E-İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ihracat bir anlamıyla sınır ötesi e-ticaret demektir. Online satış kanalları aracılığıyla alınan tüm siparişlerin mikro ihracat kurallarına uygun bir şekilde müşteriye ulaştırma süreçlerine verilen genel bir ad olarak e-ihracat karşımıza çıkar. E-ihracat farklı ticaret grupları arasında oluşabilir. Başlıca;

  • Bir işletme ile bir tüketici arasında (B2C),
  • İki işletme arasında (B2B,
  • İki özel kişi arasında (C2C),

ve eklenebilecek birçok formatta yapılacak sınır ötesi e-ticaret süreçleri de e-ihracat kapsamına girmektedir. E-ihracat süreçleri karlılık bakımından avantajlar sağlasa da, yurt dışında yer alan pazarlara ürün satışı tahmin edildiği üzere bazı zorluklara sahiptir. Tüm zorluklara rağmen gelişen teknoloji ve buna bağlı oluşan çözüm yöntemleri sayesinde e-ihracat eskiye göre daha kolay bir hal almıştır.
Bilmemiz Gereken Temel Kurallar Neler?

E-ihracat süreçlerine girmek isteyen firmalar, her şeyden önce yer almak istedikleri pazarın yerel dinamiklerinin neler olduğunu (pazarın durumu, vergiler vb.) iyi bir şekilde bilmek durumundadırlar. Başlıca kurallar şu şekilde sıralanabilir:

Bölgesel Rekabet

Yerel rekabeti dikkate alarak e-ihracat süreçlerinin içine girmek başarının yakalanması açısından stratejik bir öneme sahiptir. Sunduğunuz ürün ve hizmetler bir dış pazarda boşluğu doldurma kabiliyetine de sahip olabilir, yerel rakiplerle mücadele etmek zorunda da. Bu nedenle sıkı bir pazar araştırması yapılması şarttır. Özellikle ürünün pazardaki durumu, fiyat rekabeti ve pazardan elde edilebilecek paylar önemli alt başlıklar olarak öne çıkmaktadır. Online arama motorlarının global pazarlardaki durumu analiz etmenize yardımcı olabilecek harita ve alışveriş uygulamaları bu konuda destek sağlayabilir.

Yerel Pazarda Ödeme Yöntemleri

Yerel bir pazara girişte en önemli faktörlerden biri de o bölgede geçerli olan ya da o bölgeye uyum sağlayan ödeme yöntemleridir. Ödeme hizmeti sağlayan firmaların hangi şartlara sahip olduğu ve hangi para birimleri üzerinden bu hizmetin sağlandığı göz ardı edilmemesi gereken konulardan biridir. Ayrıca sınır ötesinde geçerli olan o bölgeye has ödeme yöntemlerini de bilmekte fayda olacaktır. Hedeflenen kitlenin hangi ödeme yöntemine yöneldiğini analiz etmek gerekmektedir.

Yerel Lojistik ve Nakliye Seçenekleri

Nakliye ürününün doğru pazarda doğru şekilde son kullanıcıya ulaşması bakımından oldukça önemlidir. Yerel nakliye seçeneklerinin iyi araştırılması ve rekabetçilik durumlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Nakliye maliyetinin bu vasıtayla düşürülmesi sayesinde rekabetçi fiyatlarla pazarda yer alınabilir.

SEO

E-ihracat amacıyla online platformlar seçildiği takdirde firmalar büyük olasılıkla hedef bölgeye uygun SEO kampanyalarıyla karşılaşacaktır. Söz konusu bölgelerde daha etkin olabilmek için bölgede en çok aranan kelimelerin bilinmesi faydalı olacaktır. Bunları e-ihracat platformuyla entegre etmek gerekecektir. Ayrıca dijital reklam kampanyalarına ağırlık vermek de satışları artırmak açısından önemlidir.

Müşteri Hizmetleri

E-ihracatta müşteri hizmetlerinin gerekliliği satılan ürün ya da hizmete göre değişiklik gösterebilir. Müşteriler ve işin akıbeti açısından önemliyse müşteri hizmetleri kesinlikle kullanılmalıdır. Alternatif olarak ise canlı destek modülleri kullanılabilir.