TikTok Sosyal Medya Alışverişlerinin Merkezi Olmaya Aday

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler e-ticaret dünyasında potansiyelini sürdürürken, Çin’in dünyada ses getiren sosyal medya platformu TikTok, sanal alışveriş dünyasında da merkezi bir konuma gelmek istiyor.

Özellikle Çin’den dünyaya yayılmaya başlayan canlı yayında alışveriş özelliği Türkiye’de de birçok e-ticaret sitesi tarafından uygulamaya geçirilmişti. TikTok da bu trende uyum sağlayarak 2021 Aralık ayında ilk denemelerini yapmıştı. Yaşanan gelişmelerle birlikte TikTok’un e-ticaret sektründe rolünün nereye evreleceği merak konusu oldu. Şirket tarafından açıklanan veriler her 4 kişiden 1’inin TikTok videosu izledikten sonra ürün araştırmasına girdiği ya da ürün satın aldığını ortaya koydu.

TikTok Kullanıcı Sayısı Potansiyeliyle Ön Plana Çıkıyor

TikTok kullanıcı sayısı noktasında da kayda değer bir potansiyele sahip. Şirket 2021 yılında aylık kullanıcı sayısında 1 milyar eşiğini aşarak devler listesinde kendisine yer bulmayı başarmıştı. Uygulama dünyanın birçok yerinde günlük yaşamın parçalarından biri haline geldi. Sosyal ticaret konseptiyle satış özelliğini devreye koyan TikTok, bu özelliği kullanan diğer platformlar gibi her satıştan pay alma yoluna başvuruyor.

  • Daha önce kullanıcıların ürün satın aldıklarını belirttikleri #TikTokMadeMeBuyIt etiketi dünyada 7 milyar kez kullanılmıştı.
  • E-ticaretin merkez üslerinden biri olarak kabul edilen ABD’de 2019-2020 döneminde e-ticaret vasıtasıyla alışveriş yapanların sayısında %25’lik bir artış gözlemlenmişti. 80 milyona ulaşan sayının 2023 yılında ise 100 milyonu bulması bekleniyor.
  • Daha önce alışveriş kampanyaları düzenlemişti
  • TikTok daha önce Black Friday hafta sonunda platformunda yer alan fenomenlerle ve birçok markayla canlı yayında özel bir alışveriş etkinliği düzenlemişti.
    TikTok’un sosyal medya tabanlı alışveriş dünyasında neler yapacağı merak ediliyor. Birçok uzman TikTok’un rakiplerinden farklılaşarak alışılmışın dışında bir alışveriş deneyimi sağlama potansiyeline inanıyor.

TikTok’un İngiltere ve Avrupa Birliği’nden sorumlu Genel Müdürü Rich Waterworth, e-ticaretin TikTok için büyük bir fırsat olduğunu ve bu alana büyük yatırım yaptıklarını söylüyor.
Waterworth, Tiktok’un yeni bir alışveriş deneyimi kurgulayabileceğini söylemişti:

”Bir yapımcı ya da bir ürün grubu için ortak bir ilgi ya da sevgi besleyen insanlar var. Bu gruplar bir araya gelerek, bu ürünleri keşfetme ve bu ürünlerin keyfini çıkarma deneyimini paylaşarak alışverişi daha ilginç hale getirebilirler.”

Waterworkt, TikTok’ta topluluk gücü ve markaları bir araya getirmenin heyecan verici olduğunu belirtmişti. Anlaşılan yakın gelecekte TikTok’u sosyal medya alışverişlerinde daha sık görme ihtimalimiz yüksek.