E-Ticaret Uzmanından Satış Artırma Yöntemleri - Oniki

10 Adımda E-Ticaret Uzmanından Satış Artırma Yöntemleri

E-Ticaret Uzmanından Satış Arttırma Yöntemleri

İçindekiler

E-Ticaret Satış Artırma Yöntemleri, dijital dünyada işletmelerin ve girişimlerin öne çıkması için önemliyken insanların satın alma alışkanlıklarının kavranması sayesinde kâr marjlarını artırmaktadır. Küçük, orta ve büyük segmentteki işletmeler, satış artırma yöntemleri geliştirerek pazarlama ağlarını optimize etmektedirler ve böylece çağa ayak uydurmaktadırlar.

Ancak, günümüz dijital sektöründe, sadece SEO çalışması yapmak veya web sitesi açarak online satışa başlamak, işletmenin müşteriye ulaşması anlamına gelmemektedir. E- Ticaret Nedir? konusunu okuduğunuza göre, karşınızda işletmenin potansiyeline ulaşabilmesi için 10 Adımda E-Ticaret uzmanından satış artırma yöntemleri.

1. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Sosyal medya konusunda uzun süredir çalışmalarda bulunan Sayın Ayşe E, yeni nesil reklamcılığın ve E-Ticaretin bu platformlardan geçtiğini ifade etmektedir. Bir işletmenin hedef kitlesine göre sosyal medya analizi yapması ve buna göre içerik paylaşması gerektiğini dile getirmektedir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Ayrıca, günümüzde sosyal medyaların birer E-Ticaret platformu niteliğinde olduğunun hatırlanması gerektiğini de sözlerine ekleyen Ayşe Hanım, dijital çağın nabzının da burada attığını ifade etmektedir.

2. Pazaryeri Entegrasyonu Yapın

Pazaryerlerinde genel satış müdürü olarak yıllarca görev yapan Ömer G, , e-ticaret işletmelerinin ürünlerini farklı pazaryerlerinde (örneğin Amazon, eBay, Etsy gibi) listeleyip satış yapmalarını sağlayan çok önemli bir strateji olduğunu ifade etmektedir.

Çünkü, Ömer Bey’e göre entegrasyon sayesinde daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilir, mevcut satışlarınızı artırabilir ve markanızın görünürlüğünü artırabilirsiniz. Bunun için pazaryeri seçimi, ürün listelemelesi, entegrasyon araçları, makyajlama ve fiyatlandırma stratejisinin de önemli olduğunu sözlerine eklemektedir.

3. SEO Uyumuna Özen Gösterin

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Developer olarak çalışan Berkan D, hiçbir projenin SEO desteği olmadan ayakta kalamayacağını ve diğer işletmeler ile dijital dünyada mücadele edemeyeceğini savunmaktadır. Ona göre bir işletmenin temellerini SEO oluşturur. Dolayısıyla Berkan Bey, her işletmenin E-Ticaret sitelerinde “Müşteriler neden beni tercih etsin?” sorusu üzerine düşünmesini ve buna göre çalışma yapmasını önermektedir.

Diğer işletmelerden farklılaşmak için SEO çalışmalarına ağırlık verilmesi ve tüm çalışmalarla uyumlu yürütülmesi gerektiğini vurgulamıştır. Uzun vadeli strateji olan SEO için işletmelerin pes etmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Berkan Bey, sürekli takip ve stratejinin güncellenmesi ile istenilen başarının da geleceğini belirtmiştir.

4. Reklam Çalışmalarında Bulunun

Reklam çalışmaları, işletmelerin bütçesi; hedef kitlesi, ürün veya hizmetine göre değişmekle birlikte potansiyel müşterinin müşteriye dönmesinin en önemli sebebidir. Bu noktada Dijital Reklam Uzmanı Pelin G, bir işletmenin piar çalışması için reklama mutlaka ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir.

Ayrıca E-Ticaret sektörünün kalbinin reklam çalışmalarında attığını vurgulayan Pelin Hanım, hedef kitle analizi ve sosyal medya kanallarıyla uyumlu bir reklamın ulaşamayacağı kitlenin olmadığını ifade etmiştir. Bu bağlamda sosyal medya kanallarının etkin kullanılması ve ayrıca Google tarafının da unutulmaması gerektiğini sözlerine eklemiştir.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

5. Veritabanı Analizi Yapın

Back-End Developer olarak görev yapan Mücahit S, işletmenin satın alma, teslimat ve iletişim gibi bilgilerinin satışa yönelik olarak kullanılabileceğini ifade etmiştir. Ona göre müşterilerin satın alma ve teslimat bilgileri mevcutsa geri dönütler için iletişime geçilmesi gerekliri. Ayrıca, kendi web sitemizde gezindiği sayfalar, uzun süre incelediği ancak alışveriş yapmadığı ürünler, incelediği ürün yorumları gibi satın alım dışı verilerin varlığı kontrol edilmelidir.

Bunun yanı sıra, web sitemize hangi platformlardan gelen reklam tıklamaları sonucu erişildiği, satın alınan ürünlerin benzerleriyle nasıl karşılaştırılabileceği gibi hususları da gözden geçirilmelidir. Ona göre eğer bu veriler işletme de yoksa toplanmaya başlanılmalıdır.

Elbette süreç içerisinde çok fazla veriye sahip olunabileceğini fakat bu verileri anlamlandırılması gerektiğini belirtmiştir. Eğer bu sağlanamazsa işletmenin anlamsız teklifler sunacağını ve ilerleyen süreçlerde mesajların geri dönütünün olmayacağını vurgulamıştır.

6. Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Pazarlama ve Reklam Uzmanı Hilal C’ye göre, pazarlama faaliyetlerinin her zaman olduğu gibi, bir ürünü satmak istediğimizde ilk adım, hedef kitlenize tanıtmak ve tüketici zihininde olumlu bir izlenim oluşturmak olduğunu ifade etmiştir.

Ona göre, yeterli tanınırlığa (olumlu marka imajı ve geniş kitlelere ulaşma) sahip olmayan bir ürün veya satış kanalının etkinliği oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle e-ticaret çabaları, kısa dönem satış hedeflerini hedeflese de, uzun vadeli stratejik perspektif olmadan başarılı olma şansı düşer.

İyi düşünülmüş bir e-ticaret pazarlama stratejisi, marka bilinirliği oluşturmayı da içermelidir. Bu amaçla, doğal olarak büyüyen sosyal medya platformları, ağ tabanlı reklamlar, video kampanyaları, “yerli” reklam stratejileri ve içerik pazarlaması gibi araçlar öne çıkar.

Bulunabilirlik, internet tabanlı ekonominin kaçınılmaz bir gerekliliğidir. Yeni nesil tüketicilerin büyük bir bölümü, alışveriş süreçlerine genellikle internet aramalarıyla başlar.

7.  Kampanyalar Düzenleyin

Fiyatlandırma ve Kampanya Uzmanı Can G, müşteri ile iletişimin kampanyalardan fiyatlara kadar pek çok noktada etkili olduğunu belirtmektedir. Ona göre Satış işleminizi tamamladıktan sonra müşteri ile iletişimi koparmak, benim gözümde büyük bir hata olarak görünüyor. Çünkü müşteri kazanmak için harcadığınız emek ve pazarlama bütçesi, zaten mevcut müşterilerinizle iletişim kurmanızın maliyetinden çok daha yüksektir.

Bu yüzden, müşteri tabanınızı oluşturan bireylere periyodik olarak e-posta gönderileri veya özel kampanyalar sunmak mantıklı bir adım olabilir. Sektörde bunun çok başarılı örneklerine rastlamak mümkün. Örneğin, bir müşteri bir ay önce çay satın aldıysa, bir ay sonra “Çayınız tükenmek üzere olabilir” şeklinde hoş bir e-posta göndermek, hem markanızı daha sevimli kılar hem de müşteri sadakati oluşturmanıza yardımcı olabilir.

8. Network Marketing Kurun

Network marketing, çok katlı pazarlama veya MLM (Multi-Level Marketing) olarak da bilinir, ürün veya hizmetlerin satışını, bağımsız satıcılar veya distribütörler aracılığıyla gerçekleştiren bir iş modelidir. Bu modelde, bağımsız satıcılar ürünleri satarak gelir elde ederlerken, aynı zamanda yeni satıcıları işe alabilirler ve bu yeni üyelerin satışlarından da komisyon alabilirler.

Network Marketing Uzmanı Beyza C ile yapılan röportaj sayesinde oluşturulan Network Marketing Nedir? içeriğimize hâlâ göz atmadınız mı? İçeriğimizi okuyarak uzmanından en ince ayrıntısına kadar tüyoları alabilir ve işletmenize uygulayabilirsiniz.

Beyza Hanım’a göre, bir şirketin ürünleri veya hizmetlerinin, bir ağ oluşturarak satılması ve bu ağa katılan kişilerin kendi satışlarını yaparak para kazanmalarını sağlamak için bu yöntemin kullanılması zorunluluktur.

9. Remarketing Yapın

E-Ticaret Satış Uzmanı Baran S, reklam kampanyalarının kullanılarak yeniden pazarlama veya yeniden hedefleme yapılmasının oldukça yararlı olduğunu hatırlatmaktadır. Bu noktada SMS, Mail veya doğrudan telefon görüşmeleri ile müşterilerin tekrardan uğramasının sağlanabileceğini belirtmektedir.

Bir ürün, satıldıktan sonra müşteri ve müşteri çevresi de doğrudan potansiyel müşteri statüsüne düştüğünü belirten Baran Bey, bu bireylerin tekrardan işletmeye faydası dokunabileceğini de hatırlatmaktadır. Bunun için web sayfalarına izleme kodu eklenerek site içi davranışların mutlaka izlenmesi ve buna göre reklam çalışmalarında bulunulması gerektiğini belirtmektedir.

Remarketing hakkında bilgi sahibi değilseniz Baran Bey’i daha iyi anlayabilmek için Remarketing En İyi Nasıl Yapılır? Örnekleri Nelerdir? içeriğimize göz atabilirsiniz.

10. Retention Çalışın

Back-End Developer ve Site içi Reklam Kampanyası Uzmanı Mehmet C, bir E-Ticaret işletmesinin dijital dünyada mutlaka müşteriyi tutmaya yönelik olarak çalışmalarda bulunması gerektiğini ifade etmektedir. Ona göre, müşteri tutma (retention) çalışmaları, mevcut müşterilerinizi memnun etmek, sadakatlerini artırmak ve tekrarlayan satışları teşvik etmek için önemlidir.

Ayrıca, üşteri tutma stratejileri, müşterilerinizle uzun vadeli ve sağlam ilişkiler inşa etmek için kullanılır. Mehmet Bey’e göre müşteri memnuniyetlerini artırarak, onları markanıza daha sık bağlı hale getirebilirsiniz. Böylece satıştan sonra da geri dönütler artacağı için işletmenin girdi/çıktı verilerinde de pozitif bir büyüme olacaktır.

Retention nasıl çalışılır bilmiyor musunuz? O halde Retention Marketing Nedir? içeriğimizi okuyarak müşteriyi tutma konusunda özel stratejileri öğrenebilirsiniz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.