Rıdvan Mücahit Baykaldı'nın E-Ticaret ve E-İhracatta Lojistik Hakkındaki Görüşleri - Oniki

Rıdvan Mücahit Baykaldı’nın E-Ticaret ve E-İhracatta Lojistik Hakkındaki Görüşleri

Rıdvan Mücahit Baykaldı'nın E-Ticaret ve E-İhracatta Lojistik Hakkındaki Görüşleri

İçindekiler

Yapay zeka destekli yeni nesil etkinlik deneyimi Oniki’nin İstanbul’da gerçekleşen ilk etkinliği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nda Prepshipping LLC Operation Manager Rıdvan Mücahit Baykaldı da konuşmacılar arasında yer aldı.  Prepshipping olarak girişimcilere hangi noktalarda destek verdiklerini anlatan Rıdvan Mücahit Baykaldı, e-ticaret ve e-ihracatta dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı.

Rıdvan Mücahit Baykaldı E-Ticaret ve E-İhracatta Lojistik Hakkındaki Görüşlerini Anlatıyor

E-ticarette en önemli noktalardan bir tanesi, hedef pazar yerinin doğru belirlenmesi. Hedef pazar yeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken nokta ise, demografik faktörlerin e-ticarete etkisi. Dijitalleşme, günümüzde çok yoğun bir biçimde etkisini gösteriyor, her yaştan, her cinsiyetten, her gruptan insan aktif olarak online ticareti ve dijital faktörleri kullanıyor. Küresel tüketicilerin herhangi bir cihazdan e-ticaret satın alma rakamları incelendiğinde, farklı yaş gruplarına dair birbirine yakın rakamlar ortaya çıkmaktadır. 

Hepimizin bildiği gibi, Z jenerasyonu teknolojinin içerisine doğmuş bir jenerasyon ve doğal olarak e-ticareti efektif bir biçimde kullanabiliyor. Fakat ilginçtir ki, 55-64 yaş aralığındaki kişilere baktığımızda bu rakamlar yadsınamayacak kadar yüksek. Esasen, yalnızca gençler değil günümüzde yaşlılar da e-ticareti aktif bir şekilde kullanıyor. Bu da karşımıza şunu çıkartıyor; eğer biz bir pazar yerine gireceksek, yaştan bağımsız olarak hedef pazar analizi yapmalıyız. Hedef pazar analizi yaparken dikkat etmemiz gereken kurallar, gireceğimiz ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel yapılarını incelememiz üzerine olmalı. Dünyada uluslararası E-ticarete baktığımızda ise, teknolojinin getirmiş olduğu faydalarla birlikte insanlar mekandan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir noktasında alışveriş yapma imkanına sahip oluyorlar. Örneğin ABD’de yaşayan kişiler bölgesel pazarlardan ziyade uluslararası ticareti mevcut lokasyonlarında bulunan ürünlerden ucuza ürün buldukları için tercih ediyorlar. Fakat, Asya’ya baktığımızda insanlar uluslarararası e-ticareti mevcut pazar yerlerinde ürün bulamadıkları için tercih ettiklerini görüyoruz. 

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Ülkemize gelecek olursak, ayrıca e-ticaretten ziyade e-ihracata değinecek olursak tıpkı dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandeminin etkisi e-ticaret ve e-ihracat konusunda inanılmaz büyük. Türkiye’nin e-ihracatı da, kendi düşünceme göre inanılmaz iyi bir noktada, günden güne de artıyor. Bunun en önemli noktalarından biri de Türkiye’nin jeopolitik konumuyla beraber sağlayabiliyor olduğu lojistik opsiyonları. Lojistik opsiyonlarından kastımız özellikle Avrupa ve Orta Doğu’ya kara ve hava yoluyla sorunsuz, sıkıntısız, ekonomik ve kısa sürede sevkiyat opsiyonları sağlayabiliyoruz ülke olarak. Türkiye’nin ihracat yaptığı en büyük ülkeler, Almanya, ABD ve İngiltere. 

E-Ticarette Lojistik Nedir ve Neden Önemlidir?

Günümüzde artık insanlar siparişlerine çok kısa sürede erişmek istiyorlar ve bizler de lojistik operasyonlarını buna göre inşa etmek zorundayız. Perakende içerisinde payının günden güne artması ile tüketicilerin de e-ticaretten beklentileri hızla değişmekte. Tüketicilerin e-ticaret süreçlerinde her geçen gün yer zaman ve teslimat gibi konularda daha seçici olmaya başlaması ve kişiselleştirilmiş ürünlere erişim isteği e-ticaret lojistiğini her geçen gün arttırmaktadır. Tüketicilerin farklı konulardaki istek ve ihtiyaçlarının karşılanabiliyor olması, tüketicilerin satın alma tercihlerini doğrudan etkiler.

 LLC Olarak, Lojistik Anlamında Sağladığımız Destekler

Biz öncelikle 2019 yılında ABD’de kurulduk. 2022 yılı itibariyle hem ABD’de hem Kanada’da hem Türkiye’de hem de İngiltere’de faaliyet gösterebiliyoruz. Özellikle 2022 yılında yapmış olduğumuz çalışmalarla birlikte Türkiye’nin herhangi bir noktasından sizin adınıza ürünleri topluyor, gümrüklemelerini yapıyor, ihracat süreçlerini yönetebiliyor ve hedef pazar süreçlerinize sevk edebiliyoruz. Eğer ki hedef pazar yeriniz ABD ve Kanada ise biz esas olarak orada faaliyet gösterdiğimiz için, sizin adınıza ithalat süreçlerini, gümrükleme süreçlerini, depolama süreçlerini, pazar yerlerinizin entegre olarak sizin adınıza otomatik sipariş yönetimini sağlayabiliyoruz. Entegre olduğumuz pazar yerleri sayısı çok fazla. Başta Amazon, eBay, Walmart gibi pazar yerlerinin hepsine ve Shopify, WordPress, WooCommerce gibi altyapılı web sitelerine de entegre olabilmekteyiz.

Bizim yeni geliştirmiş olduğumuz sistemlerden birisi de prepshipping iade yönetimi. Bunun sayesinde ABD’de tüm iade süreçlerinizi sizin yerinize yönetiyoruz. Neticesinde siz fiziki olarak ABD’de değilsiniz, ama biz sizin yerinize oradayız. Sizin yerinize ürünlerinizi toplayabilir; kalite kontrollerini gerçekleştirebilir; ürünleri fotoğraflayabilir; yeniden envanterlere dahil ettikten sonra satışa hazır hale getirip talepleriniz doğrultusunda pazar yerleri üzerinden satışları gerçekleştirebiliriz.

Rıdvan Mücahit Baykaldı’nın Oniki Konferans Konuşması

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.