacağız, Etsy’de mağazanızı kuracağız. Mağazayı kurduktan sonra da Etsy mağazanızı nasıl yöneteceğinizi öğreteceğiz. Siz mağazanızı yöneteceksiniz, siparişleriniz geldiğinde otomatik olarak bizim üretim atölyelerimize inecek. Üreteceğiz, paketleyeceğiz, kargoya vereceğiz ve göndereceğiz. Stok yok, stok maliyeti yok, hiçbir şey yok.”.

Ürünlerimizin hepsini sıfırdan üretiyoruz, iki gün içerisinde kargoya veriyoruz, üç günde Amerika’ya teslimat yapıyoruz. Kargo lojistik operasyonumuzu da Shipentegra ile birlikte yapıyoruz. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Burada yoklar ama belki bir sonraki etkinlikte onları da burada tanıma fırsatı bulursunuz.

Şimdi arkadaşlar peki şunu yapabilir miyiz? Biz standda satış yapmak isteyenleri alsak, üretim yapanları da alsak onlarla da Oniki ismi altında bir etkinlik yapsak… Biz satıcı yetiştirmek istiyoruz. Ve gerçekten bu işi tam zamanlı görmek isteyen arkadaşım varsa lütfen standımıza gelsin, biz ona mağaza açılışı yapacağız. Bir tane mağaza açılışı hediye veriyoruz burada belki ama ben birçok arkadaşıma herhangi bir ücret de almadan mağaza açılışı yapacağım.

Dört kategoride, bu kategoriler takı, altın takı, gümüş takı, halı, ahşap kategorisi ve bir de deri kategorisinde satış yapmak isterseniz Etsy’de, gelin ben size gerçekten inanacağım. Biz onunla tam zamanlı bir iş yapacağımıza inandığım arkadaşlarıma Etsy’de mağazasını kuracağız ve teslim edeceğiz. Nasıl yönetileceğini de öğreteceğiz. Stoksuz bir şekilde mağazasına sipariş geldiğinde üretip, paketleyip, kargolayıp, göndereceğiz.

Bunu da niye yapıyorum, Ziya Bey, Oniki’de başarı öyküsü yazmak için… Worldef’te bolca yazdık. Artık Oniki’nin de etkinliklerinin neredeyse tamamında Yuppion olarak olmak istiyoruz çünkü bu fikri çok sevdik. Bu fikre umarım hepimiz alışabiliriz. Gelişimiyle de birlikte daha sağlıklı, daha doğru birleşmeler yaşanabilir.

Ticareti hayatımızın içerisinde görüyoruz. Birçok doğrumuz var, birçok yanlışımız var. Ama en doğrunun bizim için ne olduğunu düşündüğümüzde eğer onlineda da ticaret yapıyorsak bir de ihracat yapıyorsak son tüketiciyi memnun edecek doğrulukta hareket etmek olduğunu gördük ve kurduğumuz sistemde bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Nasıl gidiyor, güzel gidiyor mu mağazamız? Tamam. Burada birçok arkadaşım da var. Hem onlar bizden hizmet alıyor hem biz onlardan hizmet alıyoruz.

Yani Etsy’de satıcı olmak istiyorsanız bekliyorum. Başka da bir şey demiyorum. Beni de 8 dakikaya sıkıştırdınız, anlatacağım her şeyi unuttum. Ne geliyorsa bir sonraki kelimeyi ne diyeceğimi bilemeyerek konuştum. Hepinize teşekkür ediyorum, görüşürüz.

 

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.