Onur Demirel ve Amerika'da Muhasebe Hizmetleri Hakkındaki Görüşleri - Oniki

Onur Demirel ve Amerika’da Muhasebe Hizmetleri Hakkındaki Görüşleri

Onur Demirel Amerika'da Muhasebe Hizmetleri ve Şirket Kurulumu Hakkındaki Görüşleri

İçindekiler

Yapay zeka destekli yeni nesil etkinlik deneyimi Oniki’nin İstanbul’da gerçekleşen ilk etkinliği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nda Sky Accounting Country Manager Onur Demirel de konuşmacılar arasında yer aldı.  Onur Demirel, Amerika’da şirket kurulumu, ödeme altyapıları, muhasebe hizmetleri ve çok daha fazlası için Sky Accounting’in sunduğu çözümleri aktardı

Onur Demirel Amerika’da Muhasebe Hizmetleri ve Şirket Kurulumu Hakkındaki Görüşlerini Anlatıyor

Bugün burada e–ticaret ve e-ihracat konuşmaya geldik. Bir muhasebe firması ne paylaşabilir bu konularda, hepinizin merak ettiğini biliyorum. E-ticaret ve e-ihracat alanında özellikle Amerika pazarında bizim de söyleyeceklerimizin olduğunu düşündüğümüz için aslında buradayız. 

Ben Sky Accounting’in ülke koordinatörüyüm. Amerika’da AICPA (Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Odası) onaylı bir muhasebe firmasıyız. Ufak tefek bilgilerden bahsedeceğim size. Jack Maha’nın bir sözü ile başlayacağım. Jack Maha henüz pandemi yokken, 2019 yılında bir olaydan bahsediyor ve 2030 yılına geldiğimizde dünyadaki ticaretin %85’ten fazlasının  e-ticaret kanalında olacağını, bunların konteynırlar içerisindeki küçük koliler şeklinde olduğunu söylüyor. Yani aslında bireysel girişimcilerin daha ön plana çıktığı bir pazar oluşacaktır diyebiliriz. Burada da en büyük örnek Jack Maha, çünkü Amerika pazarında yaklaşık 15 dakikada 2 milyon adet ruj satıyor. 

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Elimizde olan diğer e-ticaret verilerine de göz atacak olursak ABD içerisinde ve dünya genelinde artan bir ivme sergilerken etki alanını da giderek genişletiyor. Zaten bunu hepimiz iliklerimize kadar hissediyoruz diyebiliriz. 2021 yılı için toplam e-ticaret e-ihracat hacmi 4.5 trilyon dolar dünya genelinde. E-ticaret alanında 2020’den 2021’e %21’lik bir ivme söz konusu. Tabii ki bu ivmede pandeminin de katkısı var, pandemi bazı gerçekleri daha kolay kabul etmemizi sağladı diyebiliyoruz.

Ülkemizdeki e-ihracat verilerine bakacak olursak; bizim verilerimiz arasında 19 milyar dolar ile toplam e-ihracat hacmimizin %9’a yakınını Almanya’ya yapıyoruz. İkinci pazar ise %6,5 yani 15 milyar dolar ile ABD, yani bizim için kaçınılmaz sonlardan biri de ABD’ye ihracat diyebiliriz. Genel içerisindeki paya baktığımızda ise Amerika’nın Türkiye’den aldığı ürünler Amerika’nın %1’i bile değil aslında. Amerika genelinde irdeleyecek olursak 762 milyar dolar ile Amerika içerisindeki e-ticaret hacmi e-ticaret satışlarının dünya üzerinde %18’ini kapsamaktadır. 2012 yılından 2021 yılına %100’lük bir artış söz konusu. Peki bireylerin ya da firmaların Amerika’da ya da diğer pazarlarda biraz daha başarı elde edebilmesi için ne yapması gerekiyor?

Jack Maha’nın en başta dediği gibi konteynırlar yerine paketler ile e-ticaret ve e-ihracatın büyüyeceğini hepimiz artık öngörüyoruz. Amerika’da e-ticaret ve e-ihracat yapılabilir kanallar ise gördüğünüz gibi Amazon, eBay, Walmart gibi siteler ve Stripe ya da Paypal gibi ödeme altyapısı kullanmanız gerekir. Bu altyapıları kullanmanız için bir muhasebe firması olarak burada bulunuyoruz. Aslında tam olarak biz bu işin girişinde, merkezinde ve odağında yer alıyoruz.

Hem çifte vergilendirme açısından bakıldığında Amerika’da bir şirkete ihtiyacınız olabilir. Ya da insanların ödeme alışkanlıklarını incelediğimizde farklı ülkelerde farklı ödeme altyapıları kullandıklarını öngörüyor olabiliriz. Ülkemizde Papara ya da Paycel kullanılıyor olabilir; ama Amerika’da Stripe ya da Paypal daha yaygın kullanılıyor. Amerika’daki satıcıların verileri incelendiğinde buradaki arkadaşların Amerikalı satılıcıları daha çok tercih ettiği ve bu tercihi yaparken de Amerikalı firmaları daha ciddi gördüğünü öngörüyoruz.

Bizden alabileceğiniz hizmetler, size sağlayabileceğimiz çözümler nelerdir? Dediğim gibi, aracı kurum kuruluş ya da Estonya’da şirket kurmuyoruz. Sadece Amerika’da mali müşavirlik hizmetleri veriyoruz. Ben kendim de ticaretle uğraşıyorum yaklaşık 6 senedir, dolayısıyla benim de ihtiyaçlarım var. İhtiyaçlarıma Amerika ofisim cevap veriyor. Cevap verdiği için biz bu hizmetleri rahatlıkla sunabiliyoruz. Sanırsam bir muhasebe firmasının vermiş olduğu en büyük ek hizmetimiz size bir adres temin edebilmemiz. Bu adres Paypal tarafından ya da bir bankaya başvuru yaptığınızda kullanılabilir bir adres diyebiliriz. Tüm eyaletlerde bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Eğer bu konuda bir alternatif arıyorsanız Türkiye’deki alternatiflerden biri biziz diyebiliriz muhasebe açısından baktığınızda. 

Onur Demirel’in Oniki Konferans Konuşması

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.