Dijitalde 360 derece pazarlama ve teknoloji yöntemleriyle markanızı nasıl öne çıkarırsınız?

Dijitalde 360 derece pazarlama ve teknoloji yöntemleriyle markanızı nasıl öne çıkarırsınız?

 

Yapay zeka destekli yeni nesil etkinlik deneyimi Oniki’nin İstanbul’da gerçekleşen ilk etkinliği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nda Digital Exchange Co-Founder&CEO’su Emrah Pamuk da konuşmacılar arasında yer aldı.  

 

Türk markalarının dünyada yeterince iyi bilinmediğini vurgulayan Pamuk, Oniki’nin bu anlamda önemli olduğunu dile getirdi. 

 

Ben bugün biraz bizim ne yaptığımızdan ziyade e-ihracatın özellikle pandemi sonrası geliştiği dönemdeki fırsatlarını ve farklarını konuşmak istiyorum. Öncelikle biz on altı yıldır dijital sektörün içindeyiz, Digital Exchange’yi de dört sene önce kurduk. Dijital fabrika anlayışını benimsemiş markalara 360 derece hizmet veren dijital pazarlama teknoloji ajansıyız. Yirmiye yakın hizmet kalemimiz var. Bunun beşini dikeyde markalaştırdık. 2gether Social bunlardan ilkiydi. Özellikle e-ihracatı ve e-ticareti konuştuğumuz dönemde birçok markanın yurtdışındaki pazar yerlerinde ya da web sitelerinde influencer süreçlerindeki zorlukları görmeye başladık. Bunu görünce de 2gether Social üzerinde bu işi konumladık. Artık influencer marketing’te sadece proje odaklı işler değil, affiliate influencer marketing ya da neuro influencer marketing gibi başka kavramları konuşmaya başladık. Özellikle bunları konuşmaya başladığımız dönemde influencer süreçlerinde veriye dayalı gerçekten bizim o pazardaki hedef kitlemize uygun bir influencer mı kullanıyoruz? Yine bu dönemde gördüğüm en büyük eksiklerin başında özellikle e-commerce ya da patronlar diyelim; kendi tanıdıkları influencerları pazar yerlerinde kullanmaya çalışıyorlar. Aslında bu yanlış, çünkü hedef kitlenizi iyi tanımanız lazım. İç pazarda kullandığınız uygun influencer, yurt dışında ne yazık ki aynı seviyede size fayda sağlamayabilir. O yüzden ilk etapta muhakkak dijital varlık analizlerinizi oluşturmanız lazım. Yani ben o pazarda ne kadar varım ve ne kadar tanınıyorum sorularına cevap ararken doğru strateji ile doğru platformlarda influencerler bulup daha sonra iyi kurgu yapılarak yönlendirilmeli. Burada nasıl Google Adwords ve Facebook gibi performans kampanya yapıyorsanız da influencer marketingde de doğru bir şekilde istikrarlı yapılmalı. One shot işlerle sonucu olumlu göremeyebilirsiniz, bu sizi yanıltmasın bunun devamlılığı zaten önem arz ediyor ve fayda getiriyor.  ben Türkiye’de birçok markayla çalışıyorum, Tayvan’da, Kore’de, Almanya’da, Ortadoğu’da, Nijerya’da ve bunların hepsinde bazen en büyük yapılan yanlış şu oluyor; kendi markamızın Türkiye’de tanıdığı kadar orada tanıdığını düşünüyoruz ama bu gerçekten yanlış. Birçok büyük markamız yurt dışında ne yazık ki az tanınıyor. Zaten bizler de bu yüzden buradayız. Odak olarak bu düşünülürse daha iyi olur kanaatindeyim. 

 

Diğer bir markamız Medyoloji İçerik Fabrikası. Yine çok iyi web siteleri yapıyoruz çok iyi reklam bütçelerimiz var, içeriye doğru önemi vermeyi biliyoruz. Yine ihracatın bu büyüdüğü

dönemde mutlaka yerel dillere önem verin. Eskiden içerik dendiğinde blok portal konuşulurken şu an biz e-commerce market içeriklerini yazmaya başladık. Yani web sitenizdeki katalog yapısındaki içerik türünden mutlaka kurtulun. Yani yine orada katalog numaralarınız olsun, onu niye koyduğunuzu biliyoruz. Ama onu yaparken de orada tüketicinin ve arama motorunun gerektirdiği gereksinimlere mutlaka uymalıyız ki, biz o bölgede o pazarda organik aramalarda insanların karşısına çıkabilelim. Medyoloji de aslında bize bu hizmeti veriyor. Biz burada Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, İtalyanca içerikler üretiyoruz ve şu an Türkiye’deki gibi çok ihracat markasının birden farklı sektörde içeriklerini bu şekilde yazıyoruz. Hatta bazılarının kataloglarını broşürlerini çevirmeye başladık. Bu da işin ne kadar büyüdüğünü ve faydalı olduğunu gördüklerinin aslında bir göstergesi. 

 

Diğer bir markamız da mobil büyümesiyle ve dijital pazarda reklam bütçesi olduğu büyük bir oranda artmasıyla beraber ön plana çıktı. Türkiye’de %65’lere geldi ana pazardaki reklamın bütçesi ve mobil de büyüdü. Rovi Video Making Platform ile statik görsellerden video üretiyoruz burada da. Yine yurt dışında en çok yaşadığımız sorunların başında geliyor ve Türkiye’de de aynı şekilde elinizde adam akıllı görselimiz yok. Tek görselle kampanya yönetmeye çalışıyoruz. Bunun üstesinden de Rovi ile geliyoruz, TÜBİTAK teyit destekli projemiz, aynı zamanda yakın zamanda servis modelini açmaya çalışıyoruz. Burada insanlar bize bile ulaşmadan rahatlıkla Royal’de videolarını üretip bunları globalde yayabilir. Ama şu an için biz servis veriyoruz. Burada da video mühendisliği yapmaya başladık, yani videomuz kurumsal video olabilir. Biz videonun belli saniyelerinde nerede “call to action” butonu gelmeli; nerede videoyu kesmeliyiz ve nerede satışı gerçekleştirecek gibi şeyleri düzeltmeye başladık. 

 

Diğer bir markamız “İhracat.in”. Adı üstünde zaten, markaların yurt dışındaki dijital pazar analizleri, dijital varlıkları, dijital stratejileri gibi kısaca hangi pazarda ne iş yapmak istiyorsanız ister all in one, isterseniz de proje bazlı markalara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Son olarak da Accumulate markamız var. 2015’ten Big data diye konuştuğumuz kavramın aslında anlamlandırılıp nasıl dijital platformlarda da offline platformlarda kullanılmasını yaparız düşüncesini sonucu Accumulate. Omni channel marketing platform dediğimiz sistemde de biz bunları yapıyoruz. Pandemi de malum birçok yer kapandı, AVM’deki kapanan mağazaları vardı bazı müşterilerimizin. Ankara ve İzmir’deki müşteriler ürünleri  AVM’ye giderek satın alıyordu. Oradaki müşteri satışı azaldığı için satışlar düşmeye başladı, biz önce oradaki datayı dijitalleştirdik. Çünkü dijital okuryazarlık seviyesini de arttırmanız lazım. Yani AVM’de alışveriş yapan bir müşteri anında online alışveriş yapan yapamayabilir. Bu yüzden buradaki datayı daha doğru şekilde, önce anlamlandırıp ayrıştırıldıktan sonra var olan dijital kampanyalarına nasıl uyum sağlayacağınızı konuşuyoruz. 

 

Özetle Digital Exchange, bir dijital pazarlama teknoloji ajansı. Markaların dijital pazarlama ekibi gibi çalışıyoruz, B2B ve B2C bir çok markayla -marka müşteri ajans fark etmeksizin- iş yapmaya çalışıyoruz. Londra Frankfurt ve Moskova ofislerimiz var İstanbul dışında. Yapmaya çalıştığımız birçok şey hayalimiz aslında, Türkiye’deki her markayı olabilir yurt dışına tanıtmak. Buradaki mantığımız insanların ya da markaların kampanyasını yönetmek bir yandan. Ama gerçek anlamda onlara dijital yolculuklarında yanlarında olup onlarla birlikte büyümeyi sağlamak. Bir atasözümüz var, bunu insanlarımız herkes yaptı manasında kullanıyor: 

“Atı alan Üsküdar’ı geçti”. 

 

Evet ama Üsküdar’da geçilmeyecek mesafe değil. O yüzden mutlaka ve mutlaka geç kaldığınızı düşünmeyin. Doğru strateji ile doğru altyapıyla doğru iş ortaklarını yanınızda aldığınız zaman yurt dışında inanılmaz kampanyalar ortaya koyabilirsiniz ve ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi yurt dışında rahatlıkla tanıtabilirsiniz.