Akan Yürekli - Amazon Üzerinden E-Ticaret Sunumu - Oniki

Akan Yürekli – Amazon Üzerinden E-Ticaret Sunumu

Akan Yürekli - Amazon Üzerinden E-Ticaret Sunumu

İçindekiler

Akan Yürekli Amazon Üzerinden E-Ticaret Hakkında Konuşuyor

AKAN YÜREKLİ – Akan Yürekli / Founder: Merhabalar. Öncelikle bu organizasyonu düzenleyen Ziya bey ve ekibine çok teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz.

Kısaca kendimden bahsedeyim. Ben Akan Yürekli, Akan Yürekli Anonim Şirketi’nin kurucusuyum. 2015 yılından beri de ticaret yapıyoruz. Kısa bir videomuz var, videoyu izledikten sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

İzlediğiniz için çok teşekkür ederim. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Şimdi kısaca Amerika pazarından bahsetmek istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nde son beş yıl içerisinde e-ticarette ne gibi değişiklikler olacak onlardan bahsetmek istiyorum. 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde e-ticaret sektörü 424 milyar dolarlık bir ciro elde etti. 2022 yılına geldiğindeyse bu ciro 875 milyar dolara ulaştı.

Bu elde edilen verilere bakılarak da 2025 yılında tahmin edilen ciro ise 1 trilyon 329 milyar dolar olarak hedefleniyor. Tabii bunlar ne demek oluyor? Amerika Birleşik Devletlerindeki pazar yerinin hala dolmadığını, hala boş olduğunu ve gelişmekte olan bir pazar olduğunu gösteriyor. Bunun için de Türk ürünlerine, Türk satıcılarına ihtiyaç vardır. O pazarda yerimizi almalıyız muhakkak.

Buna da bakmak gerekirse Amerika Birleşik Devletleri’nde 2021 ile 2025 yılları arasında e-ticaret ile geleneksel ticaret sektörü arasında ne gibi değişkenlikler olacak, onlara bakalım. 2021 yılında geleneksel ticaret Amerika pazarlarında %84.6 oranındayken yine elde edilen verilere bakılarak 2025 yılında tahmin edilen veri ise %76.4. Yani bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde geleneksel ticaretin %9 bazlık bir oranda değer kaybettiğini ve e-ticaretin yavaş yavaş büyümekte olduğunu gösteriyor. Aslında hala ABD’de buna bakılarak da yerimizi alıp Türk satıcıları olarak orada satış yapabiliriz.

Peki, pazarımızı seçtik. Amerika birleşik Devletleri dedik. Peki hangi pazar yerinde, hangi mecrada satış yapmalıyız ona bakalım. Haziran 2022 tarihi itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen perakende e-ticaret sitelerinin pazar paylarını aldık. Bu pazar payının %37,8’ine Amazon hâkim. Bunun en büyük takipçisi ise Wall Mart ise pazarın %6’sına hâkim. Önceki slaytımda ne dedim? 2022 yılında 875 milyar dolar cirosu olan bir sektörün %37’si Amazon’un. Yani bu ne demek oluyor, ABD’ye girecekseniz o pazarda bulunmak istiyorsanız eğer Amazon’a girmelisiniz, demiyorum. Girmek zorundasınız. Çünkü pazarın en büyük hâkimiyeti ondadır.

Peki hangi sektör ne kadar ciro ediyor ona bakalım. Moda sektörü önde geliyor, pazarın %33-34’lük bir oranına hâkim. Onun en büyük takipçisi ise elektronik geliyor, benim kendi sektörüm. O da %31-32 oranındadır. Geri kalan oyuncak, hobi, mobilya olarak devam ediyor.

Peki pazarımızı seçtik, pazar yerimizi seçtik. Şimdi bu başlık tuhaf gelebilir. Genelde herkes İnstagram’da, Facebook’ta “Amazon’da böyle başarılı oldum, böyle para kazandım, böyle başarılı olunur.” gibi hikâyeler paylaşır ama ben daha çok nasıl başarısız olunacağından bahsedeceğim. Çünkü nasıl başarısız olacağımızı bilirsek eğer daha kolay başarıya gideriz. O yüzden başarısızlığı seçtim.

Amazon’da başarısız olmanın bir sürü nedeni var. Anlatsam akşama kadar bitmez. Ziya bey de beni buradan kovar zaten sonra. O yüzden ben tek bir nedenden, en önemli olan nedenden bahsetmek istiyorum. O da Amazon’da seçeceğiniz iş modeli. Seçeceğiniz iş modeli sizi ya başarıya götürür ya başarısızlığa… Ama Türk satıcıların %99’u Amazon’da bu iş modeli seçiminden dolayı başarısız olur. Bunun nedenleri de ya dropshipping yaparlar ya da online arbitraj yaparlar.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Dropshipping nedir? İki farklı yöntemi vardır. Yasal olan ve yasal olmayan… Yasal olan nedir, bir üretici veya bir distrübütör ile anlaşırsınız, o üreticinin ürünlerini mağazanızda satışa çıkartırsınız. Sipariş geldiği zaman üreticiden alıp müşteriye gönderirsiniz. Herhangi bir evrakı Amazon istediği zaman da üreticiden alıp Amazon’a gönderirsiniz, bu yasal olandır. Kimse buna karışamaz, bunu yapabiliyorsanız yapabilirsiniz. Ama bizim Türk satıcıların %99’u yasal olmayanı yapıyor. O da nedir?

Amazon Amerika’da ya da Amazon Kanada’da, bir ürünü satışa çıkartırlar o ürüne Kanada’da sipariş gelirse eğer Amazon Amerika içinde ürünü satın alıp Amazon Kanada’ya gönderirler. Amazon Amerika’da öyle sipariş geldiği zaman da Amazon’un en büyük rakibi Wall Mart ya da diğer bir pazar yerini de alıp gönderiyorlar. Bu yasaktır. Bunu Amazon da kabul etmez, üretici de kabul etmez, tedarikçi de kabul etmez. Bundan dolayı da mağazanız kapanır ve paranız içeride kalır ve ondan sonra deriz ki Amazon dolandırıcı, Amazon paramızı vermiyor… Türk satıcılar Amazon’da başarısız oluyor. E bunu yaparsak başarısız oluruz. Bu yüzden ben de diyorum ki Amazon’da risk almayın.

Herhangi bir ürüne girip dropshipping yapmak yerine markası bilindik olan, Amazon’da iyi bir hacim yakalayan bir ürünün distrübütörü ile, üreticisi ile anlaşın. Stoklu bir şekilde ürünü satın alın, mağazanıza koyup ticaret yapın. Yani geleneksel ticaretin e-ticaret halini yapın. Hiç riske girmeyin, paranızı çöp etmeyin yazıktır, günahtır.

Şimdi birazcık da kendi başarı hikâyelerimizden bahsedelim. Az önce başarısızlıktan bahsettik şimdi başarıya geçelim. Bu bizim otomasyon hizmeti verdiğimiz, bizim yönettiğimiz birkaç mağazalarımız; düşük bütçeli, orta bütçeli ve yüksek bütçeli mağazamız. Düşük bütçeli mağazamızda 400 bin pound’a ulaştı. Orta bütçeli mağazamızda 800 bin pound, yüksek bütçeli mağazamızda ise 1 milyon 700 bin poundluk bir ciro elde ettik.

Bu da bizim online distrübütörlüğü bize ait olan 39 marka ve 200 binden fazla ürünümüz… Tabii markalarımızın hepsi buraya sığmadı. O yüzden belli, bilindik markaları yazdık.

Az önce ne demiştim? Amazon’da risk almayın. Ne yapın, bir distrübütör ile anlaşın, o ürünleri toplu bir şekilde satın alıp Amazon’da stoklu bir şekilde, yasal bir şekilde satın. Bu ürünlerin hepsini bizden satın alıp Amazon’a satabilirsiniz. Amazon ve diğer pazar yerleri açısından bizim şirketin yetki mektubu ve faturası kabul ediliyor. Biz bu ürünlerin yasal satıcısıyız, yasal temsilcisiyiz.

Hatta bunun için hem kendimle hem ekibimle gurur duyuyorum. Amerika ve Avrupa’da bu büyük markalarda Türk firması olarak, bir Türk olarak distrübütörlüğü olan tek firmayız. Yani Amerika’nın markasını Amerikan’a toplu bir şekilde satan tek kişiyim. Bunu gururla söyleyebilirim.

Bu da Oniki organizasyonuna özel olarak %20 indirim tanımladık. Bizden otomasyon almak isteyenler varsa eğer Oniki organizasyonuna özel olarak %20 bir şekilde indirim sağlayabiliriz.

Tabii iki dakikamız var ama ben çabuk bitirdim. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz vs. varsa sizi standa bekleriz muhakkak.

Sunucu: Teşekkürler. Süreyi en güzel kullananlar arasındasınız.

Oniki Sponsorluk

SPONSORLU

Heyecan verici etkinlikleri kaçırmayın!

Sınırlı katılıma sahip etkinlik duyurularından ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için hemen bültenimize abone olun.

mobile-header-alani

Sponsorluk Teklifi

Teklif detayları e-posta adresinize gönderilecektir.

Error: Contact form not found.

Error: Contact form not found.