Metaverse dünyada gündem yaratmaya devam ediyor. Her sektörde kendisini göstermeye başlayan metaverse e-ticaret ekosisteminin de ayrılmaz bir parçası haline dönüşmeye başladı.

Sektörün tüm aktörleri metaverse evrenine nasıl hazırlanmalı? Gelin hep birlikte inceleyelim.
Dünya özellikle 2020 yılından itibaren pandemi gerçeğiyle yüzleşti. Bu süreç birçok krizin yaşanmasına neden olurken aynı zamanda kimi sektörler için kırılma anına dönüştü.
Dijitalleşme kavramı firmalar için büyük bir artı değer olarak bilinirken, pandemi süreciyle beraber kavram iyiden iyiye zorunluluk halini aldı.
Perakende sektörü içindeki birçok firma dijital dönüşüm süreçlerini tamamladı.
Ancak teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler yakın gelecekte dijital dönüşümün de tek başına yeterli olmayacağına dair sinyaller veriyor.
E-ticaret son yıllarda kendisine Pazaryerleri, sosyal medya platformları ve web siteleri üzerinde varlık gösterse de, sektör için yeni bir barınma alanı daha oluşmaya çoktan başladı.
İşte karşınızda e ticaretin yeni sahnesi metaverse…

Blockchain teknolojisi özellikle pandemi ile birlikte tüm dünyada hızlı bir şekilde gelişti.
E-ticaret de kendisini yeni bir kabuğa sokarak metaverse içinde kendisine yer bulmaya başladı.
Metaverse sunduğu bazı kolaylıklar nedeniyle e-ticaret sektörü ile içi içe geçme konusunda büyük bir potansiyele sahip.
Örneğin e-ticaret her ne kadar kullanıcılara oldukça hızlı ve erişilebilen bir pazar sunsa da, ürünün geleneksel alışveriş standartlarında somut bir şekilde denenmesi açısından fırsat vermemektedir.
Kimi kullanıcılar için ürünün önce denenmek istemesi gibi isteklerin son bulacağı bir evren olarak metaverse karşımıza çıkıyor.

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) kavramları geleneksel alışveriş ile e-ticaretin hıza dayalı alışveriş sisteminin birleşmesini sağlayan iki önemli faktör olarak ön plana çıkıyor.

Bu nedenle metaverse bazlı uygulamalar e-ticaret sektörünün vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı.
E-ticaret sektöründe özellikle iade oranlarının yüksek olması metaverse teknolojisinin kullanımını firmalar için daha çok teşvik edici hale getiriyor.
Daha önce dijitalleşme süreçlerini tamamlayıp başarıya ulaşan ya da bu konuda geride kalarak başarısız olan firmaların hikayeleri bu sefer metaverse üzerinden yazılmaya başlanacak gibi görünüyor.
Kavram olarak hayatımıza yeni girmesine rağmen metaverse sektörün bazı aktörleri tarafından çoktan bir zorunluluk olarak algılanmaya başladı bile.

Metaverse e-ticaret sektörü için nasıl avantajlar sağlayacak?

Metaverse şimdiden birçok yönüyle hayatımızın içinde yer almaya ve alanını büyütmeye başladı.

Daha önce bahsettiğimiz AR ve VR teknolojileri sayesinde özellikle online alışverişi daha zor olan ürünlerin gerek üzerinizde, gerekse de evinizde nasıl göründüğüne dair sanal bir görüntü imkanı sunmakta.

Örneğin ev dekorasyon ürünleri almak isteyen müşteriler öncelikle metaverse dünyasında bu ürünün ev içinde nasıl bir görünüme sahip olduğunu deneyimlemekte ve bunu canlı ve anlık olarak yaşayarak paylaşıp metaverse evreninde görüş dahi alabilmekte.
Tüm bunların yanında metaverse ürün kataloglarının dahi sanal bir dükkan haline gelerek kullanıcılar tarafından denenmesine olanak sağlamakta.
Çevrimiçi dünya ile çevrimdışı dünyanın birbirine bağlanmasını sağlayan söz konusu teknolojiler sayesinde markalar, yer ve zaman ayırt etmeksizin ürünlerini satma olanağı buluyor.
Ayrıca e-ticaret dünyasının klişeleri arasında yer alan puanlama ve yorum almanın da ötesine geçilmekte, bizzat müşteri ile iletişim kurarak geleneksel mağaza ortamının avantajlı noktaları da elde edilmekte.
Aynı olanaklar müşteri kanadında da geçerli. Müşteriler hem marka ile hem de birbirleriyle canlı bir şekilde iletişime geçme olanağına sahip.
Görünen o ki, metaverse yakın geleceğin vazgeçilmez unsuru olma yolunda emin adımlarla ilerleyişini sürdürecek.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

İlginizi Çekebilir