Oniki’ye Katılım Rehberi

İş hayatında Oniki’den vurmaya hazır mısın?

Türkiye’nin en yenilikçi etkinlik konsepti “Oniki”nin ilk etkinliği olan E-ticaret ve E-ihracat Konferansı’na hoş geldiniz.

Etkinliğimizde ister fiziksel katılımcı ister online katılımcı olun; amacımız size şimdiye kadar katıldığınız en verimli ve en keyifli etkinlik deneyimini yaşatabilmek.

Yapay zeka destekli B2B eşleşme yapan hibrit event teknolojimiz sayesinde sizi, size ve işinize maksimum faydayı sağlayacak en doğru kişiler ile buluşturmayı planlıyoruz.

Sponsor firmalarımızın maksimum 12 dakika ile sınırlandırılmış fayda odaklı sunumları ile adeta ilham veren konuşmalar yapılan etkinlikler ile B2B görüşmelerin yapıldığı etkinlikleri birleştiriyor, içerisine biraz da oyunlaştırma ve eğlence katarak size sıra dışı bir etkinlik deneyiminin kapılarını aralıyoruz.

Kendine özgü dinamikleri ve uygulamaları olan “Oniki” etkinliğinde size rehberlik yapmak ve maksimum faydayı alabilmenizi sağlamak amacı ile bu dokümanı hazırladık.

12 maddede özetlemeye çalışacağımız bu klavuzu mutlaka etkinlik öncesinde okumanızı öneriyoruz.

1. Etkinlik Öncesi ve Kayıt

2. Genel Giriş ve Etkinlik Mekanı

3. Zamanlama ve İlk Oturum

4. Sunumlar ve Sorular

5. Tanışma Seansları ve Puanlama

6. Deneyim Odaklı Kahve Arası

7. Birebir Tanışma

8. Stant Ziyareti

9. İkinci Oturum

10. Yarışma Sonucu ve Hediyeler

11. Sürpriz Eğlence ve Kapanış

12. Etkinlik Sonrası

1- Etkinlik Öncesi ve Kayıt

E-Ticaret ve E-İhracat alanında çözüm üreten firmalarla bu alanda işlerini büyütmek isteyen üretici, KOBİ ve girişimleri bir araya getirdiğimiz etkinliğimizde, ister sponsor firmalarımızın çalışanı olun, ister çözüm üreten ya da çözüm arayan bir firma olun, mutlaka etkinliğimize katılmadan önce Oniki platformundaki (app.oniki.net) profilinizi oluşturmuş, detaylı katılımcı analiz formunu doldurmuş ve etkinlik katılım biletinizi almış olmalısınız.

Geliştirdiğimiz Oniki uygulaması sayesinde sizi en doğru kişi ve firmalar ile tanıştırırken en başta doldurduğunuz detaylı katılımcı analiz formu algoritmalarımıza ışık tutacaktır.

Oniki platformundaki hesabınızda etkinlik boyunca tanıştığınız tüm bağlantıları etkinlik sonrasında da görebilecek ve kendileri ile daha sonra tekrar iletişime geçebileceksiniz. Bu nedenle profil bilgilerinizi, resminiz de dahil olmak üzere tam ve eksiksiz doldurmanızı öneririz.

Etkinlik boyunca Oniki uygulaması ya da web sayfası üzerinden birçok etkileşime geçmeniz gerekeceği için, etkinliğe şarjınızın dolu olarak ve powerbank ile gelmenizi öneririz. Telefonunuzun şarjı biterse B2B eşleşmelere ve birçok aktiviteye katılmanız mümkün olmayacaktır.

2- Genel Giriş ve Etkinlik Mekanı

13:30’da Zorlu PSM Sky Lounge salonunda gerçekleşecek etkinliğimize takviminiz uygun ise, 12:30 gibi gelebilirsiniz. Böylece hem girişteki kayıt ve yaka kartı işlemlerinizi rahatça halledebilir hem de fuaye alanındaki markalar ve kişiler ile sohbet edebilirsiniz.

Öğle yemeğinin olmadığı etkinliğimizde, ilk arada çay kahve ikramı ve sağlıklı atıştırmalıklar sunacağımızı hatırlatmak isteriz.

3- Zamanlama ve İlk Oturum

Sizlere en verimli etkinlik deneyimini yaşatabilmemiz için zamanlamaya azami önem göstermenizi rica ediyoruz.

İlk oturumumuz 13:30’da başlayacağı için 13:15 gibi fuaye alanının bir üst katındaki Sky Lounge salonuna yürüyen merdivenleri kullanarak çıkabilirsiniz.

Daha önce katıldığınız etkinliklerden farklı olarak, salona girdiğinizde tüm masaların birer numarası olduğunu göreceksiniz. Etkinlik öncesinde dilediğiniz numaralı masaya oturabilirsiniz. Etkinliğin ilerleyen aşamalarında ise, Oniki uygulamasının sizi yönlendiği masalara oturuyor olacaksınız.

4- Sunumlar ve Sorular

13:30’da kısa açılış konuşmaları ile başlayacak olan etkinliğimizin ilk bölümündeki sponsorlarımızın yapacağı tüm sunumlar 12 dakika ile sınırlandırılmış ve etkinliğimize özel tüm katılımcılarımıza değer katmak üzere hazırlanmıştır.

Bazı sunumlarımızın sonunda sponsorlarımızın hazırladığı soruları uygulamamız üzerinden size iletiyor ve cevaplamanızı istiyor olacağız. Vermiş olduğunuz bu cevaplar ile hazırladığımız oyunlaştırmanın içinde puanlar toplamış olacaksınız. Böylece etkinliğin sonundaki törende ödül kazanma şansınız olacaktır.

Açılış konuşmalarının ardından ilk 12 dakikalık sunum Ziya Kızıltan tarafından oryantasyon şeklinde gerçekleştirilecek olup, Ziya Bey bu oryantasyon sunumunda örnek görsellerle birlikte, etkinlikten maksimum verim almanız için neler yapmanız gerektiğini aktarıyor olacak.

5- Tanışma Seansları ve Puanlama

Etkinliğin ilk bölümünde dinleyeceğiniz her bir 12 dakikalık sponsor sunumunun ardından 2 tane B2B eşleşme/tanışma seansı gerçekleştireceğiz.

Peki bu süreç nasıl işleyecek? Sponsor sunumunu dinledik, eğer varsa gelen sorulara cevaplar verdik. Sonrasında ilk tanışma seansına başlıyoruz.

İlk tanışma seansı öncesinde size oniki uygulaması üzerinden, yapay zeka destekli algoritmalarımızın sizi öncelikli olarak tanıştırmak istediği kişileri göreceksiniz. Bu kişiler içerisinden tanıdığınız ya da tanışmak istemediğiniz kişileri seçmenizi rica edeceğiz. Bu uygulama sayesinde artık sizi kimlerle tanıştırmamız gerektiğini öğrenmiş olacağız.

Daha sonra her tanışma seansı öncesinde yapacağınız gibi, uygulamamız üzerindeki canlı bölümünden Check-in yapmanızı isteyeceğiz. Böylece sizlerin az sonra başlayacak olan tanışma seansına hazır olup olmadığınızı anlayacağız. Check-in yapmadığınız takdirde, salonda ya da online platformda bir sonraki tanışma seansındaki eşleşmelere katılamıyor olacaksınız. Ancak diğer tanışma seansları öncesinde Check-in yaparak eşleşmelere katılma imkanınız her zaman mevcuttur.

Etkinliğin en heyecanlı bölümüne geldik. Tanışma seansları.

Check-in yaptıktan sonra, herkes ile eş zamanlı olacak şekilde telefon ekranınızda gideceğiniz masanın numarası belirecek. Örneğin; 22 numaralı masa. Sizden bir dakika içerisinde belirtilen masaya geçerek tanışacağınız kişinin karşınıza gelmesini beklemenizi isteyeceğiz. Salondaki herkes ilgili masaya geçtiğinde ilk 6 dakikalık tanışma seansımız başlamış olacak.

Bu 6 dakikanın 3 dakikasını siz, 3 dakikasını karşı taraf kullanmalıdır. Bu süre zarfında işinizden ve neler yaptığınızdan bahsetmenizi öneriyoruz. Bu 6 dakikalık görüşmedeki amacınız karşı tarafı ve yaptığı işini tanıyarak gelecekte yapılabilecek olası iş birlikteliklerini tespit etmek olmalıdır. Uygulama üzerinden tanıştığınız kişilerin bilgilerine etkinlik sonrasında da ulaşabileceğiniz için daha sonra detaylı bir iş toplantısı da organize edebilirsiniz.

6 dakikalık tanışma seansı bitiminde yine telefondaki uygulamamıza 3 soru gelecektir. Bu soruların ilki eşleşmeyi, diğer ikisi ise karşı tarafı puanlamanızı isteyecektir. Bu cevaplar karşı taraf ile paylaşılmamaktadır. Eşleşmeye verdiğiniz puanlar ile algoritmalarımızın daha da doğru kararlar vermesine yardımcı olacak, karşı tarafa verdiğiniz puanlar ile de etkinlik sonunda ödüllerini kazanmaları konusunda karşı tarafa destek olmuş olacaksınız.

6- Deneyim Odaklı Kahve Arası

Etkinliğin ilk bölümü sona erdiğinde, 4 Sponsor sunumunu ve 6 özel tanışma seansını tamamlayarak 1 saatlik deneyim odaklı bir kahve arasına çıkıyoruz.

Çay, kahve ve sağlıklı atıştırmalıkların tadına bakabileceğiniz bu süre zarfında, fuaye alanındaki standları ziyaret ederek ve yeni insanlarla tanışarak iş birliktelikleri kurabilecek ve bu tanışmaları uygulamamız üzerinden gerçekleştirerek puanlar kazanabileceksiniz. Detaylar 7. ve 8. maddelerde anlatılmaktadır.

7- Bire bir Tanışma

Yaka kartınızın arkasında bulunan renk kartelasına bakarak, çevrenizdeki kişilerin hangi iş sektörünün temsilcisi olduğunu anlayabilir, buna göre hedeflediğiniz renkteki yaka kartını takan kişiler ile kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Herkese “Merhaba!” demekten çekinmeyin. Unutmayınız ki herkes networking yapmak için orada!

Kahve arasında gerçekleştireceğiniz görüşmelerinizi uygulamamızda yeralan CANLI menüsü içerisinden gerçekleştirmeniz önemlidir. Burada yer alan sağ üst kısımdaki EKLE butonundan BAĞLANTI EKLE seçeneğini seçerek yaptığınız takdirde, aynı salondaki seanslarda olduğu gibi sizin tarafınızdan manuel olarak bir tanışma seansı başlatılmış olacak ve görüşmeniz sonunda puanlamanız üzere, puanlama soruları gelecektir. Bu sayede tanıştığınız tüm kişileri hem Oniki uygulamasındaki katıldığınız etkinliklerde bağlantılarınız olarak daha sonrada erişebileceksiniz.

Bu tanışmalarla  puanlar elde ederek etkinlik sonundaki ödülleri kazanma şansınızı arttıracağınızıda belirtmek isteriz.

8- Stant Ziyareti

Sponsor firmalarımızın stantlarını ziyaret ederek de ekstra puanlar kazanmanız mümkün.

Stant ziyaretlerinizde Oniki hesabınızdaki CANLI menüsünün içerisinde yer alan EKLE butonundan STANT EKLE kısmını seçerek firmanın standında yer alan özel karekodu okutabilir, sonrasında da firma çalışanlarından biri ile yine uygulamayı kullanarak CANLI kısmından tanışma seansı başlatarak ekstra puanlar kazanabilirsiniz.

9- İkinci Oturum

Etkinliğimizin ikinci bölümü de tıpkı ilk bölümde olduğu gibi sponsor sunumları ve tanışma seansları ile devam edecektir.

İlk bölümden farklı olarak bu bölümde dinleyeceğimiz sponsor sunumlarının süresi 8 dakikadır. Ard arda gerçekleşecek iki sponsor firma sunumu sonrası iki adet tanışma seansı planlanmıştır.

İlk oturumda yaptığımız gibi, bu oturumdaki ilk tanışma seansının başında da tanıdığımız veya kahve arasında tanıştığımız kişileri ileteceğimiz liste üzerinden seçmenizi isteyeceğiz.

Toplamda 6 sunum ve 6 tanışma seansı ile de ikinci bölüm tamamlanmış olacaktır.

10- Yarışma Sonucu ve Hediyeler

Etkinliğimizin sonuna kadar kalan katılımcılarımız özel hediyeleri kazanma şansı yakalıyor olacak. Erken ayrılanlar maalesef bu şanslarını kaybetmiş olacaklar.

 Etkinlik boyunca Oniki uygulaması ile toplanan puanlarla oluşan sıralamaya göre en çok puanı alan ve salonda bulunan 12 kişiye, sponsor firmalarımızın özel olarak hediye ettikleri binlerce lira değerinde 12 özel hediyeyi takdim ediyor olacağız.

11- Sürpriz Eğlence ve Kapanış

Hediye töreninin hemen sonrasında da, sizlere keyifli bir kapanış eğlencesi yaşatmaları için mikrofonu özel bir kişi/gruba teslim edeceğiz.

Dileyen katılımcılarımız salonda kalarak bu eğlencenin tadını çıkarabilir, dileyenler de fuaye alanında yeni tanışma ve stant ziyaretleri gerçekleştirebilir.

 12- Etkinlik Sonrası

Daha önce hiç gerçekleştirilmemiş bu yenilikçi konsepti siz değerli katılımcılarımızın desteği ve sonrasındaki geri bildirimleri ile daha da verimli ve keyifli hale getirerek, farklı konu ve başlıklarda, farklı şehir ve ülkelerde yapabilmeyi amaçlıyoruz.

Etkinliğimiz ile ilgili öneri ve iş birlikteliği tekliflerini bize [email protected] mail adresi üzerinden iletebilirsiniz.

Etkinlik sonrası yaşadığınız deneyimi ve memnuniyetinizi ise sosyal medyadan bizi etiketleyerek ve #oniki22 yi kullanarak paylaşabilirsiniz.

Oniki’nin bir parçası olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Yeni ve verimli etkinliklerimizde tekrar görüşmek üzere.

Sevgilerimizle,

Oniki Ekibi

Ticaret Bakanlığı tarafından e-ticaret sektörüne yönelik kritik düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından e-ticaret sektörüne yönelik kritik düzenleme

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret sektöründe birtakım düzenlemelere gitti. Buna göre taklit ürün satışı ve haksız rekabet gibi sorunların üstüne gidileceği aktarıldı. Read More “Ticaret Bakanlığı tarafından e-ticaret sektörüne yönelik kritik düzenleme”

2021 yılı e-ticaret satış hacmi 381,5 milyar TL oldu

2021 yılı e-ticaret satış hacmi 381,5 milyar TL oldu

Açıklanan verilere göre Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla e-ticaret faaliyetinde bulunan 484 bin 347 işletmenin 26 bin 442 adedi kendi sitesinde satış yaptı.

472 bin 604 firma ise pazaryerlerinde e-ticaret faaliyeti gösterdi.
ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, 2021’de 381,5 milyar TL olan e-ticaret hacmine ilişkin şunları söyledi:

“E-ticaretteki artış sürecinin yine tüketici taleplerine yönelik yapılacak yatırımlarla 2022’de 560 milyar TL’yi geçmesini öngörüyoruz. 2022’de aynı zamanda vergi indirimleri, devlet destekleri ve global platformların yatırımları ile e-ihracatın büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz.”

E-ticaret sektörü 2021 yılında da yükselişini sürdürdü

ETİD’den yapılan açıklamaya göre; Ticaret Bakanlığı, internetten alışveriş yapan tüketicileri korumak, elektronik ticaret yapan tüm işletmeleri kayıt altına almak, e-ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amacıyla oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) üzerinden 2021 e-ticaret verilerini açıkladı.
Buna göre, salgının etkisiyle hızlı büyüme trendini yakalayan e-ticaret sektörü 2021 yılında da yükselişini sürdürdü.
2021 yılında e-ticaret hacmi 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 46 artışla 3 milyar 347 milyon adede ulaştı.
E-ticaretin gelişimi açısından önemli bir kriter olan e-ticaretin genel ticarete oranı ise yüzde 17,7 olarak gerçekleşti.
Bu oranın en yüksek olduğu ay ise yüzde 20,4 ile e-ticarette kampanya ayı olarak bilinen Kasım ayı oldu.

Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla e-ticaret faaliyetinde bulunan 484 bin 347 işletmenin 26 bin 442 adedi kendi sitesinde satış yaparken, 472 bin 604’ü pazaryerlerinde faaliyet gösterdi.

İşletmelerin yüzde 74’ü yalnızca 1, yüzde 12’si iki pazaryerinde satış yapmayı tercih ederken yüzde 6’sı üç pazaryerini, yüzde 3’ü ise dört pazaryerini tercih ederek satış gerçekleştirdi.

Online alışverişi tercih eden iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya ve Bursa oldu

Bir önceki yıla göre e-ticaret konaklama sektöründe yüzde 175, gıda ve süpermarket sektöründe yüzde 162, seyahat, taşımacılık depolamada yüzde 113, hava yolları sektöründe yüzde 98, yemek sektöründe yüzde 78, giyim, ayakkabı ve aksesuar sektöründe ise yüzde 26’lık artış yaşandı.

Online alışverişi tercih eden iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya ve Bursa oldu.

Sektör bazında e-ticaret hacmi incelendiğinde ise beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde yaklaşık 52,9 milyar TL, giyim, ayakkabı ve aksesuarda 24,2 milyar TL, elektronik sektöründe ise 21,4 milyar TL hacme ulaşıldığı görüldü.
Sektörel olarak ortalama sepet tutarı konaklama sektöründe 3 bin 621 TL, hava yollarında 1 bin 202 TL, giyim, ayakkabı ve aksesuar sektöründe 281 TL ve elektronikte 186 TL olarak gerçekleşti.
E-ticaret harcamalarının yüzde 86’sı peşin ödeme yapılarak, yüzde 14’ü ise taksitli ödeme ile gerçekleşti.
Sektörel olarak bakıldığında ise ev ve dekorasyonda yüzde 70, beyaz eşyada yüzde 32, elektronikte yüzde 26, giyimde yüzde 27, seyahatte yüzde 14, konaklamada yüzde 17, hava yollarında yüzde 11, kitap ve dergide ise yüzde 8 taksitli işlem tercih edildi.

“E-ihracatın büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, salgın ile iki yıl boyunca ciddi bir ivme yakalayan sektördeki büyüme ve yatırımların aynı şekilde devam etmesini beklediklerini belirtti.
Tüketiciler için e-ticaretteki uygun fiyat seçenekleri ve kolay alışveriş süreçlerinin çekici unsurlar olduğunu kaydeden Ekmekçi şunları söyledi:

“E-ticaretteki artış sürecinin yine tüketici taleplerine yönelik yapılacak yatırımlarla 2022’de 560 milyar TL’yi geçmesini öngörüyoruz. 2022’de aynı zamanda vergi indirimleri, devlet destekleri ve global platformların yatırımları ile e-ihracatın büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz.”

TikTok sosyal medya alışverişlerinin merkezi olmaya aday

TikTok sosyal medya alışverişlerinin merkezi olmaya aday

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler e-ticaret dünyasında potansiyelini sürdürürken, Çin’in dünyada ses getiren sosyal medya platformu TikTok, sanal alışveriş dünyasında da merkezi bir konuma gelmek istiyor.

Özellikle Çin’den dünyaya yayılmaya başlayan canlı yayında alışveriş özelliği Türkiye’de de birçok e-ticaret sitesi tarafından uygulamaya geçirilmişti. TikTok da bu trende uyum sağlayarak 2021 Aralık ayında ilk denemelerini yapmıştı.
Yaşanan gelişmelerle birlikte TikTok’un e-ticaret sektründe rolünün nereye evrileceği merak konusu oldu. Şirket tarafından açıklanan veriler her 4 kişiden 1’inin TikTok videosu izledikten sonra ürün araştırmasına girdiği ya da ürün satın aldığını ortaya koydu.

TikTok kullanıcı sayısı potansiyeliyle ön plana çıkıyor
TikTok kullanıcı sayısı noktasında da kayda değer bir potansiyele sahip. Şirket 2021 yılında aylık kullanıcı sayısında 1 milyar eşiğini aşarak devler listesinde kendisine yer bulmayı başarmıştı. Uygulama dünyanın birçok yerinde günlük yaşamın parçalarından biri haline geldi.

Sosyal ticaret konseptiyle satış özelliğini devreye koyan TikTok, bu özelliği kullanan diğer platformlar gibi her satıştan pay alma yoluna başvuruyor. Daha önce kullanıcıların ürün satın aldıklarını belirttikleri #TikTokMadeMeBuyIt etiketi dünyada 7 milyar kez kullanılmıştı.
E-ticaretin merkez üslerinden biri olarak kabul edilen ABD’de 2019-2020 döneminde e-ticaret vasıtasıyla alışveriş yapanların sayısında %25’lik bir artış gözlemlenmişti. 80 milyona ulaşan sayının 2023 yılında ise 100 milyonu bulması bekleniyor.
Daha önce alışveriş kampanyaları düzenlemişti
TikTok daha önce Black Friday hafta sonunda platformunda yer alan fenomenlerle ve birçok markayla canlı yayında özel bir alışveriş etkinliği düzenlemişti.
TikTok’un sosyal medya tabanlı alışveriş dünyasında neler yapacağı merak ediliyor. Birçok uzman TikTok’un rakiplerinden farklılaşarak alışılmışın dışında bir alışveriş deneyimi sağlama potansiyeline inanıyor.
TikTok’un İngiltere ve Avrupa Birliği’nden sorumlu Genel Müdürü Rich Waterworth, e-ticaretin TikTok için büyük bir fırsat olduğunu ve bu alana büyük yatırım yaptıklarını söylüyor.
Waterworth, Tiktok’un yeni bir alışveriş deneyimi kurgulayabileceğini söylemişti:
”Bir yapımcı ya da bir ürün grubu için ortak bir ilgi ya da sevgi besleyen insanlar var. Bu gruplar bir araya gelerek, bu ürünleri keşfetme ve bu ürünlerin keyfini çıkarma deneyimini paylaşarak alışverişi daha ilginç hale getirebilirler.”
Waterworkt, TikTok’ta topluluk gücü ve markaları bir araya getirmenin heyecan verici olduğunu belirtmişti.
Anlaşılan yakın gelecekte TikTok’u sosyal medya alışverişlerinde daha sık görme ihtimalimiz yüksek.

E-İhracat hakkında bilinmesi gerekenler

E-İhracat hakkında bilinmesi gerekenler

E-İhracat Nedir?

E-ihracat bir anlamıyla sınır ötesi e-ticaret demektir. Online satış kanalları aracılığıyla alınan tüm siparişlerin mikro ihracat kurallarına uygun bir şekilde müşteriye ulaştırma süreçlerine verilen genel bir ad olarak e-ihracat karşımıza çıkar.

E-ihracat farklı ticaret grupları arasında oluşabilir. Başlıca;

Bir işletme ile bir tüketici arasında (B2C)
İki işletme arasında (B2B)
İki özel kişi arasında (C2C)
Ve eklenebilecek birçok formatta yapılacak sınır ötesi e-ticaret süreçleri de e-ihracat kapsamına girmektedir.

E-ihracat süreçleri karlılık bakımından avantajlar sağlasa da, yurt dışında yer alan pazarlara ürün satışı tahmin edildiği üzere bazı zorluklara sahiptir.

Tüm zorluklara rağmen gelişen teknoloji ve buna bağlı oluşan çözüm yöntemleri sayesinde e-ihracat eskiye göre daha kolay bir hal almıştır.

Bilmemiz Gereken Temel Kurallar Neler?

E-ihracat süreçlerine girmek isteyen firmalar, her şeyden önce yer almak istedikleri pazarın yerel dinamiklerinin neler olduğunu (pazarın durumu, vergiler vb.) iyi bir şekilde bilmek durumundadırlar.

Başlıca kurallar şu şekilde sıralanabilir:

Bölgesel Rekabet

Yerel rekabeti dikkate alarak e-ihracat süreçlerinin içine girmek başarının yakalanması açısından stratejik bir öneme sahiptir. Sunduğunuz ürün ve hizmetler bir dış pazarda boşluğu doldurma kabiliyetine de sahip olabilir, yerel rakiplerle mücadele etmek zorunda da.

Bu nedenle sıkı bir pazar araştırması yapılması şarttır. Özellikle ürünün pazardaki durumu, fiyat rekabeti ve pazardan elde edilebilecek paylar önemli alt başlıklar olarak öne çıkmaktadır.

Online arama motorlarının global pazarlardaki durumu analiz etmenize yardımcı olabilecek harita ve alışveriş uygulamaları bu konuda destek sağlayabilir.

Yerel Pazarda Ödeme Yöntemleri

Yerel bir pazara girişte en önemli faktörlerden biri de o bölgede geçerli olan ya da o bölgeye uyum sağlayan ödeme yöntemleridir.

Ödeme hizmeti sağlayan firmaların hangi şartlara sahip olduğu ve hangi para birimleri üzerinden bu hizmetin sağlandığı göz ardı edilmemesi gereken konulardan biridir.

Ayrıca sınır ötesinde geçerli olan o bölgeye has ödeme yöntemlerini de bilmekte fayda olacaktır.

Hedeflenen kitlenin hangi ödeme yöntemine yöneldiğini analiz etmek gerekmektedir.

Yerel Lojistik ve Nakliye Seçenekleri

Nakliye ürününün doğru pazarda doğru şekilde son kullanıcıya ulaşması bakımından oldukça önemlidir.

Yerel nakliye seçeneklerinin iyi araştırılması ve rekabetçilik durumlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Nakliye maliyetinin bu vasıtayla düşürülmesi sayesinde rekabetçi fiyatlarla pazarda yer alınabilir.

SEO

E-ihracat amacıyla online platformlar seçildiği takdirde firmalar büyük olasılıkla hedef bölgeye uygun SEO kampanyalarıyla karşılaşacaktır.

Söz konusu bölgelerde daha etkin olabilmek için bölgede en çok aranan kelimelerin bilinmesi faydalı olacaktır.

Bunları e-ihracat platformuyla entegre etmek gerekecektir. Ayrıca dijital reklam kampanyalarına ağırlık vermek de satışları artırmak açısından önemlidir.

Müşteri Hizmetleri

E-ihracatta müşteri hizmetlerinin gerekliliği satılan ürün ya da hizmete göre değişiklik gösterebilir. Müşteriler ve işin akıbeti açısından önemliyse müşteri hizmetleri kesinlikle kullanılmalıdır. Alternatif olarak ise canlı destek modülleri kullanılabilir.

Son Eklenen Yazılar

E-ticarete yeni başlayanlar için ücretsiz pazarlama kampanyası önerileri

E-ticarete yeni başlayanlar için ücretsiz pazarlama kampanyası önerileri

E-ticaret için belki de en önemli kırılma anlarından biri pazarlama süreçleri içinde oluşuyor. İçerik olarak oldukça kaliteli bir web siteye sahip olsanız da pazarlama kampanyası yapmak zorundasınız.

Bu süreci yönetmediğiniz sürece rekabetçi koşullar altında satış yapmanız oldukça zorlaşacaktır. Peki ücretsiz bir şekilde başvurabileceğiniz başlıca pazarlama metotları neler? Gelin birlikte inceleyelim.

Ücret ödemeden oluşturabileceğiniz pazarlama kampanyaları
A. Sosyal medyanın gücünden yararlanın
Facebook ve Instagram başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu ücretli reklam ya da pazarlama hizmetleri sunsa da, başlangıç aşamasında pazarlama faaliyetlerinizi bu mecralar üzerinden ücretsiz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Neler yapabilirsiniz?
Sosyal medya platformları üzerinde bir işletme sayfası oluşturun. Profil sayfanızda yer alan bölümlere işletmenizle ilgili bilgileri ve bağlantıları eksiksiz bir şekilde ekleyin.
Ayrıca sayfanızı yorumlara da açık tutarak müşteri güvenini kazanma noktasında önemli bir adım atabilirsiniz.
Daha sonraki süreçte sosyal medya platformları üzerinden promosyon, indirim ve ilgi çekici ürün paylaşımlarını kaliteli bir içerik oluşturarak sunabilirsiniz.
Burada fotoğraf çekimlerine özellikle odaklanmanızda fayda var.

E-ticaret sitenizi ilerleyen süreçlerde sosyal medyanıza entegre ederek doğrudan sosyal medya üzerinden satış sürecine de geçebilirsiniz.

B. E-mail marketing (E-posta pazarlaması)

İşinize özel bir e-posta adresi oluşturmak marka görünümü açısından önemlidir.

Web sitenizde abonelik bülteni gibi araçlar vasıtasıyla müşterilerinizin üye olmasını sağlayarak bir e-mail kayıt sistemi oluşturabilirsiniz.

Bunu teşvik amacıyla kampanyalar ve indirimlerin yanı sıra, ücretsiz e-kitap gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.
Ardından yapacağınız süreli promosyonlar, indirimler ve kampanyaları söz konusu liste üzerinden pazarlayarak doğrudan satış yakalamaya çalışabilirsiniz.
Bu konuda e-posta pazarlama araçlarının başlangıçta işinizi görecek ücretsiz versiyonlarından yararlanabilirsiniz.

C. SEO Çalışmaları
Google arama sonuçlarında sitenizin üst sıralarda yer alması satışlarınızı artırmak açısından oldukça önemlidir.

Web site içeriğinizin ve ürün bilgilerinizin optimizasyonuna yönelik çalışmalar SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırılır.

Bu çalışma sayesinde ürünleriniz daha kolay bulunur bir hal alacaktır.
Bunun için ana sayfadan ürün detaylarınıza kadar tüm içeriğin meta başlıklar kullanılarak ve arama kriterlerine uygun kelimelerle donatılarak oluşturulması gerekmektedir.
Bu konuda başlangıç için ücretsiz SEO desteği veren uygulamalar ve eklentilerden yararlanabilirsiniz.