2024 Yılının İzlenmesi Gereken En İyi Dizileri - Oniki

İzlenmesi Gereken En İyi Diziler

İzlenmesi Gereken Diziler

İçindekiler

En iyi diziler listesine göz atmadan yeni yıla girmeyin. Yılın en çok izlenen mini dizileri, dönem dizileri veya teknolojiden güç alınarak oluşturulan olağanüstü görselli diziler sizi bekliyor. Listede yer alan diziler, yıl içerisinde yapımına başlanan ve yeni çıkmış dizilerdir. En çok izlenen beğenilen ve yüksek oylama ile 10’a yakın puan alabilen etkileyici yapımlar, içeriğimize konuk olmuştur.

Mısırınızı, çerezinizi ve içeceğinizi hazırlamadan en iyi olarak öne çıkan diziler listesine geçmeyin çünkü sizleri ekran başına kitleyecekler!

2024 Yılının Yerli ve Yabancı En İyi Dizileri

Yerli ve yabancı yapımlardan en iyi diziler, büyük projelerde irili ufaklı bütçelerle desteklenmektedir. Yerli izleyemem diyenler yabancı yapımları, yabancı istemiyorum diyenler ise yerli yapımlarla ekran başına kitlenebilir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, her yeni film veya dizinin insan hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu şu sözlerle vurgular.

“Her yeni film hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor.”

Nuri Bilge Ceylan

İyi bir yönetmenin iyi bir senaryo ile başyapıt üretebileceği tezinden yola çıkarak yılın en iyi yerli ve yabancı dizileri listesini derledik. Oniki’nin perspektifinden bu sene çıkan yerli ve yabancı yapımların yer aldığı en iyi diziler.

 • Silo
 • Şahmaran
 • Ya Şok Seversen?
 • The Walking Dead: Darly Dixon
 • Yaratılan
 • Beef
 • Copenhagen Crowboy
 • Continental: John Wick Dünyasından
 • Depp v Heard
 • Yabani
 • The Ark
 • Sleeping Dog
 • The Consultant

Silo: Kıyamet Sonrası Dünya Ne Olur?

Küresel ısınmanın ve doğal kaynakların tükenmesinin yarattığı felaketler, insanlığı, biyoteknoloji ve genetik mühendislik gibi alanlarda yeni çözümler aramaya zorlamıştır. Bu çerçevede, Silo adı verilen devasa, otonom gıda üretim tesisleri, insanların hayatta kalma mücadelesinde kilit bir rol oynamaktadır. Siloların otomasyonu ve kontrolünün, insani değerlerin ve özgürlüklerin aşındığı bir dünyaya yol açtığı sorgulanır.

Kıyamet sonrası dünyada oksijen ve yaşam biterse Silo gibi bir yeraltı sığınağında yaşayabilir miydiniz?

Şahmaran: Türkiye’nin Twilight’ı

Yönetmen Umur Turagay tarafından yapılan Şahmaran, Burak Deniz; Serenay Sarıkaya ve Mert Ramazan Demir gibi yıldız bir kadroyla Netflix ekranlarına çıkmıştır. Oldukça cesur sahneleriyle gündem konusu olan Türk yapımı internet dizisi, genç öğretim görevlisi Şahsu’nun Adana’ya yolculuğu ve burada yaşadığı olayları temel alır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Şehre adım attığı anda dikkatleri üzerine çeken Şahsu, gizemli bir topluluğun ve eski bir efsanenin içinde kendisini bulur. Bu esnada tanıştığı Maran adındaki genç adam, Şahsu’nun hayatında dönüm noktası olacak bir olayı tetikler. Anadolu’nun köklü efsanesi Şahmaran’ın kökenlerini keşfederken, Şahsu ve Maran’ın yaşamlarındaki dönüşümlere tanık oluyoruz.

Ya Çok Seversen?

Kerem Bürsin hayranlarına Ya Çok Seversen dizisi ile müjdeyi bir de Oniki olarak biz verelim. Dizi, Kerem başrolünde oldukça farklı konulara odaklanmaktadır. Yıllarca yurt dışında yaşayan Ateş, babasının ölümü üzerine yıllar önce terk ettiği İstanbul’a geri dönmek zorunda kalır. Şehirde ailesini ararken, sahte gelin Leyla ile karşılaşır, ancak aralarındaki çekime rağmen Leyla’nın attığı bir tokatla ayrılırlar.

Ateş, babasının vasiyeti açıklandıktan sonra dönüş planları yaparken, beklenmedik bir sürprizle karşılaşır. Babasının sadece kendisine değil tüm aileye bıraktığı bir sır ortaya çıkar. Ateş, mirastan vazgeçmeyi göze alarak vasiyeti reddeder, ancak geçmişle ilgili öğrendiği bir sır kararını değiştirir.

The Walking Dead Darly Dixon: Filmden Karakter Hayatı

The Walking Dead dizisini duymayan sağır sultan kalmadı ancak dizi içerisindeki Norman Reedus’un karakter gelişimini biliyor musunuz? The Walking Dead Darly Dixon dizisi, Norman yani Darly’nin Fransa’da bir manastır tarafından zombilerden kurtulması ile hikayesini konu edinmektedir. Diğer dizideki pek çok karakterin, bu yeni diziye katılacağı konuşulurken sizde yeni dizide yerinizi alsanız zombi şöleninde yalnız kalmazsınız.

Yaratılan: Tıp Öğrencisi Ziya ve Sorunlar

Yaratılan adlı Türk yapımı internet dizisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarında Bursa’dan İstanbul’a uzanan bir hikayedir. İnsanın en temel sorularından biri olan “ölüm ve sonrası” kavramına odaklanır.

Dizideki karakterlerden Ziya (Taner Ölmez), maceracı, asi ve zekasıyla sınırları zorlayan genç bir tıp öğrencisidir. Onun en büyük arzusu, tıbbın çözemediği pek çok salgın hastalığa çare bulabilen başarılı bir doktor olmaktır. İstanbul’da tanıştığı hem delilik hem de dahilik arasında bir denge kuran İhsan, Ziya’yı anlayabilen tek kişi haline gelir. Bu iki farklı ve yaralı ruh, birlikte giriştikleri gizli ve yasaklı denemenin ağır bedellerini ödemek zorunda kalır. Çünkü çözmeye çalıştıkları eski bir yazı, onları felaketin eşiğine getirir.

Beef: 2 Kişinin İntikam Dansı

En iyi diziler listesinde birinci sıraya yıldız aday olan Beef dizisi, iki yabancının bir inatlaşma uğruna “İntikam çiğ yenen bir yemektir” sloganıyla seyirci karşısına çıkmasını konu edinmektedir. Trafikte tartışan bu iki çift, dizide geçen her senaryoda birbirlerine daha çok düşman olmaktadır. Gerilim arttıkça, aralarındaki konuşma dili sertleşir ve yönetmen bu konuyu kara mizah perspektifinde izleyiciye sunar.

Copenhagen Cowboy: Adalet ve İntikam

Nicolas Winding Refn’in Danimarka’ya dönüşünün ardından çektiği 6 bölümlük Netflix dizisi, Kopenhag’ın yeraltı suç dünyasında adalet arayan Miu’nun hikayesine odaklanıyor. Miu’yu Angela Bundalovic canlandırırken, dizide ayrıca Lola Corfixen (Rakel), Zlatko Buric (Miroslav), Andreas Lykke Jørgensen (Nicklas), Jason Hendil-Forssell (Chiang), Liıi Zhang (Mother Hulda) ve Dragana Milutinovic (Rosella) gibi isimler de başrolde yer alıyor. Dizi, sürükleyici bir suç draması olarak izleyicileri Kopenhag’ın gölgeli ve karmaşık dünyasına çekiyor.

Continental: John Wick Dünyasından

Continental, John Wick evrenindeki ünlü suikastçı otelinin kökenlerini keşfeden olaylar dizisidir. 1970’lerin New York’unda geçen hikayede, kardeşinin Continental’a yönelik saldırısının ortaya çıkardığı büyük bir entrikayla mücadele eden Winston Scott, bir ekip oluşturur. Bu kanlı aksiyon draması, aile bağları, kader ve intikamın karmaşık ilişkisini izleyiciye sunmaktadır.

Depp v Heard: İftira Davasının İçyüzü

Depp v Heard dizisi, Johnny Depp-Amber Heard davasını konu edinirken geçtiğimiz günlerde bir iftira olduğu anlaşılan davanın detaylarını anlatan bir yapıttır. Duygusal yükün gerçeği gölgelediği ve mahkeme salonundan ve dışından alınan görüntülerin kullanıldığı bu dizi, tüm dünyayı etkisi altına alan dava sürecini detaylı bir şekilde inceler. İki tarafın mahkeme sürecindeki ifadelerinin yan yana sunulduğu dizi, davanın medya ve internet üzerindeki yansımalarını da gözler önüne sermektedir.

Yabani: Hem Zengin Hemde Fakir

Yabani Türk televizyon dizisi, ailesinden ayrılıp sokaklara düşen ve yıllar sonra yeniden hayata tutunmaya çalışan bir genç üzerinde odaklanır. Zengin bir ailede dünyaya gelen bir çocuğun hayatı, kaçırılmasıyla tamamen değişir. Birdenbire lüks yaşamından uzakta kalan çocuk, kendisini sokaklarda bulur. Yıllar sonra evine geri döndüğünde ise, kendini yeniden var etmek için zorlu bir mücadeleye girişir. Bu süreçte, geçmişin izleri ve yaşadığı travmalarla başa çıkmak zorunda kalır.

The Ark: Bir Uzay Macerası

Dizimiz, uzaya gönderilen ilk gemi olan Ark One’ın yolculuğunda yaşanan bir felaketle başlıyor. Nedeni belirsiz bir kaza sonucu, gemideki tüm üst düzey yetkililerin bulunduğu derin uyku kapsülleri uzaya savruluyor. Acil durum prosedürleri ile uyandırılan gemi mürettebatı, hem işleri düzene koymaya çalışırken hem de aralarında ortaya çıkan kaosu kontrol altına almaya çabalamaktadır. Ancak sezon ilerledikçe, yaşadıkları bu felaketin sadece bir başlangıç olduğu anlaşılmaktadır.

Sleeping Dog: Suç Dünyasında Entrikalar

Sleeping Dog dizisi, düşmüş bir polis olan Mike Atlas’ın (Riemelt) hikayesine odaklanır. Sokaklar ve eski bir davanın cevaplarını ararken, Mike ve gelecek vaad eden savcı Jule Andergast (Finckh) birlikte çalışmaya başlar.

Yeni bir ölümle karşılaştıklarında, kendilerini yargı sistemini ve en üst düzey kişileri içine alan karmaşık bir komploya karışmış bulurlar. Belki de bu olay, bir yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşen bir terör saldırısıyla ilgili olabilir. Ne bulacakları belli değildir, ancak ortaya çıkacak gerçekler dolu gizemli bir durumla karşı karşıya olduklarını göstermektedir.

The Consultant: Manipülasyon ve İnsan Psikolojisi

Bentley Little’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Consultant dizisi, sosyopat Regus Patoff’un hayatları değiştiren manipülasyonlarını merkezine alıyor. Hikaye, uygulama tabanlı oyun şirketi CompWare’in yeni bir danışman olarak Regus Patoff’u işe almasıyla başlar. Patoff’un işe girmesiyle, çalışanlar yeni taleplerle ve zorluklarla karşılaşır ve yaşamları da dahil olmak üzere her şey sorgulanır hale gelir. Dizide, güç, manipülasyon ve insan psikolojisi üzerine derinlemesine bir yolculuk sunulmaktadır.

IMDb’ye Göre En İyi Diziler

Dizi seçmekte ve seçilen diziye başlamakta pek çoğumuz güçlük çekiyoruz. Yeni bir dizi bulmak, fragman izlemek ve konuya adapte olmak derken, kendimizi diziyi kapatırken buluyoruz. Hepimizin bildiği internet film veritabanı anlamına gelen “Internet Movie Database” yani IMDb bu konuda büyük kolaylık sağlamaktadır.

IMDb içerisinde film, dizi ve oyun gibi çeşitli unsurlar, çevrimiçi sunularak oylamaya açılır ve oylamaya göre bir puan verilir. Film ve televizyon endüstrisine dair geniş bir veritabanı sağlamakla birlikte, yapımlar hakkında bilgiler, oyuncu kadroları, yapım ekibi, yönetmenler, yapımcılar, teknik ekip ve diğer ilgili bilgilere erişim imkanı sunar.

IMDb oylama sayısı ve aldığı puana göre öne çıkan en iyi diziler.

 • One Piece (IMDB: 8.5)
 • Ahsoka (IMDB: 8.0)
 • Top Boy (IMDB: 8.4)
 • The Wheel of Time (IMDB: 7.1)
 • Virgin River (IMDB: 7.4)
 • Ted Lasso (IMDB: 8.8)
 • Only Murders in the Building (IMDB: 8.1)
 • The Last of Us (IMDB: 8.8)
 • The Bear (IMDB: 8.4)
 • Dear Child (IMDB: 7.4)

En iyi diziler, yerli veya yabancı fark etmeksizin içerisinde kendinizden bir şeyler bulduğunuz yapımlardır.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.